Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
“KIN” festivalinde Türkiye’li kadın film yönetmenlerinin filmlerinin sergilemesi
23.01.2015
Ermenistan |

1-5 Kasım 2014 tarihlerinde Ermenistan’da “KIN” uluslararası film festivali oldu. Festivale Türkiyeli kadın sinemacılar da katıldılar.

 

LIZA hukuki gender kültürel fonu” tarafından geçirilen festival, bu yıl “Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci” programı çerçevesinde olan hibe programına eklendi ve Ermenistanlı ve Türkiyeli kadın sinemacıların meslek bağlantılarının kurulması ve karşılıklı ziyaretler vasıtası ile Ermenistan ve Türkiye arasında kültür ilişkilerinin gelişmesini hedefliyordu.

 

Artık geleneksel olmuş bu festival, toplumda kadının yeri ve rolünü yeniden değerlendirme, film ile onun sorunlarını gösterme, Ermenistan’da kadınlar tarafından çekilmiş filmlerine teşvik etme, yeni isimler açıklama ve farklı ulusların kültürlerini birbiri için anlaşılabilen kılmayı hedefliyor.

 

“KIN” 2014 festivalin retrospektif sergileme programında Ermeni karikatürist Gayane Martirosyan’ın filmleri yer aldı.  Onunla buluşma ve onun filmlerin sergilemesi TUMO yenilik tekolojiler merkezinde yaşandı.

 

“KIN” 2014 festivali çerçevesinde “Uçan Süpürge” Türk festivalinin programını ibraz edildi, Türk kadın film yönetmenlerinin filmleri sergilendi, ardından ise yoğun ve ilginç tartışmalar oldu. Türk yönetmenlerinin bazı filmleri ulusal azınlıkların sorunları, Ermeni-Türk ilişkileri hakkında idi.

 

Türkiye’den etkinliğe gelmiş özel konuklar listesinde yönetmenler Nezahat Gündoğan, Azra Deniz Okyay, Tulin Özdemir, Sonmur Vardar ve festivalin juri heyetinde yer almış “Uçan süpürge” festivalinin program yönetmeni Özlem Kinal gibi adlar vardı.

 

Kasım 3 tarihi saat 11.00’de Maştots 52 adresinde bulunan Üniversite konuklar evinde “Sinemada kadın” konulu yuvarlak masa düzenlendi.

 

Kasım 5 tarihi saat 14.00’de Erivan devlet tiyatro ve sinema enstitüsünde juri üyesi Sonia Dzosifor “Kadın ve sinemacılık” konulu raporu okudu.

 

Festival çerçevesinde sanatçılar Heriknaz Galstyan, Hasmik Avetisyan ve Zara Manuçaryan’ın çalışmaları sergilendi.

 

Festivalde 15 ülkeden 57 film katıldı.

 

Festivalin sonunda bu ödüller verildi:

 

En iyi film

 

 

“Salome’nin burnu”, yönetmen Susan Korda, Almanya

 

Özel ödül

 

 

“Küçük taşlar” yönetmen Chloe Mazlo, Fransa

 

Diplomalar

 

Çiçekli saçlarla kadın, Sarah Tabibzadeh, İran

 

Bakımın seviyesi, yönetmen Julia Peters, Almanya

 

Vur, vur, vur, yönetmen Christin Freitag, Almanya

 

Zaman ile, yönetmen Malak Quota, Suudi Arabistan

 

İstanbul’da Zapel Yesayan’ın izleriyle, yönetmenler Maria Titizyan,  Seda Grigoryan, Ermenistan

                                                               

 

“Rossotrudniçestvo”nun özel ödülü

 

Gökkuşağı, yönetmen Maria Solovyova, Rusya

Etkinlik Takvimi
TEMMUZ
2022
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin