Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu: Beşinci Dönem Seçim Sonuçları
10.04.2015
Ermenistan, Türkiye | Hrant Dink Vakfı

Hrant Dink Vakfı, Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’nu iki komşu ülke halkı arasında doğrudan temasların artırılması ve her alanda işbirliklerinin teşvik edilmesi amacıyla oluşturdu.

 

Avrupa Birliği desteğiyle hayata geçen Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu, Mart 2014 – Mayıs 2015 arasında, en az 200 kişinin Türkiye ve Ermenistan arasında seyahat etmesini hedefliyor. Vakıf, Seyahat Fonu’nu Civilitas Foundation ortaklığında, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve Gümrü merkezli Youth Initiative Center (YIC) işbirliğiyle yürütüyor.

 

Hrant Dink Vakfı, Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu için ilk dönem başvurularını 10 Mart 2014’te açtı. Dört dönemde 700’ü aşkın başvuru alan Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu, bugüne kadar Türkiye ve Ermenistan’dan 189 kişiyi destekledi ve 120 kişi komşu ülkeye olan ziyaretini gerçekleştirdi. Sizleri, bu ziyaretlere dair kişisel anlatım, izlenim, öykü ve fotoğraflar için ‘Sınırları Aşanlar‘ sayfasına davet ediyoruz.

 

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu dört dönem seçim sonuçlarına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

 

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Birinci Dönem Sonuçları
Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu İkinci Dönem Sonuçları
Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Üçüncü Dönem Sonuçları
Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Dördüncü Dönem Sonuçları

 

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’nun beşinci döneminde her iki ülkeden toplam 163 başvuru aldık. Vakfa iletilen başvurular arasından, Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Yönetmeliği’nde belirtilen bütün teknik koşulları karşılayan 98 başvuru, Vakıftan bağımsız olarak çalışan Seçici Kurul’a iletildi. Seçici Kurul, aynı yönetmelikte yer alan seçim kriterleri ve öncelikleri doğrultusunda, kendisine iletilen başvuruları titizlikle değerlendirdi.

 

60’ı Türkiye’den 21’i Ermenistan’dan, toplam 81 kişinin, başvuru formlarında belirttikleri seyahat amacı ve programı doğrultusunda, komşu ülkeye yapacakları ziyaretleri, Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu ile desteklemekten Hrant Dink Vakfı olarak büyük bir mutluluk duyuyoruz.

 

Bütçe olanaklarının yeniden değerlendirilmesi, başvuru sahiplerinin yoğun ilgisi ve başvurularının yüksek nitelikte olması nedeniyle, destekleneceğini duyurduğumuz seyahat sayısının hedeflediğimiz kotadan daha fazla sayıda olmasına, yani hedeflediğimiz kotayı AŞMAYA karar verdik.

 • Gümrü’den, Gallery 25’in kurucusu Alexan Ter-Minasyan, sanat galerileri ve sanatçı stüdyoları ile temasa geçmek, sanat akademilerinden profesörlerle buluşmak ve iki komşu ülkenin sanat çevreleri arasında değişim programları imkânlarını görüşmek amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • Yerevan’dan Anna Davtyan, yüzüncü yılında Ermeni Soykırımı’na ithafen 2016’da Almanya’da oynanacak oyunu üzerinde çalışmak amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • Yerevan’dan Hasmik Stepanyan, Fatih Üniversitesi’nde ‘Ermeni Alfabesiyle Türk Edebiyatı’ konulu bir sunum yapmak ve Kevork Pamukciyan üzerine hazırladığı kitap çalışması için araştırma yürütmek amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • Yerevan’dan Sona Baghdasaryan, İstanbul ve Diyarbakır’daki Ermeni ve Kürt toplumlarına odaklanan bir sanat projesi geliştirmek amacıyla İstanbul ve Diyarbakır’a yapacağı ziyaretler için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • Yerevan’dan School of Energy and Environmental Management’ın kurucu ortaklarından olan Gohar Kartashyan, Susanna Gevorgyan ve Ani Vardanyan, sürdürülebilir enerji konusunda çalışan kuruluşlarla buluşmak ve ortak program fikirlerini görüşmek amacıyla İstanbul’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • Yerevan’dan Areg Khalatyan ve Levon Igityan, Armenian National Center of Aesthetics’i temsilen, ‘Art for My Neighbour’ projesi kapsamında Çanakkale’deki çocuklarla yaratıcılık atölyeleri gerçekleştirmek ve deneyim alışverişinde bulunmak amacıyla Çanakkale’ye yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • Yerevan’dan Heghine Manasyan ve Hrachia Khazhoyan, üyesi oldukları Caucasus Research Resource Center – Armenia’yı temsilen, Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesi üzerine yürüttükleri kamuoyu yoklaması bulgularını Türkiye’deki araştırmacılar, sivil toplum kuruluşları ve karar alıcılara sunmak üzere İstanbul’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • Yerevan’dan Youth Club of Turcologists ve Land of Culture üyesi olan Gayane Chobanyan, ‘Türkiye ve Azerbaycan’da İslami Hareketler’ konulu doktora çalışması için araştırma yapmak amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • Yerevan’dan Hasmik Hovhannisyan, ‘NolaLand’ adlı transmedya projesi için Batı Ermenicesi yazarları Krikor Zohrab ve Zabel Yesayan’ın eserlerine dayanan çizgi roman serisi üzerine çalışmak amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • Yerevan’dan Hovig Keshishean Türkiye’den müzisyenlerle buluşmak, Türkçe ve Ermenice şarkıların ortak üretimlerini gerçekleştirmek amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak
 • Yerevan’dan Raffi Niziblian, sürgün edilmiş Anadolulu Ermeni bir ailenin torununun geçmişi ve kimliğini yavaş yavaş kabullenişini anlatan belgesel film projesi için görüntüler çekmek amacıyla Gaziantep, Şanlıurfa ve İstanbul’a yapacağı ziyaretler için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • Yerevan’dan ‘Bridge of Hope’ NGO üyesi Sonya Ovsepyan, İstanbul’daki Ermeni kültürel mirasının dijital haritalama çalışmasını yürütmek amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • Yerevan’dan Araks Kasyan Ermeni Soykırımı’nın İstanbul’daki yüzüncü yıl anmalarına katılmak ve Armenpress News Agency’de yayınlanmak üzere anma etkinliklerini ve Türkiye’deki Ermeni toplumunu kapsayan özel haber dosyaları hazırlamak amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • Yerevan’dan Mariam Sargsyan ve Suren Gharibyan, Türkiye ve Ermenistan’daki çalışan kadınları, her iki toplumda kadınlara özgü ve kadınlara özgü olmayan olmayan işler olarak düşünülen kalıplaşmış yargıları ortaya çıkarmak için fotoğraflamayı amaçlayan ‘Kadın’ adlı kolektif fotoğraf projesini yürütmek üzere İstanbul’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • Yerevan’dan Yuri Manvelyan, İnsan Hakları Gündemi Derneği ile bir araya gelip Türkiye-Ermenistan kapalı sınırının her iki komşu ülkedeki insan hakları ve demokrasiye etkisine dair ortak projeleri üzerinde çalışmak amacıyla Ankara’ya yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • Yerevan’dan, epress.am muhabiri Knar Khudoyan, Ermeni Soykırımı’nın yüzüncü yılı anma etkinliklerini haberleştirmek amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • İstanbul’dan Cafer Sarıkaya, ‘Pontus Ermenileri: Bir Karadeniz Kasabasında Yerel ve Sözlü Tarih – Ünye’ başlıklı araştırması kapsamında çalışmalar yapmak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • İstanbul’dan Diren Can Öztemel ve Bursa’dan Selin Altıparmak, ’19H15 – Sanat Nasıl Hatırlar’ başlıklı deneysel sözlü tarih ve sanat araştırma projelerini tamamlamak amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • İstanbul Okan Üniversitesi’nden Umut Azak, Türkiye-Ermenistan Kış Okulu katılımcıları ile görüşerek Kış Okulu’nun etki değerlendirmesini yapmak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • İstanbul’dan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü araştırma grubu ve Bellek ve Kültür Sosyolojisi Çalışmaları Derneği üyeleri Fatma Özkaya, Öykü Gürpınar, Öndercan Muti ve Derya Fırat Şannan gençlerde Ermeni Soykırımı belleği konusunda araştırma yapmak amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • İstanbul’dan, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe! Platformu üyeleri Fikret Levent Şensever, Gonca Şahin, Deniz Polat, Zera Çağla Oflas, İlhan Akgün, Batuhan Durmuş ve Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu üyesi Yıldız Önen, AGBU Armenia’nın desteğiyle Yerevan’da Ermeni Soykırımı’nın yüzüncü yıl anma etkinliklerinde yer almak, diyalog kanallarını güçlendirmek ve iki toplumun birbirini daha iyi anlamasına katkıda bulunmak amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • İstanbul’dan Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu üyeleri Duygu Dalyanoğlu, Nihal Albayrak, İlksen Gürsoy, Elif Karaman, Maral Çankaya, Büşra Karpuz, Beril Sarılaltun, Gülşah Gülebakan, Ayşe Damla Pinçe ve Deniz Saldıran, Mihr Theater’ın desteğiyle ‘Zabel’ isimli oyunlarını Ermenistan’da oynamak amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • İzmir’den Pelin Karakuş, çalışmak için Türkiye’ye gelen Ermeni göçmen kadınlar üzerine yürüttüğü saha çalışmasının ön araştırmasını yapmak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • Ankara Başkent Üniversitesi’nden Seda Mohul ile Ankara Üniversitesi’nden Nelly Sokolova, Ali Haydar Yıldız ve Züleyha Kandöker, Ermenistan’daki Ezidilerin sosyal ve kültürel yaşamları konusunda araştırma yapmak amacıyla Yerevan’a ve çeşitli köylere yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • İzmir Ege Üniversitesi’nden Mehmet Karasu ve Ezgi Mehmetoğlu iki ülke toplumunun birbirlerine yönelik tutumları üzerine yaptıkları araştırmaları için görüşmeler yapmak, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelmek amacıyla Yerevan ve Gümrü’ye yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • İstanbul’dan Ibby Turkey – International Board on Books for Young People üyesi Nilay Yılmaz, Songül Bozacı ve Çiğdem Odabaşı, Ibby Armenia üyeleri ile buluşmak National Children’s Library Khnko Aper’i ziyaret edip Ermenistan’daki çocuk edebiyatına dair bilgi almak amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • Ankara’dan Nilay Cevher, Çağdaş Öztürk, Ali Fuat Kartal, Emre Hasan Akbayrak ve İstanbul’dan Aydın İleri ile Mustafa Özyürek, Türk Kütüphaneciler Derneği’ni temsilen, Ermenistan’daki kütüphanecilerle köprüler kurmak ve National Library of Armenia’daki meslektaşları ile buluşmak amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • Ankara’dan Hatice Aydoğdu ve Ali Karabayram, iki toplum arasındaki kültürel etkileşimi incelemek üzere şarkı, oyun, bulmaca ve bilmeceleri de kapsayan sözlü miras üzerine yaptıkları araştırmanın saha çalışmasını yürütmek amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • İstanbul’dan Zinnure Türe, ‘Forum Theatre’ NGO tarafından yürütülen ‘Türkiye ve Ermenistan Gençliği arasında Kültürler Arası Köprü’ projesinin atölye ve performansına katılmak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden ve aynı zamanda Can Yayınları editörü Aylin Samancı, 1915 öncesi ve sonrası Ermeni edebiyatında toplu yaşam üzerine yazdığı tez çalışması kapsamında görüşmeler yapmak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • İstanbul’dan Çiğdem Sarısaltık ve Ankara’dan Kurtuluş Karaşın, Kalkınma Atölyesi’ni temsilen, Ermenistan’da arıcılık konusunda yaptıkları araştırma için arıcılık yapan kurumlarla buluşmak ve iki ülkenin arıcıları arasında ortaklık kurmanın fırsatlarını araştırmak amacıyla Yerevan ve çevre köylere yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • Ankara’dan Burçak Aydoğan Ermeni resim sanatı konulu tez çalışması kapsamında görüşmeler yapmak, sanat galerileri ve sanat fakültelerini ziyaret etmek amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • İstanbul’dan, NEYYA Nükhet Eren Yaratıcı Yazarlık Atölyesi üyeleri Cevahir Coşkun, Işık Demirtaş, Ülkü Özdoğan, Şaheser Münübe Yılmaz, Ayşegül Ayman ve Yasemin Çamur, 1915 öncesi Ermeni yazar ve şairler üzerine çalışmak ve First Armenian Literary Agency ile temas kurmak amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • Adana’dan Günal Kurşun ve Ankara’dan Roberto Frifrini, İnsan Hakları Gündemi Derneği’ni temsilen, iki ülkede insan hakları ve demokrasi konusuna kapalı sınır politikasının etkisi konulu projeleri için ortaklıklar kurmak amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • İstanbul’dan Özgür Gündem Gazetesi muhabiri Sedat Yılmaz, Ermenilerin Türk ve Kürtler hakkında algılarına odaklanarak yüzüncü yılında Ermeni Soykırımı anma etkinlikleri üzerine haberler hazırlamak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • İstanbul’dan Emre Can Dağlıoğlu, 1915 Ermeni Soykırımı’nın görgü tanıklığına dayanan anlatılarını yazan ilk yazarlarından biri olan Faiz el-Ghusein hakkında yapmış olduğu araştırmayı derinleştirmek ve görüşmeler yapmak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • Afyon’dan Hasan Erbay, tıp etiği konusunda akademik işbirliği fırsatlarını değerlendirmek ve Ermeni öğrencilerin biyoetik konusuna dair algıları üzerine bir anket yapmak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’na dair sorularınız için proje koordinatörleri Müge Yamanyılmaz ve Anna Yeghoyan ile seyah[email protected] adresinden iletişime geçebilirsiniz.

 

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Seçici Kurul Üyeleri


Anahit Minasyan
Dikran Altun
Feray Salman
Gayane Mkrtchyan
Neslihan Özgüneş

Etkinlik Takvimi
EYLÜL
2023
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin