Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
Gagik Çarçyan’ın Ustalık Dersi: Figür ve Soyut arasında
03.10.2014
Türkiye | Anadolu Kültür, Public Journalism Club
30 Eylül’de ressam Gagik Çarçyan İstanbul’daki DEPO sergi salonunda, kişisel çalışmalarını da sergilediği adı “Figür ve Soyut arasında” olan bir ustalık dersi verdi.

Gagik Çarçyan’ın rengin ve figürün önemini anlattığı derste onların değişimi ve farklı algılanmaları konuları üzerinde durdu.

30 Eylül’de ressam  Gagik Çarçyan İstanbul’daki DEPO sergi salonunda, kişisel çalışmalarını da sergilediği adı “Figür ve Soyut arasında”  olan bir  ustalık dersi verdi.

 

Gagik Çarçyan’ın rengin ve figürün önemini anlattığı derste onların değişimi ve farklı algılanmaları konuları üzerinde durdu.

 

Ustalık dersinde “Ressam Değişimi Projesi’ne  öğrenciler dışında İstanbul’da yaşayan bir çok sanatçı ve ressam katıldı.

 

Toplantıya Agos gazetesinden gazeteciler de katılarak proje organizatörleri ve katılmcılar ile röpörtajlar yaptılar. Dersi görüntüleyen Agos muhabirleri Gagik Çarçyan’ın derste yaptığı sanat çalışmalarına da tanıklık etmiş oldular.

 

“Ressam Değişimi Projesi”kapsamında Türkiye ve Ermenistan’dan genç ressamlar, pratik çalışmalar sayesinde Gagik Çarçyan’ın kişisel olarak geliştirdiği ve oldukça aktif olarak kullandığı renk ve figür teknikleri ile tanıştılar.

 

“Ressam Değişimi Projesi”nin ilk ayağı “ 1-7 Eylül arasında Ermenistan’da gerçekleştirildi.

 

Ermenistan-Türkiye’den toplam 10 genç ressam Ermenistan’daki tarihi-kültürel yerlere ziyaretler gerçekleştirdiler; müzeleri, sergi salonlarını gezdiler ve açık hava atölyeleri kurdular.

 

Projenin İstanbul ayağında 29 Eylül-5 Ekim arasında katılmcılar İstanbul’daki eski semtlere gitme, Ermeni mimar Elmon Araks’la birlikte şehrin mimarisinde Ermenilerin katkısı hakkında bilgi sahibi olma şansı yakaladılar. Katılmılcılar, İstanbul ayağında Türkiyeli ressam Gülçin’in ve Fırat Arapoğlu’nun ustalık derslerini dinlediler.

 

Projenin Ermenistan ayağı finalinde katılımcıların yaklaşık 20 eskiz çalışması tamamlanmıştı. Bu çalışmalara İstanbul’daki çalışmalar da eklenerek hepsi projenin 2015 takviminde kullanılacaktır.

 

 

Etkinlik Takvimi
MAYIS
2022
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin