Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
Hemen başvurun! John Stanmeyer ile Fotoğraf Gazeteciliği Kampı
21.07.2016
Ermenistan | Anadolu Kültür

HEMEN BAŞVURUN

#ÖYKÜKÖPRÜLERİ

John Stanmeyer ile Fotoğraf Gazeteciliği Kampı 

 

Storyteller’s Cafe adlı STK, ABD Ermenistan Büyükelçiliği desteği yoluyla, 
National Geographic fotoğrafçısı John Stanmeyer yönetimindeki fotoğraf gazeteciliği kampına başvuruları kabul ediyor.

Kampın amacı, Ermenistan ve Türkiye'den gelen genç fotoğrafçıları bir araya getirerek, iki grup arasında, ortak tutkuları ve fotoğrafla hikaye anlatma teknikleri yoluyla bağlar kurmak. Kampa katılım ücretsiz.

 

Projenin tamamı üç aşama halinde gerçekleşecek:

·      Fotoğraf Gazeteciliği Kampı, 22 ila 29 Ağustos 2016 tarihlerinde Ermenistan'ın Dilijan kentinde gerçekleşecek.

·      Çalışma dönemi sürecinde, her bir fotoğrafçı kendi yaşadığı kasaba ve kentte fotoğraflar çekecek.

·      2017 yılının Ocak ayında Ermenistan ve Türkiye'de sergiler gerçekleşecek.

 

Program

Ermenistan'ın Dilijan kentindeki kamp süresince, katılımcılara John Stanmeyer ve iki eş eğitimci dersler verecek: Türkiye'deki Nar Photos'dan Serra Akcan ve Ermenistan'daki 4Plus'tan Anush Babajanyan. Katılımcılar fotoğrafçılık, hikaye anlatıcılığı ve sosyal medya yoluyla eser yayınlama konusundaki temel kavramları ele alacaklar ve uygulayacaklar. Kampta, fotoğrafçılık yoluyla yaratıcı hikaye anlatımının gücüne, anlatılar oluşturma yeteneğine odaklanılacak ve kısa ve öz eserler yaratılacak. Bu görüntülerde, her iki ülkenin gençlerinin paylaştıkları benzerlikler ve ilgi alanı ve deneyim açısından paralel noktaları vurgulanacak.

 

Bu yılın Ağustos ayındaki kampın ardından, katılımcılardan kendi yaşadıkları kasabalar ve kentlerde fotoğraf çekmeleri beklenecek. Katılımcılara, proje sırasında fotoğraflarını oluşturmak için kullanmak üzere akıllı telefonlar sağlanacak.

Katılımcılar fotoğraflarını, genel hatları kamp toplantısı sırasında çizilecek olan ortak sosyal medya platformuna yükleyecek. Sayın Stanmeyer katılımcıların eserlerinin küratörlüğünü çevrimiçi olarak üstlenecek ve dört aylık dönemin sonunda, hem Ermenistan hem de Türkiye'de gerçekleştirilecek fotoğraf sergisi için bir fotoğraf seçkisi hazırlayacak.

 

Başvurmaya uygun olanlar:

 Başvuru aşağıdaki nitelikleri taşıyan hikaye anlatıcılarına açıktır:

·      18-22 yaşları arasında

·      Ermenistan veya Türkiye'de herhangi bir yerde ikamet eden

·      fotoğrafçılığı çok seven ve temel gazeteciliğe ilgi duyan

·      İngilizce becerileri iyi olan

·      proje süresinin tamamı boyunca gereken taahhüdü göstermeye hazır olan

Bu ölçütleri karşılıyorsanız BU BAŞVURU FORMU'nu doldurarak lütfen başvurun.

Başvurular için son tarih 25 Temmuz 2016'dır. Seçilen başvuru sahipleri 3 Ağustos 2016 tarihine kadar bilgilendirileceklerdir.

Sorular için lütfen bizimle [email protected] adresinden iletişime geçin.


John Stanmeyer hakkında

National Geographic fotoğrafçısı John Stanmeyer dünyanın dört yanında fotoğrafçılık atölyeleri ve kamplarında eğitimler vermiştir. Aynı zamanda, üniversitelerde ve liselerde her yaştan öğrenciye hitaben konuşmalar da yapmıştır. Kendisi çok sayıda ödül almıştır, bunlar arasında 2000 yılında Robert Capa Altın Madalya Ödülü ve Yılın Magazin Fotoğrafçısı Ödülü'nün yanı sıra, çok sayıda Dünya Basını ve Yılın Fotoğrafları ödülü bulunmaktadır. Web sitesinde daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz: www.stanmeyer.com.

Serra Akcan İstanbul'da yerleşik olan, 1999 yılından bu yana belgesel projelerinin yapımcılığını üstlenen, serbest olarak çalışan bir fotoğrafçıdır. Serra İstanbul'daki Nar Photos ajansının eş kurucusu ve üyesidir.

Anush Babajanyan Ermenistan'ın Yerevan kentinde yerleşik olan, belgesel projelerinde ve sosyal konularda, serbest olarak çalışan bir fotoğrafçıdır. Anush 4Plus Belgesel Fotoğrafçılığı Merkezi'nin eş kurucusu ve üyesidir.

Etkinlik Takvimi
NİSAN
2024
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin