Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
Türkiyeli ve Ermenistanlı sanatçılardan iki ustalık dersi
08.09.2014
Ermenistan | Anadolu Kültür, Public Journalism Club
5 Eylül'de, 14-15.30 arasında Panos Terlemezyan Güzel Sanatlar Devlet Koleji öğrencilerine ustalık dersi vermiş olan Serdar Yılmaz, aynı zamanda Ressam Değişim Projesi çerçevesinde Türkiye’den gelen sanatçı grubunun kordinatörlüğünü üstleniyor. Yılmaz’ın ustalık dersine eliye yakın oğrenci katıldı.

Dersinin konusu 'bir filmi resmederek tasarlamak'. Yılmaz bu çerçevede içinde bulunduğu 20'den fazla sinema eserinden örnekler sundu. Yılmaz'ın amacı iki sanat dalı arasındaki sıkı ilişkiyi vurgulamak. Serdar ustalık dersi bitince bir çok soruya cevapladı.

 

Serdar Yılmaz, İstanbul’daki Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde eğitimini tamamladı, doktora derecesini de aynı okuldan aldı ve Güzel Sanatlar Fakültesi'nde doçent unvanıyla öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Yılmaz'ın son kısa filmi ‘Kızarmış Tavuk’, Roterdam Uluslararası Film Festivali'nde ve Brooklyn Film Festivali'nde gösterildi. 2007 ve 2009 yıllarında ödüller aldı. Başarılı sanat Serdar Yılmaz'ın Brezilya’daki Rio Çağdaş Sanat Müzesi'nde bir kişisel sergisi yapıldı ve  kendisinin Türkiye'de pek çok video yerleştirmeleri ve solo sergileri olmuştur.

 

5 Eylül günü ilerleyen saatlerde Türkiyeli ve Ermenistanlı katılımcılarla birlikte Erivan’daki Aznavur Meydanı'nda açık hava atölyesi  düzenlendi. Genç ressamlar ‘Erivan ve Erivanlılar’ konulu atöleyede, Ermenistan'ın başkenti ve oranın sakinleri hakkında algı ve hislerini ifade etti.

 

Açık hava atölyesi Ermenistanlı ressam Peto Poğosyan’ın ustalık dersiyle başladı. Katılımcılar ve seyirciler Poğosyan'ın şehri ve manzarayı resmederken nasıl bir teknik kullandığını görme şansına sahip oldu. Katılımcı ressamlar şehrin meydanlarında ve sokaklarında çizim yapma imkanına da sahip oldu.

 

Projeye katılan ressamlar Ermesitan'da geçirdikleri 5 gün içinde Erivan Tarih Müzesi, Erivan'ın mahalleleri, sanat merkezleri başta olmak üzere Erivan’ı gezmiş ve meslektaşları, kültür alanı temsilcileri, Erivan sakinleriyle tanışmışlardı.

 

 

Etkinlik Takvimi
MART
2024
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin