Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
“Ermenistan-Türkiye IT sektörleri tanışma toplantıları” yapıldı
07.11.2014
Ermenistan | Public Journalism Club, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV)

6 Kasım 2014 tarihinde “Ermenistan-Türkiye IT sektörleri tanışma toplantıları” ““Müteşebbis değişim” projesi’nin Ermenistan’da gerçekleştirilen birinci ayağı etkinlikleri çerçevesinde yapıldı.

 

Yuvarlak masa toplantılarının amacı Türkiye’den gelen IT sektörü temsilcilerine Ermenistan’daki sektör hakkında bilgi verebilmek ve olası işbirliklerini araştırmaktı. Toplantı Elit Plaza Otel’inin Vip salonunda gerçekleştirildi. (Adres: Yerevan, M.Khorenatsi sok. No:15)

 

Yuvarlak masa toplantılarına yaklaşık 60 işveren, uzman, İT sektörü temsilcisi, ve Ermenistan, Türkiye ve ABD’den genç girişimciler katıldı.

 

 

Toplantının açılışında projeyi gerçekleştiren kurumların temsilcileri de bulundurlar. Kamu Gazeteciliği Kulüp’ü (KGK) adında Seda Muradyan, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) adına ise Usal Şahbaz bir konuşma yaptılar.

 

Seda Muradyan “Bu toplantı, İT sektörleri arasında yapılan bu kadar büyük ölçekli ilk toplantı. Umuyoruz  bu ilk, gelecekteki adımlarımız ve işbirliklerimizi için temel teşkil edecektir. Biz “İnsalar arasında bir köprü” kurmaya çalışıyor ve iki komşu ülklerin birbirleri ile ticari ilişkiler kurmasına yardım etmek istiyoruz bunun bölgesel kalkınmaya da etkisi olacağına eminiz” şeklinde konuştu.

 

Usal Şahbaz ise “ Bu sektörün insaları dünyanın nersinde olurlarsa olsunlar aynı dilden konuşurlar, denerler, başarısız olurlar ama vazgeçmezler. Biz ilk defa iki ülke arasında bir ağ oluşturmaya çalışıyor, sektördeki herkese yeni iş birlikleri içinbir şans vermeye çalışıyoruz. Umuyoruz ki, bu toplantılar tarafların birbirini anlaması tanıması ve beraber çalışması için fayda sağlayabilir” dedi.

 

 

Toplantıda ayrıca Ermenistan’nın AB sorumlusu Traian Hristea ve Amerikan Büyükelçisi John Heffern konuşmalar yaptılar.

 

Traian Hristea, AB’nin özellikle Türkiye ve Ermenistan arasında dialog ve temas yaratılmasına fırsat tanıyan kamu projelerini desteklediğini belirtirken, bu değişim programının bu sektör alanında iki ülke arasındaki ilk adım olduğunu belirtti. Hristea aynı zamanda İT sektöründeki yatırımcılara, iş adamlarına ve gençlere tanışma fırsatı sunduğunun altını çizdi.

 

Büyükelçi John Heffern ise bu projenin ABD ve AB tarafından da desteklendiğini belirtikten sonra “ Katılımcılar sayesinde, iki ülke arasında ne kadar benzerlik olduğunu bir kez daha anlaşılacaktır” şeklinde konuştu.

 

Toplantı iki temel tema üzerine kurulmuş gruplar çerçevesinde yapılacak. İlk grup Ermenistan’daki bilgi işlem teknolojileri sektörü ve potansiyeli ile bu sektöre yapılan devlet ve uluslararası proje desteklerini anlatırken, ikinci grup ise IT sektörüne sunulan  fırsatlar, sektörün eğitim kurumu ve sosyal alanlar ile olan ilişkileri ve sorumlulukları konularını ele alacak. Toplantı sırasında Ermenistan’dan “Enformasyon Teknolojileri Yatırımcıları Derneği” Müdürü Karen Vardanyan, “Yatırımcılar İncubator Derneği” Müdürü Bagrat Yengibaryan”, “Granatus Venturey Müdürü Manuk Hergnyan, “Microsoft” Ermenistan temsilciliği Müdürü Eva Hüsyan, “Sinerji” Derneği Müdürü Arthur Hovhanisyan, Sosyal Sorumluluk Uzmanı Nazareth Seferyan, MAZDZ “Culpa Modern Laboratuarı” Müdürü Marina Mkhitaryan, Erivan Devlet Üniveristesi Felsefe Bölümü öğretim görevlisi Serop Khachatryan, “Microsoft yenilik merkezi” hızlandırılmış proje sorumlusu Artaşes Vardanyan gibi isimler de sunum yapacak.

 

Türkiye heyeti temsilcilerinden «212» müdürü Numan Numan ve MEF Üniversitesi Yardımcı Rektörü ve dekanı Erhan Erkut da  sunumları ile toplantıya katkıda bulundurlar.

 

 

Yuvarlak masa toplantılarına Ermenistan, Türkiye ve ABD’den üreticiler, yatırımcılar, uzmanlar, IT sektöründen temsilciler ve “start-up” projeleri olan gençler katıldılar. 

Etkinlik Takvimi
AĞUSTOS
2022
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin