Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
“Müteşebbis değişim” projesi tanıtımı
18.06.2014
Ermenistan | Public Journalism Club, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV)
Kamu Gazeteciliği Kulübü (Public Journalism Club “PJC” - Ermenistan) ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Avrupa Birliği İstikrar Aracı desteği ile “Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı” çerçevesinde gerçekleştirilecek “Müteşebbis değişim” projesini sunuyor.

Kamu Gazeteciliği Kulübü (Public Journalism Club “PJC” - Ermenistan) ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Avrupa Birliği İstikrar Aracı desteği ile “Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı” çerçevesinde gerçekleştirilecek “Müteşebbis değişim” projesini sunuyor.

 

Proje’nin amacı Türkiye’deki bilgi işlem teknolojileri sektörü temsilcilerinin Ermenistan’daki sektör hakkında fikir sahibi olabilmeleri; progamcıların, tasarımcıların, satış uzmanlarının, istekli gençlerin, sektörün “start-upları” arasında gelişebilecek olası işbirliklerini araştırmasını sağlamaktır.

 

Proje çerçevesinde Ermenistan ve Türkiye’de girişimciler karşılıklı ziyaretlerde bulunma şansı elde edeceklerdir. İki ülkede de tanıtım ve çalışma-tartışma toplantıları yapılacaktır. İki ülkeden de temsilciler diğer ülkenin İT teknolojileri ile ilgili çalışma yapan merkezlerine ve laboratuvarlarına ziyaretler gerçekleştirecek ve İT sektöründeki önemli isimler ile tanışma fırsatı bulacaklardır.

 

“Müteşebbis değişim” projesinin ilk ayağı 6-10 Kasım 2014’de Ermensitan’ın Erivan ve Gümrü şehirlerinde gerçekleşecektir. Açık yarışma ile Türkiye’den seçilen 20 müteşebbis, yatırım fonları temsilcileri, işadamaları, programcılar, tasarımcılar İT sektöründen farklı uzmanlar ve Start-up  weekand programının yöneticileri Ermenistan’a bir ziyaret gerçekleştireceklerdir.

 

Bu uzmanlar, aynı seçim metodu ile Ermenistan’dan seçilmiş katılımcılar ile birliklite 7-9 Kasım’da Erivan ve Gümrü’de organize edilecek Start-up weekend’e katılacaklar.

 

Bu temaslar sırasında katılımcılar birbirleri ile fikirlerini paylaşacak, gruplar oluşturarak, hangi projenin hayata geçirebileceğini tartışacakalardır. İki ülkenin ve Silikon Vadisi’nin önemli temsilcilerinden oluşan bir juri bu projeler arasında seçim yapacaktır.

 

Jüride yatırım projeleri gerçekleştiren işadamaların da olması yarışmacılar için yeni fikirlerinin finansal olarak da destek bulmalarına ve piyasa konusunda değerlendirmeler yapmalarına yardım edecektir. Tüm bu toplantılar dışında, Start-up weekend etkinlikleri sırasıda yarışmacılar çok çeşitli uzmanlar ile tanışmak ve onların “uzmanlık dersleri” adı verilecek toplantılara katılabileceklerdir.

 

“İT Yatırımcıları” başkanı Karen Vardanyan “İşbirliklerinin kurulması için uygun platformların oluşturulması ve gençlere ya da sektörde yeni olanaları projelerini gerçekleştirmek için fırsat verilmesi ve bizim elimizi bu sektörün nabzını tutmamız çok önemli. Yeni başlayanlar için, farklı meslektaşları ile tanışabilecekleri, işadamlarının tercübelerini duyacakları ve fikirlerini tartışabilecekileri start-up toplantılar çok önemli.” diyor.

 

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) yatırım program müdürü Usal Şahbaz ise “Bu toplantılar, komşu ülkelerdeki pazarı anlamak, yeni ortaklar bulmak adına yatırımcı ve işadamaları için çok önemli” diyor.

“Start-up weekend” Hecton (YAN) 2014 yarışmasına paralel olarak gerçekleştirilecektir. Hecton(YAN) 2014 yeni fikir ve projeleri konulu bir yarışmadır. 2011 yılından bu yana Kamu Gazeteciliği Kulübü (Public Journalism Club “PJC” -Ermenistan) ve Microsoft İnovasyon merkezi tarafından organize edilmektedir. Hecton(YAN) 2014 yarışması Kamu Gazeteciliği Kulübü (Public Journalism Club “PJC” -Ermenistan) ve Microsoft İnovasyon Merkezlerinin yanısıra mLAb Mobile çözümleri bölgesel laboratuarı desteği ile uluslararası katılım sağlanabilecektir.

 

“Start-up weekend”,  Hecton(YAN) 2014 yarışması ve diğer etkinlikler karşılıklı olarak ülkelerdeki pazarı anlamak, yeni bağlantılar geliştirmek ve  ortaklar bulmak  için IT sektörü temsilcilerine büyük şanslar sunacaktır.

 

Projenin ikinci ayağı aralık 2014’de gerçekleştirilecektir. Ermenistan İT sektöründen daha önce seçilmiş 10 kişilik müteşebisler ve yatırımcılar grubu  Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirecekdir. Grup İT teknolojileri ile ilgili çalışma yapan merkezlere ve laboratuvarlara ziyaretler gerçekleştirecek.

 

 

 

 

Etkinlik Takvimi
AĞUSTOS
2022
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin