Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
Gümrü, Ressam Değişim Projesi katılımcılarını ağırladı
08.09.2014
Ermenistan | Anadolu Kültür, Public Journalism Club
Ressam Değişimi Projesi'nin Ermenistan’daki ayağının dördüncü günü olan 4 Eylül'de, Türkiyeli ve Ermenistanlı ressamlar Gümrü’yü ziyaret etti.

Ziyaret, Gümrü Şehir Hayatı ve Mimarlık Müzesi'nde başlayıp Sergey Merkurov Ev-Müzesi'yle devam etti. Grup daha sonra 13-14.30 saatleri arasında Berlin Art Hotel'de Gümrülü genç ressam Karen Barseğyan'ın verdiği ustalık dersine katıldı. Barseğyan katılımcılara özel tekniklerini sergiledi. Katılımcılar ise yeni tekniği kullanarak yeni kolajlar yaptılar.

 

Karen Barseğyan 1979’da Ermenistan’ın Gümrü şehrinde doğmuş. Güzel Sanatlar Erivan Akademisi mezunu (2003) olan  Barseğyan eserlerini Ermenistan ve yurtdışında sergiledi. Aynı zamanda,  "15/3" sanat grubunun kurucularındandır (2007). 2008 yılından bu yana “Galeri 25”te yer alıyor.

 

Katılımcı ressamlar günün ilerleyen saatlerinde Ustalar Sokağı'nda ve şehrin meydanlarında çizim yapma imkanına da sahip oldu.

 

Ermenistan veTürkiye toplumları arasında iletişim kurmanın araçlarından birisi de kültür. İki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde sanatın rolüne büyük önem veren Kamu Gazetecilik Kulübü ve Anadolu Kültür, böyle bir projeyi hayata geçiriyor, çünkü sanatın tercümeye ihtiyaç duymayan diliyle toplumun geniş kesimlerine ulaşabileceğimize inanıyoruz.

Etkinlik Takvimi
ARALIK
2022
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Ressam Değişimi Projesi: 1 Eylül, 2014
basın toplantısı
tanışma
başlangıç
Yerevan gezisi
Yerevan gezisi
Bizi Takip Edin