Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
“Türk-Ermeni diyaloğu. çatışmaların çözümü” kış okulu sona erdi
03.02.2015
Ermenistan, Türkiye |

Türkiye Okan Üniversitesi, Ermenistan ortakları ile beraber “Türk-Ermeni Diyaloğu ve Söylem Dönüşümü Atölyesi” başlıklı bir kış okulu düzenledi. Proje, 11-21 Ocak 2015 tarihleri arasında, Erivan ve İstanbul’da gerçekleşti. Kış okuluna Erivan Devlet Üniversitesi ve Okan Üniversitesi’nden 14 öğrenci /7 Ermenistan’dan ve 7 Türkiye’den/ ve akademisyen katıldı.

 

Kış okulu Erivan’da başladı ve dört günlük tanışmadan sonra katılımcılar ortak çalışmalarına İstanbul’da devam ettiler.

 

Kış okulu çerçеvesinde iki ülkenin öğrenci ve akademisyenleri, Türk-Ermeni ilişkilerini etkileyen çeşitli tarihi konular hakkında tartışmak ve çatışma çözümü ile ilgili seminerlere katılmak olanağı buldular.

 

Kış okulun temel programından dışı gençler, iki şehrin kültürel ve siyasi etkinliklerine katıldılar, Erivan’da birkaç müzeyi ziyaret ettiler, İstanbul’da ise gazeteci Hrant Dink’in anma törenine katıldılar.

 

Kış okulunun İstanbul ayağı zarfında gerçekleşen etkinliklerden biri de “Ermenistan’dan Türkiye’ye Müzikli Yolculuk” başlıklı toplantı idi. Toplantı 18 Ocak günü İstanbul, Galatasaray’daki Cezayir Toplantı Salonu’nda yaşandı. Ünlü DJ ve muzik yazarı Murat Meriç toplantı zarfında konuşma yaptı.

 

Bu seminerler ve etkinlikler yoluyla taraflar arasında barışçıl diyalog için olanak verildi ve iki üniversitesinin öğrenci ve akademik kadroları arasında uzun vadeli etkileşim ve işbirlik için kapı açıldı.

 

“Türk-Ermeni diyaloğu. çatışmaların çözümü” kış okulu Okan Üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümünden Yrd. Doç Dr. Umut Azak, Erivan Devlet Üniversitesi, Imagine Center for Conflict Transformation ve Erivan Genç Tarihçiler Derneği’nin işbirliği ile düzenlendi.

 

Program, Avrupa Birliği İstikrar Aracı çerçevesinde yürütülen Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı’nın finansmanı ile gerçekleşti.

Etkinlik Takvimi
AĞUSTOS
2022
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin