Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
«Ressam Değişimi Projesi». Başlangıç
01.09.2014
Ermenistan | Anadolu Kültür, Public Journalism Club
‘Public Journalism Club’ (Ermenistan) ve 'Anadolu Kültür'ün (Türkiye),Avrupa Birliği tarafından finanse edilenErmenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı çerçevesinde hayata geçirdiği 'Ressam Değişim Projesi', 1 Eylül’de Akanat Sanat Galerisi’nde gerçekleşen etkinlikle başladı.

Projeye, eğitmen ressamlar Serdar Yılmaz (Türkiye) ve Gagik Çarçyan (Ermenistan) kordinatörlüğünde  iki ülkeden 8 genç ressam katıldı.

Proje, Ermenistan ve Türkiye’den ressamların ortak sergisiyle açıldı. 

 

Sergi, projenin son günü olan 8 Eylül’e  kadar Akanat Sanat Galerisinde devam edecek. Etkinlikte, projenin amacını ve katılımcılarını tanıtan Public Journalism Club başkanı Seda Muradyan, konuşmasında ‘Bütün ülkeler kendi kültürlerinin birer izdüşümüdür; kültürü kaldırdığınız zaman o ülke artık sadece coğrafi bir bölgeden ibarettir. Ülkelerimizi, kapalı sınırlarla çevirili coğrafi bir mekan olmaktan çıkarıp daha fazlasına dönüştürmek için, Public Journalism Club olarak, Anadolu Kültür ile işbirliği içinde bu Ressam Değişimi Programını başlattık’’larını vurguladı.

 

Ressamlar Gagik Çarçyan ve Serdar Yılmaz,  genç ressamları takdim ettikten sonra sergiyle ilgili ayrıntılı bilgiler paylaştı. Ermenistan'daki açılışaAvrupa Birliği Ermenistan Delegasyonu temsilcisi Dirk Lorenz de katıldı.

 

Projenin önemine değinen Gagik Çarçyan, ”Kültür alanında daha geniş bir bakış açısına sahip fikirler aramak ve bu fikirleri şekillendirmek amacıyla farklı ülkelerden bir araya gelen sanatçıların kurduğu bu dolaysız ilişkiye büyük önem veriyorum.Bu buluşmaların ürettiği özgür fikirler yeni düşünceler aracılığıyla yeni yaşam alanları açabilir” diye konuştu. Meslektaşıyla benzer fikirleri paylaşan ressam Serdar Yılmaz ise, ”Kültür, birbirimizi anlamak ve kendimizi anlatmak için bir araçtır. Ermenistanlı ve Türkiyeli genç ressamların bu buluşmaları bana ilham veriyor. Umarım, burada kurulan yakın temas kalıcı ilişkilere dönüşür ve  kapalı sınırın açılması için katkıda bulunur” diye ekledi.

basın toplantısı
tanışma
başlangıç
Yerevan gezisi
Yerevan gezisi
Etkinlik Takvimi
ARALIK
2022
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin