Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı Başlıyor
01.05.2014
Ermenistan, Türkiye | Anadolu Kültür, Hrant Dink Vakfı, Public Journalism Club, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), Regional Studies Center, Eurasia Partnership Foundation, Yurttaşlık Derneği, Civilitas Foundation
Türkiye ve Ermenistan’dan sekiz sivil toplum kuruluşunun, Avrupa Birliği’nin İstikrar Aracı desteği ile hayata geçireceği Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı başlıyor. Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine ve kapalı sınırın açılmasına yönelik sivil toplum faaliyetlerini desteklemek için geliştirilen program; iki ülke halkı arasındaki temasların artırılması, iş dünyası arasında bağların güçlendirilmesi, eğitim ve kültür faaliyetlerinin teşvik edilmesi ile her iki toplumda tarafsız bilgiye erişimin kolaylaştırılmasını hedefliyor.

Ocak 2014’te başlayan ve 18 ay boyunca devam edecek 2 milyon Avro bütçeye sahip program, Ermenistan’dan Civilitas Foundation (CF), Eurasia Partnership Foundation (EPF), Public Journalism Club (PJC), Regional Studies Center (RSC); Türkiye’den Anadolu Kültür, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), Helsinki Yurttaşlar Derneği (hYd) ve Hrant Dink Vakfı’nın çeşitli faaliyetlerini kapsıyor.

 

Programda, iki ülke halklarının birbirlerini daha iyi anlayabilmesine katkı sağlamak için televizyon programları ve yurttaş gazeteciliği gibi destek medya çalışmaları yürütülecek. Ayrıca gençler, öğretmenler, sanatçılar, mimarlar ve girişimcilerin sınır ötesi buluşmaları ve işbirliklerini destekleyici atölye, eğitim, değişim programı, burslar ve seyahat destek fonu gibi olanaklar da sağlanacak. Ekonomi ve ticaret alanındaki fırsatlar üzerine araştırmalar, toplumda tanınmış isimlerle geçmişe dair söyleşiler ve üst düzey politika yapıcılar arasında fikir alışverişleri de program kapsamında yer alıyor.

 

Ayrıca, program çerçevesinde, her iki ülkeden bireyler ve sivil toplum kuruluşlarının kendi proje fikirlerini sunarak hayata geçirmelerine olanak sağlayan hibeler dağıtılacak. Hibe başvuruları ile ilgili açık çağrı Nisan ayı içerisinde ayrıca duyurulacak.

 

Program boyunca gerçekleşecek faaliyetlerin sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmak amacıyla kurulacak üç dilli web sitesi, geçmişten bugüne Ermenistan-Türkiye diyalog sürecindeki çeşitli inisiyatif ve gelişmeleri duyurma işlevi de görecek.

 

Daha fazla bilgi için e-mail: [email protected] 

 

 

 

 

Etkinlik Takvimi
MART
2023
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin