Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
Desteklenen Projeler
01.05.2014
Ermenistan, Türkiye | Anadolu Kültür, Hrant Dink Vakfı, Public Journalism Club, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), Regional Studies Center, Eurasia Partnership Foundation, Yurttaşlık Derneği, Civilitas Foundation
Türkiye ve Ermenistan’dan sekiz sivil toplum kuruluşu tarafından Avrupa Birliği’nin İstikrar Aracı altındakifinansmanı ile yürütülen Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı kapsamında dağıtılan hibelerle ilgili seçim sonuçları açıklandı.

Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine ve kapalı sınırın açılmasına yönelik sivil toplum faaliyetlerini desteklemek için geliştirilen program, iki ülke halkı arasındaki temasların artırılması, ekonomi ve iş dünyası arasında bağların güçlendirilmesi, eğitim ve kültür faaliyetlerinin teşvik edilmesi ve her iki toplumda tarafsız bilgiye erişimin kolaylaştırılmasını hedefliyor.

Programı yürütecek Konsorsiyum, Ermenistan’dan Civilitas Foundation (CF), Eurasia Partnership Foundation (EPF), Public Journalism Club (PJC), Regional Studies Center (RSC); Türkiye’den Anadolu Kültür, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), Helsinki Yurttaşlar Derneği (hYD) ve Hrant Dink Vakfı’ndan oluşuyor.

 

Programın en önemli önceliklerinden biri kapsayıcılık; diyalog sürecine yeni aktörlerin katılımını teşvik etmek ve desteklemek.

 

Bu doğrultuda, Konsorsiyum, bir Hibe Programı oluşturarak Mayıs ayında açık çağrı yayınladı. Hibe Programı, her iki ülkeden birey ve kuruluşları, Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programının genel hedefine katkı sağlayacak proje fikirlerini sunmaya ve hayata geçirmeye davet ediyor.

 

Hibe Programı ilk döneminde, 34’üErmenistan’dan, 23’ü Türkiye’den olmak üzere toplam 57 başvuru aldı.

 

Gelen başvurular, Konsorsiyumda yer alan bütün kuruluşların belirlediği temsilcilerden oluşan bir Değerlendirme Kurulu tarafından, Hibe Duyurusunda belirtilen seçim kriterleri dikkate alınarak değerlendirildi.

 

Değerlendirme Kurulu, sundukları proje fikirleri ile Ermenistan-Türkiye normalleşme sürecine katkı sağlamak isteyen Ermenistan’dan 4, Türkiye’den 3, toplam 7 başvuru sahibine hibe desteği verilmesini tavsiye etti. Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı kapsamında hibe desteği alması önerilen projeleri açıklamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.

  • “Face to Face” (Yüz Yüze) IMC TV (Türkiye)

  • “New Housing Solution for the Earthquake-displaced in Van, Turkey” (Van Depreminde Evsiz Kalanlar için Yeni Barınma Çözümleri) Urban Foundation for Sustainable Development (Ermenistan)

  • “Glazed Time - Sırlanmış Zaman” Nar Photos (Türkiye)

  • “Platform for Young Environmentalists in Turkey and Armenia” (Türkiye-Ermenistan Genç Çevreciler Platformu) Yeryüzü Derneği (Türkiye)

  • “Turkish Women’s Films Program Screening in IWFF KIN (Uluslararası Kadın Filmleri Festivali KIN’de Türkiyeli Kadınların Film Gösterimi)” Legal Gender Cultural Foundation LIZA (Ermenistan)

  • “Cross-cultural Bridge between the Youth of Armenia and Turkey” (Ermenistan-Türkiye Gençleri Arasında Kültür Köprüleri) Forum Theater (Ermenistan)

  • “Neighbours by Destiny” (Komşuluk Yazgımız) ,Journalists for the Future (Ermenistan) 

Konsorsi yum başvurusu kabul edilen projelerin tanıtımına ve ağ oluşturmalarına yardımcı olacak. Hibe faydalanıcısı kişi ve kuruluşlar, Konsorsiyumun iletişim listesine dahil edilerek Program kapsamında gerçekleştirilecek çeşitli etkinliklere davet edilecek.

 

Desteklenen projelerle ilgili duyurular ve proje çıktıları, Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programının üç dilli internet sayfası www.armenia-turkey.net üzerinden kamuoyu ile paylaşılacak.

 

Toplam bütçesi 200.000 Avro olan Hibe Programı, ilk döneminde 7 projeye 130.000 Avro hibe desteği vermiş oluyor. Önümüzdeki dönemde de başvuru almaya devam edecek Hibe Programı, her iki ülkeden birey ve kuruluşlara 5000 ile 30.000 Avro arasında bir hibe desteği sunmayı hedefliyor.

 

Türkiye ve Ermenistan’dan projelerini sunmak isteyen bütün birey ve kuruluşları Hibe Programı ikinci dönem son başvuru tarihi 15 Eylül 2014’e kadar başvurularını sunmaya davet ediyoruz.

 

15 Eylül 2014 tarihine kadar yapılan başvurularla ilgili değerlendirme sonuçları Ekim 2014 içerisinde açıklanacak. Bu dönem başvurusu yapılan projeler, Kasım 2014’ten itibaren 30 Nisan 2015 tarihine kadar faaliyetlerini hibe desteği ile gerçekleştirebilecek.

 

Başvurular İngilizce olarak aşağıda belirtilen formlar kullanılarak yapılmalıdır.

  • Başvuru Formu (MS Word ve PDF formatında)

  • Proje Bütçesi (MS Excel ve PDF formatında)

  • Hibe Yönetim Formu (yalnızca tüzel kişilikler için geçerli) (PDF formatında)

Ermenistan’dan başvuru yapacak birey ve kuruluşlar, başvurularını elektronik olarak Eurasia Partnership Foundation [email protected] adresine iletebilir.

 

Türkiye’den başvuru yapacak birey ve kuruluşlar, başvurularını elektronik olarak Hrant Dink Vakfı [email protected] adresine iletebilir.

 

Hibe Programından faydalanmak isteyen adaylar, başvuru formunu doldurmadan önce Hibe Başvurusu Rehberiniokumalıdır.

 

Hibe Programı ile ilgili sorular için Ermenistan’dan başvuru yapacaklar Eurasia Partnership Foundation’dan Vazgen Karapetyan ile iletişime geçebilirler.

+374 10 25 15 75 (dahili. 105), [email protected]

 

Türkiye’den başvuru yapacaklar Hrant Dink Vakfı’ndan Burcu Becermen ile iletişime geçebilirler. +90 212 240 33 61, [email protected]

 

Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir.

Etkinlik Takvimi
NİSAN
2024
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin