Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
Istanbul Startup Angels Ortağı Emre Özbek'in Yerevan'daki Genel Katılıma Açık Konuşması
22.05.2015
Ermenistan | Public Journalism Club

Sayın Özbek, açılış konuşmasında “Böylesi projelere katılma fırsatı her zaman insanın karşısına çıkmıyor ve bunun bir parçası olmaktan gurur duyuyorum” sözlerine yer verdi. Bunun ardından, 1,5 saatlik bir konuşma gerçekleştirdi. Sayın Özbek, dünyada melek yatırımcıların oluşturulmasından bahsetti ve Türkiye'nin deneyimlerini aktararak, yatırımcılar ve startup şirketleri arasındaki ilişkilerde hesaba katılması gereken finansal ve hukuki etmenleri ve vurguladı.

 

Ermenistan'da melek yatırımcılık kavramı yeterince gelişmemiş olduğundan ötürü, katılımcılar konuşmacıya, melek yatırımcı ağlarının kurulmasından, girişim sermayeleri ile ilgili bilgi kaynaklarına ve aracılar ile muhatap olmamak için gerçek yatırımcının kim olduğunu anlamaya kadar çeşitli konularda çok sayıda soru yönelttiler.

 

Bunlara yanıt olarak, Sayın Özbek aşağıdakileri içeren bazı ipuçları sundu:

Melek yatırımcılar ve girişim sermayedarları arasındaki farkları unutmayın. Bunlardan birincisi kendi kaynaklarını yöneten bireylerden oluşur, ikincisi ise kurumsal yatırımlar sunar.

 

Şirketinizi yatırımlara hazırlayın ve potansiyel yatırımcıları tanıyın. İş fikrinize ilgi duyan varlıklı bir yatırımcı ile ne zaman karşılaşacağınızı asla önceden bilemezsiniz. O nedenle, iş fikriniz ile ilgili alıştırma yapın ve sunmaya hazır olun.

 

İnsanları hikayenize ve sunumunuza çekin, yatırımcıları ikna etmek için örnekler ve olay incelemelerinden yararlanın.

 

Yatırımcı ile olan etkileşimlerinize eksiksiz olarak dahil olun, bunu ortaklığınızın ana amacı olarak düşünün. Sürprizlerden kaçının.

 

Küresel anlamda düşünün. Ermenistan'ın nüfusu 3 milyon, Türkiye'nin nüfusu da yaklaşık 80 milyon olsa da, bu pazar olarak hala küçük boyutta.

Startup sayısı kadar yatırımcı olduğunu asla unutmayın, bu sayede şirketiniz için en iyi yatırımcı tercihini yapabilirsiniz.

 

Konuşma PJC'nin YouTube kanalında canlı olarak yayınlandı ve video buradan izlenebilir.

 

Emre Özbek (melek girişimci ve Istanbul Startup Angels ortağı) kurumsal düzeydeki 20 yıllık deneyiminin ardından startup'lara mentorluk ve danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. PricewaterhouseCoopers ve Vodafone şirketlerine, strateji, risk yönetimi ve kurumsal yönetişim alanlarında danışmanlık yapmaktadır; girişimciler ve startup girişimleri için yenilikçi iş modelleri ve teknolojileri konusunda danışmanlık ve destek sağlamaktadır. Bu ekosistemde, EndeavorHABITATTÜBİTAKStartup Bootcamp ve Startup Hafta Sonu kapsamında mentorluk sunarak ve eğitimler vererek faaliyet göstermektedir. Sayın Özbek ayrıca çeşitli startup'ların Danışma Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır: kitlesel fonlama, biyo-plastikler, akıllı enerji yönetimi ve sosyal medya yönetimi.

 

TGBB Şubat ayında başlatıldı ve üç aşama halinde uygulamaya konmuştur. İlk kapasite geliştirme aşamasında (23 Şubat-23 Mart, 2015) Ermenistan ve Türkiye'den altı ekip, Ermenistanlı ve Türkiyeli uzmanlardan çevrimiçi olarak mentorluk aldılar, uzmanlar onların ihtiyaçlarını da değerlendirmiştir. Ekipler daha sonra dört günlük bir hızlandırılmış eğitim için Ermenistan'da bir araya gelmişlerdir (26-29 Mart); bunun ardından, bir tur daha çevrimiçi mentorluk sağlanarak, ekiplerin fikirlerini gözden geçirmeleri, son haline getirmeleri ve 12 Mayıs'taki fikir sunumu için hazırlanmaları sağlanmıştır.

 

Projenin fonlaması ABD Ermenistan Büyükelçiliği ile Avrupa Birliği tarafından, Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı çerçevesinde sağlanmaktadır. Microsoft İnovasyon Merkezi ve Kamusal Gazetecilik Kulübü tarafından uygulamaktadır.

 

Videolar
Etkinlik Takvimi
TEMMUZ
2022
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin