Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
Ermenistanlı ve Türkiyeli gençler arasında kültürlerarası köprü
26.01.2015
Ermenistan, Türkiye |

“Forum Tiyatrosu” STK, “Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci” program çerçevesinde “Eurasia Partnership Foundation”nin desteği ile “Ermenistanlı ve Türkiyeli gençler arasında kültürlerarası köprü” projesini gerçekleşir.

 

Proje, Ermeni ve Türk gençleri bir araya getirmek, konuşmak ve görgülerini paylaşmak yolu ile iki ülke arasındaki ilişkilerini tartışmayı hedefliyor. Katılımcılar, tiyatro sanatını kullanıp mevcut durumun iyileşmesi ve önyargıların kırılmasının olanakları hakkında kendi görüşlerini dile getirecekler. Araç olarak etkileşimli tiyatro kullanılacak. Bu araç, sivil eğitimi ve vatandaşların aktif katılmasına teşvik için verimli araçtır.

17-20 Ekim 2014 tarihlerinde Erivan’da ilk buluşma düzenlendi. Etkileşimli tiyatro’nun becerikleri ve uyuşmazlık çözümü hakkında atölye çalışması oldu. Ermeni ve Türk tiyatro oyuncuları ile Britanya’dan davet edilmiş uzman, AZ tiyatrosunun sanat direktörü Jonathan Chadwick çalışıyordu.

 

Teatral alıştırmalar, tartışmalar ve hikayeler anlatmak yolu ile gençler Ermeni-Türk ilişkilerini anlamaya çalıştılar ve mevcut durumun iyileşmesinin olanakları hakkında kendi görüşlerini dile getirdiler. Atölye zarfında dile getirilen fikirler, görüşler ve korkular kısaltılacak ve sahnelenecek.

 

Projenin ertesi ayağı çerçevesinde senaryo tamamlanacak ve İstanbul’da oturan profesyonel oyuncuları yazılacak. Bu hakkında daha ayrıntılı bilgi burada bulabilirsiniz. Bu ayak zarfında 21-25 Mart 2015 tarihlarinde İstanbul’da hazırlama çalışmaları yapılacak, Mart 26 tarihinde ise katılımcılar sahneye çıkacaklar. Ermenistanlı ve Türkiyeli gençler beraber Ermenistan’a gelecekler ve aynı performans Mart 27 tarihinde Erivan’da sahnelenecek.

 

Etkinlik Takvimi
AĞUSTOS
2022
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin