Avrupa Birliği Girişimi
Etkinlikler
Gagik Çarçyan İstanbulda DEPO sergi salonundaki Ustalık Dersi
30.09.2014
Türkiye | Anadolu Kültür, Public Journalism Club
29 Eylül’de “Ressam Değişimi Projesi’inin Ermenistan ve Türkiye’den toplam 10 ressamın katıldığı İstanbul ayağı başladı.

30 Eylül’de Ressam Gagik Çarçyan’ın İstanbul’daki DEPO sergi salonunda, katılımcılara ustalık dersi vermesi planlanıyor.

“Figür ve Soyut arasında” ismini taşıyan ustalık dersi sırasında Ermenistan grubu başkanı kendi kişisel yöntemlerini de tanıtacaktır. Bu derste usta teknik olarak hangi materyallerle nasıl çalıştığını anlatacaktır.

 

Gagik Çarçyan figuratif ve soyut, iki farklı metodun arasındaki bağı anlatmaya çalışacağı ders öncesinde kendi figuratif çalışmalarını da sunacaktır.

 

Dersten sonra katılımcılar DEPO’da  Gagik Çarçyan’ın kullandığı metodu denemek ve ressam ile beraber çalışmak için fırsat yakalayacaklardır.

 

Projenin İstanbul ayağında katılmcılar tarihi semtleri gezebilecek, Heybeli adasında eskizleri üzerine çalışabilecek ve Ermeni mimar Elmon Hançer ile birlikte şehirdeki Mimari geçmişi ve bu geçmişteki Ermeni izleri hakkında bilgi sahibi olabilecektir.

 

Katılmılcılar, İstanbul ayağında Türkiyeli ressam Gülçin’in ve Fırat Arapoğlu’nun ustalık derlerini dinleyebileceklerdir.

 

Projenin ilk ayağının 1-7 Eylül’de Ermenistan’da gerçekleştiğini ve o zaman zarfında katılımcıların şehirdeki tarihi ve kültürel yapıyı incelediklerini, müzeleri, sergileri gezip, ustalık derslerine ve açık hava atölyelerine katıldıklarını hatırlatalım.

 

Ustalık dersinde “Ressam Değişimi Projesi’ne  öğrenciler dışında İstanbul’da yaşayan birçok sanatçı ve ressam katıldı.

 

“Ressam Değişimi Projesi” kapsamında Türkiye ve Ermenistan’dan genç ressamlar, pratik çalışmalar sayesinde Gagik Çarçyan’ın kişisel olarak geliştirdiği ve oldukça aktif olarak kullandığı renk ve figür teknikleri ile tanıştılar.

 

“Ressam Değişimi Projesi”nin ilk ayağı “ 1-7 Eylül arasında Ermenistan’da gerçekleştirildi.

 

Ermenistan-Türkiye’den toplam 10 genç ressam Ermenistan’daki tarihi-kültürel yerlere ziyaretler gerçekleştirdiler, müzeleri, sergi salonlarını gezdiler ve açık hava atölyeleri kurdular.

 

Projenin İstanbul ayağında 29 Eylül-5 Ekim arasında katılmcılar İstanbul’daki eski semtlere gitme, Ermeni mimar Elmon Araks’la birlikte şehrin mimarisinde Ermenilerin katkısı hakkında bilgi sahibi olma şansı yakaladılar.

 

Katılmılcılar, İstanbul ayağında Türkiyeli ressam Gülçin’in ve Fırat Arapoğlu’nun ustalık derslerini dinlediler.

 

Etkinlik Takvimi
AĞUSTOS
2022
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin