Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
ERMENİSTAN TÜRKİYE SİNEMA PLATFORMU’NDAN İKİ FİLME DESTEK!
19.08.2016
Türkiye | Anadolu Kültür

Ermenistan Türkiye Sinema Platformu (ETSP), 16. toplantısını Erivan Altın Kayısı Film Festivali sırasında, 11-13 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirdi. Uluslararası jüri toplantı sonunda iki projeyi ödüllendirdi: Inna Sahakyan’ın yöneteceği Aurora’s Sunrise ve Arnaud Khayadjanian ile Nefes Polat’ın kısa film projesi Welcome to Anatolia. Aurora’s Sunrise 5 bin dolarla, Welcome to Anatolia ise 7,500 Euro ile desteklendi.

 

Türkiye, Ermenistan ve iki ülkenin diasporalarından toplam 10 film projesinin değerlendirildiği Ermenistan Türkiye Sinema Platformu 11 Temmuz’daki açılış ile başladı. İki günlük atölye çalışmalarında film gösterimleri, sunumlar, bire bir toplantılar yapıldı. Belçikalı sinemacı ve fotoğrafçı Pieter-Jan De Pue bir eğitim verirken, Ermenistanlı yönetmen ve oyuncu Mariana Eghizaryan da bir workshop gerçekleştirdi. Katılımcılar bire bir toplantılarda, jüri üyeleriyle projelerini derinlemesine konuşma ve tartışma şansı elde ettiler.

 

ETSP 2016 Erivan jürisi belgeselci Melek Ulagay, kurgucu Çiçek Kahraman, Tiflis Film Festivali kurucusu Gaga Chkheidze, Yerkir Media yöneticisi Gegham Manukyan, Civilitas’tan Seda Grigoryan, Erivan Amerikan Elçiliği’nden Hasmik Mikayelyan, Altın Kayısı’dan Susanna Harutyunyan ve Anadolu Kültür’den Çiğdem Mater’den oluşuyordu.

 

2008 yılında Anadolu Kültür ve Altın Kayısı Film Festivali işbirliği ile başlatılan Ermenistan Türkiye Sinema Platformu iki ülkeli ortak yapımları destekliyor, sinemacıların buluşmasına olanak sağlıyor. Platform kuruluşundan bu yana, Ermenistan- Türkiye ortak yapımı 20 filmi destekledi, 300’e yakın sinemacıyı bir araya getirdi. 

 

Ermenistan-Türkiye Sinema Platformu’nun 2016 yılı aktiviteleri, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı, 2. Dönem kapsamında gerçekleşiyor. Erivan atölyesi Erivan Amerikan Büyükelçiliği tarafından da desteklendi.

Etkinlik Takvimi
NİSAN
2024
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin