Avrupa Birliği Girişimi
Hakkımızda » Projeler
Ekonomik Fırsat Analizi
Türkiye | Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV)
Türkiye ve Ermenistan arasındaki kapalı sınır, ülkelerin artırılması durumunda normalleşme yanlısı destek gruplarını güçlendirecek ve artıracak ikili ekonomik ilişkilerini tamamen durdurmamaktadır.

Türkiye ve Ermenistan arasındaki kapalı sınır, ülkelerin artırılması durumunda normalleşme yanlısı destek gruplarını güçlendirecek ve artıracak ikili ekonomik ilişkilerini tamamen durdurmamaktadır. Son birkaç yılda bölgede stratejik ve ekonomik çerçeveyi etkileyen birçok parametre dönüşüme uğramış, daha güçlü bir işbirliği yolunda bazı yeni fırsat ve zorluklar yaratmıştır.  En önemli dönüşümlerden biri, hem bölge hem de Türkiye için ticaretin yön değiştirmesi sonucunu doğurabilecek, Ermenistan’ın Avrasya Ekonomik Birliği’ne katılmasıdır. Buna ek olarak Çin, “Kemer ve Yol” girişimiyle, Modern İpek Yolu’nun üstündeki “donanım ve yazılım” entegrasyonunu ve ekonomik bağlantıyı artırmayı planlamaktadır.

 

Bu girişim dâhilinde Ermenistan’ı belki de en yakından ilgilendiren proje, denize kıyısı olmayan ülkenin Türkiye’nin Akdeniz üzerindeki Mersin Limanı’na demir yolu bağlantısına sahip olmasını sağlayacak Kars-Tiflis-Bakü demir yolu projesidir. TEPAV’ın ATNP I projesi dâhilinde odağı, sektörel ikili ekonomik ilişki fırsatı sunan turizm ve BİT (Bilgi İletişim Teknolojileri) sektörleri olmuştur ancak bölgede sürmekte olan köklü dönüşümler nedeniyle TEPAV, ATNP II projesi dâhilinde daha makro seviyede ve bölgesel bir yaklaşım izleyecektir.

 

Ekonomik fırsat analizinde ana çıktı, Ermenistan ve Türkiye’nin ekonomik entegrasyonu konusunda yeni risk ve fırsatların kapsamlı bir şekilde ortaya konduğu bir rapor olacaktır. Ermenistan ve Türkiye’de riskleri gidermek ve fırsatları değerlendirebilmek için önerilen politika önerilerinin ve rapor sonuçlarının sunulduğu ve tartışıldığı etkinlikler düzenlenecektir. 

Related Materials
Etkinlik Takvimi
MART
2024
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin