Avrupa Birliği Girişimi
Hakkımızda » Projeler
TARIM GELİŞTİRME
Ermenistan | Eurasia Partnership Foundation
AOF, Ermenistan merkezli Tarım ve Kırsal Kalkınma Vakfı Merkezi ile (KART Vakfı) ile işbirliği içinde EETT (Türkiye'de Ekonomik İlişkileri Genişletme) adını taşıyan ve USAID tarafından finanse edilen tarımsal işletme projesini yürütmektedir.

Kapalı kara sınırları olmasına rağmen, Ermenistan ve Türkiye için tarımda konusunda beraberce ortaklıklar ve iş birlikleri yapabilmek için fırsatlar var: Ermenistan’da hemen hemen her ticari alanda ve dükkanlarda Türk malları görebilirsiniz, düzenli olarak charter uçuşu (haftada iki kez) olduğu gibi otobüsü ile diğer ülkeye seyahat edebilme şansınız da var, ayrıca vatandaşlar kolayca havalimanları ve sınır geçişlerinden her iki ülke için de vize alabiliyorlar.

 

AOF, Ermenistan merkezli Tarım ve Kırsal Kalkınma Vakfı Merkezi ile (KART Vakfı) ile işbirliği içinde EETT (Türkiye'de Ekonomik İlişkileri Genişletme) adını taşıyan ve USAID tarafından finanse edilen tarımsal işletme projesini yürütmektedir.

 

EETT süt üriünleri, kuru meyve ve sera sektörlerinde Ermenistan ve Türkiye’den  şirketler arasındaki işbirliğini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

 

EETT projesinin hedefleri aşağıda tanımlanmıştır:

 

a) Türkiye'deki şirketlerin tarım endüstrisi konusunda Ermenistandaki  ortaklarına sunabilecekleri iş geliştirme fırsatlarını keşfedebilmeleri.

b) Türkiye'den Ermenistan’a transfer edilebilecek, üç sektörde teknolojik know-how hakkında bilgi topalamak

c) Türkiye ve Ermenistan'dan tarım konusunda uygulanabilecek ürün, hizmet veya teknik uzmanlık alışverişi konusunda bilgi topalamak            

 

EETT projesinin devamı ve tamamlayıcılık açısından takibini sağlayabilmesi için CARD ve AOF tanımlanan sektörlerde tarımsal ilişkilerin artması ve sürdürülebilirliğine katkıda bulunmak  için Türkiye ve Ermenistan'dan bu iki sektöre özel AgroTour (Tarım Turu) düzenleyecektir. Bu AgroTourlara katılımcı olarak, belirlenen üç tarım sektörlerinden Ermeni çiftçiler, tarım alanından temsilcileri ve kar amacı gütmeyen tarımsal danışmanlık ve geliştirme örgüt ya da dernekleri seçilecektir.

 

Seçilenler küçük ve orta ölçekli çiftçileri ve üretici işletmelerini ziyaret etmenin yanı sıra  tarım makineleri tedarikçileri ve tarım kuruluşlarını da ziyaret edecekler.

 

Onlar, belirlenen bu üç sektörde yeni ürün ve ileri teknolojileri gözlemlerken, Türk tedarikçiler ise tarımsal teknolojilerin konusunda Ermenistan'da distribütörlük potansiyeli keşfetmek ve Ermenistan'a getirilebiecek teknolojiler konusunda çalışmalar yapacaklar. Ziyaretler sırasında  potansiyel ortaklar ile doğrudan iş-iş görüşmeleri de yapabilecekler.

 

Bu proje Ermenistan ve Türkiye'den tarımsal işletmeler, sivil toplum örgütleri ve diğer ekonomik aktörler arasında kalıcı ortaklıkları geliştirerek ve spesifik sektörlerde teknik uzmanlık ve artan alışverişi yoluyla Türkiye ile Ermenistan arasındaki işbirliklerini teşvik edecektir.

 

Çalışmalar doğrudan ticaret sıklığının artırılması dışında hedeflenen üç tarım sektöründe Türkiye ile Ermenistan arasındaki teknoloji değişimini teşvik edecek; iki ülkenin tarımla uğraşan çevrelerinde ve barış yanlısı bir ahalinin oluşmasını sağlayacaktır.

Related Materials
Etkinlik Takvimi
MART
2024
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin