Avrupa Birliği Girişimi
Hakkımızda » Projeler
Ermenistan Türkiye Sinema Platformu
Ermenistan, Türkiye | Anadolu Kültür
Ermenistan Türkiye Sinema Platformu iki ülkeden ve diasporadan sinemacılara birlikte düşünmek, bir arada olmak ve birlikte üretmek için ortam yaratıyor

Kuruluşu 2009 yılının Nisan ayına denk gelen Ermenistan Türkiye Sinema Platformu, Anadolu Kültür ve Erivan’ın Uluslararası Altın Kayısı Film Festivali’nin sanatın davranışsal değişiklikteki etkin rolüne olan inançları ve sinemanın topluma kitlesel bir biçimde ulaşmada en efektif araç olduğu düşüncesiyle yola koyuldu.

 

Platform, o günden beri dünyanın farklı yerlerinde gösterimler organize etmeye, atölyeler düzenlemeye ve ortak film yapımlarını desteklemeye başladı. Dokuzu tamamlanmış, dördü halen yapım aşamasında olan toplam 13 filme destek vermiş olan Platform, düzenlediği İstanbul ve Erivan atölyeleriyle iki ülkeden sinemacılara destek sağlamayı sürdürüyor. Platformun tamamlanmış filmleri arasında 2011 yılında Uluslararası Istanbul Film Festivali’nde galaları düzenlenen Galata (yön. Diana Kardumian), Güvercin Ustaları (yön. Arthur Sukiasyan), Komşular (yön. Gor Baghdasarian) , Kaybolmayın Çocuklar (yön. Gülengül Altıntaş) ve Kukla Tiyatrosu (yön. Altan Bal&Canay Özden) yer alıyor.

 

Nigol Bezjian’ın Kunduralarımı İstanbul’da Bıraktım filmi 2012 Temmuz’unda Altın Kayısı Uluslararası Film Festivali’nde galasını gerçekleştirirken 2013 Nisan ayında Lusin Dink’in yönettiği Saroyanland Istanbul Film Festivali sırasında ilk kez seyirciyle buluştu ve Ulusal Yarışma’da yarıştı. Platform’un en son desteklediği filmler olan oyuncu Derya Durmaz yönetmenliğindeki Ziazan galasını SEE a Paris Festivali’nde yaparken Devrim Akkaya’nın Diyar adlı filmi ise Istanbul Film Festivali Belgesel Seçkisi’nde yerini aldı. Ermenistan Türkiye Sinema Platformu iki ülke ve diasporadan sinemacıların bir araya gelip ortak film projelerini hayata geçirmelerini ve bu süreçte beraber düşünmelerini teşvik etmeyi amaçlıyor.

Etkinlik Takvimi
ŞUBAT
2024
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin