Avrupa Birliği Girişimi
Hibe Programı » Desteklenen Projeler
Tarih Vakfı
Proje, her iki ülkedeki tarihçiler ve tarih eğitimcileri arasında işbirliği inşası ile Ermenistan-Türkiye normalleşme sürecine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Bu hedefe ulaşmak için, Türkler ve Ermeniler arasındaki ilişki üzerine alternatif tarih anlatımları konusunda fakülteler, üniversite öğrencileri ve diğer uzmanların dahil olacağı detaylı bir çalışma yapılacaktır. Hibe yararlanıcısı, Tarih Vakfı, Ermenistan’da Association of Young Historians ve ABD’de Imagine Center for Conflict Transformation işbirliğinde 12 tarihçi ve tarih eğitimcisinden oluşan bir ağ oluşturarak, dört gün sürecek bir diyalog ve kapasite geliştirme atölyesi düzenleyecektir.

 

Bu grup, her iki ülkede tarih kitaplarını tarayarak mevcut tarih anlatımındaki ortak noktaların değerlendirmesini yapacak ve kavramsal alternatif model önerilerinde bulunacaktır. Bu ortak çalışmanın sonunda Türkiye ve Ermenistan’daki tarih öğretiminde alternatif ortak bir anlatımın önündeki olası fırsat ve engeller konusunda bir rapor ortaya çıkacaktır.

 

Sonuç olarak, bu proje ile Türkiye ve Ermenistan’daki tarih kitaplarında öne çıkan karşılıklı düşman algısı ile mücadeleye katkıda bulunulurken, iki komşu ülke arasındaki normalleşme sürecine destek için çatışma duyarlı ve kapsayıcı yaklaşımlar öne çıkarılacaktır. 

Etkinlik Takvimi
MART
2024
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin