Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
Benzer sorunlar – benzer çözümler. Ermenistanlı ve Türkiyeli gençler Van için
11.11.2014
Ermenistan |

1 Eylül 2014 tarihinde Erivan’da “Benzer sorunlar – benzer çözümler. Ermenistanlı ve Türkiyeli gençler Türkiye’nin Van şehrinde deprem sonucunda yerlerinden olmuş ailelerin konut sorunları için yeni çözümler getirirler” projesi başladı. Proje, Avrupa Birliği’nin desteği ile gerçekleşen “Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci” program çerçevesinde “Eurasia Partnership Foundation” tarafından finanse edilir.

Proje, diyalog vasıtası ile Ermenistanlı ve Türkiyeli gençlerin işbiliriğine teşvik etme ve depremden yerlerinden olmuş ailelerin konut sorunları için alternatif çözümlerin önerilerini sunmayı hedefliyor.

 

Mesleği tartışmanın niyeti

 

“Benzer sorunlar – benzer çözümler” projesi çerçevesinde Türkiyeli ortaklar Ermenistan’a ziyaret ettiler, mesleği tartışmaya katıldılar ve deprem alanına gittiler. 10 ve 11 Kasım tarihlerinde olmuş tartışmalar ve Gümrü’ye ziyaret zarfında Ermeni uzmanlar, Türkiyeli ortaklarına konut çözümlerinin Konutlar Alma Belgesi /KAB/ ve Evlerin Onarım Hibeleri /EOH/ /şehirler ve köyler için/ modelleri, Ermenistan ile Gürcistan’da bu modellerin gerçekleşme mekanizmaları, hükümete teknik yardım göstermek ve KAB modelini aktarmak mekanizmasını ibraz ettiler. Hem de Ermenistanlı katılımcılar, Türkiye’deki deprem alanında mevcut durumu, sorunlar ve çözümler hakkında bilgiler elde ettiler.

 

İkinci ayak

 

Projenin ikinci ayağında Türkiye’ye ziyaret olacak. Bundan önce ilgili alanda mevcut sorunların çözmesinin Ermensitan görgüsü hakkında kılavuz yayınlamaya hazırlanacak. Bu kılavuz, Ermenistan modelinin Türkiye’de uygulanabilmesini değerlendirmek olanağı verecek. Türkiye’ye ziyaret zarfında mesleği tartışmalar, öğrencilerle buluşmalar, depremden hasarlı yerlere ziyaret ve diğer etkinlikler olacak.

 

Ortaklar, katılımcılar

 

Mesleği tartışmaya Türliyeli ortaklar, KAB programının uzmanları, 2000-2005 yıllarında KAB programının gerçekleşmesi sırasında Ermenistan Cumhuriyeti hükümeti ortak kurumlarının temsilcileri, politeknik üniversitesi öğretmenler ile öğrencileri katıldılar.

 

Tarihi

 

Depremden yerlerinden olmuş ailelerin konut sorunlarının alternatif çözümleri projeye katılan uzmanlar tarafından 2000-2005 yıllarında önerildi ve USAID desteği ile gerçekleşen büyük ölçülü program çerçevesinde konutlar piyasasından Konut Alma Belgeleri ile kount almak yolu ile gerçekleşti. Diğer çözüm ise çokkonutlu binaların ve köy evlerinin onarımı için verilen hibelerdir /EOH /.

KAB modeli, 1990’lı yıllarda Baltik cumhuriyetlerinden dönen Rus subaylarının aileleri için ve 2005-2006 yıllarında Gürcistan’da Abhazya’dan yerlerinden edilmiş aileler için uygulandı.

 

 

Nune Ghazakhetsyan, proje yönetmeni

Urban” istikrarlı gelişme fonu

Alex Manoogyan 9 /Amerika Üniversitesi iş merkezi/

Tel. +374 60 612072

Faks +374 60 612076

Etkinlik Takvimi
EYLÜL
2023
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin