Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
Sınırları Aşan Teknoloji Projesi Son Aşamasına Girdi
08.05.2015
Ermenistan | Public Journalism Club

Yine 11 Mayıs'ta, saat 17:00'de proje kapsamında Türkiye'den gelen konuk konuşmacı Emre Özbek'in özel bir konuşmasına ev sahipliği yapılacak. Konuşma Kamusal Gazetecilik Kulübü'nde (Saryan 30) gerçekleştirilecek ve konuya ilgi duyan tüm genç girişimcilere açık olacak.

 

12 Mayıs tarihinde, saat 14:00'te, katılımcılar önceki 4 ayda oluşturulmuş olan iş fikirlerini ve prototiplerini, Ermenistan ve Türkiye'den gelen, aşağıdaki isimlerden oluşan son derece seçkin bir jüri paneline sunacaklar: Ashot Arzumanyan - Ortak, Granatus Ventures, Pavel Snkhchyan - Başkan Yardımcısı, Sourcio IT Consulting Company Yervand Aghababyan  - COO, SFL, Vazgen Karapetyan- Direktör Vekili, Avrasya Ortaklık FonuMarina Mkhitaryan - Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın yenilikçi Colba Lab kuruluşunun Başkanı, Nigel Sharp - CEO, Lion Sharp  (Ermenistan'dan) ve  Cansu Saraç, Araştırma Görevlisi, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ve Emre Özbek, Ortak, Istanbul Startup Angels (Türkiye'den).

 

16:00-17:00 saatleri arasında, jüri bir istişare toplantısı gerçekleştirerek, aşağıdaki kriterlere dayalı biçimd,e sunulan fikirlere dair değerlendirmesini sonuçlandıracak:iş fırsatı eşleşmesi, pazarlama, yenilik, fikrin uygulamaya konması ve iş modeli. Jürinin istişare toplantısının sonuçları 13 Mayıs'ta saat  11:30 'da Kamusal Gazetecilik Kulübü'ndeki basın toplantısına kamuya duyurulacak.

 

Basın toplantısındaki konuşmacılar arasında, Microsoft İnovasyon Merkezi hızlandırma projesi yöneticisi Artashes Vardanyan, Kamusal Gazetecilik Merkezi başkanı Seda Muradyan, proje mentorları Arsen Babayan ve Nazaret Seferian ile jüri üyeleri Emre Özbek ve Ashot Arzumanyan bulunacak.

 

Tüm kriterlere göre en yüksek puanı alan ekip kazanan ekip olarak kabul edilecek ve Avrupa Birliği tarafından fonlanan Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programından iş fikirlerini uygulamaya yönelik olarak finansal destek alacak. Üç adaylık kategorisinde motivasyon ödülleri verilecek: en iyi teknolojik çözüm, en iyi fikir sunumu ve en uygulanabilir fikir.

 

TGBB Şubat ayında başlatıldı ve üç aşama halinde uygulamaya kondu. İlk kapasite geliştirme aşamasında (23 Şubat -23 Mart 2015)  Ermenistan ve Türkiye'den altı ekip, Ermenistanlı ve Türkiyeli uzmanlardan çevrimiçi olarak mentorluk aldılar, uzmanlar onların ihtiyaçlarını da değerlendirdi. Ekipler daha sonra dört günlük bir hızlandırılmış eğitim için Ermenistan'da bir araya geldiler ( 26-29 Mart); bunun ardından, bir tur daha çevrimiçi mentorluk sağlanarak, ekiplerin fikirlerini gözden geçirmeleri, son haline getirmeleri ve 12 Mayıs'taki fikir sunumu için hazırlanmaları sağlandı.

 

TGBB Microsoft İnovasyon Merkezi ve Kamusal Gazetecilik Kulübü tarafından, Türkiye Ekonomik Politikalar Araştırma Vakfı (TEPAV) ile işbirliği içinde, ABD Ermenistan Büyükelçiliği'nin finansal desteği ve Avrupa Birliği'nin ortak fonlaması ile uygulamaya kondu.

 

Sınırları Aşan Teknoloji  (Technology Goes Beyond Borders - TGBB) Kamusal Gazetecilik Kulübü (Ermenistan) ve TEPAV (Türkiye) tarafından, InnoWeekend 2014 süresince uygulanan, Avrupa Birliği tarafından, Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı çerçevesinde finanse edilen Ermenistan-Türkiye Startup Hafta Sonu etkinliğinin başarısına dayalı olarak geliştirildi.

 

InnoWeeekend 2014 bölgesel inovasyon forumu, 8-9 Kasım tarihlerinde, Gyumri Teknoloji Merkezi'nde, ABD Ermenistan Büyükelçiliği ve Avrupa Birliği tarafından sağlanan finansal destekle gerçekleştirildi.

 

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV)

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı, bir partiye bağlı olmayan, Ankara merkezli, kâr amacı gütmeyen bir düşünce kuruluşudur. TEPAV 2014 yılında, bağımsız bir araştırma kuruluşu olarak kurulmuştur ve Türkiye'nin, son derece yetenekli araştırmacılar ve uzmanları istihdam eden en büyük ekonomi politikası düşünce kuruluşudur.
TEPAV'ın misyonu, Türkiye'de ve bulunduğu bölgede, kamu ve özel sektörün kalkınmasına yönelik olarak yenilikçi politika stratejileri geliştirmektir. Disiplinler arası yaklaşımımızda, rekabetçi iş ortamının güçlendirilmesi, Türkiye içinde bölgesel kalkınmanın iyileştirilmesi ve uluslararası ekonomik entegrasyonunun desteklenmesi konularına odaklanılmaktadır. TEPAV olarak yaklaşımımız, misyonumuzu farklı oyuncular ve uzmanları ortak bir hedefe yönelik olarak bir araya getirerek proje temelli inovasyonlar yoluyla gerçekleştirmektir.

 

Kamusal Gazetecilik Kulübü

Mart 2011'de kurulan Kamusal Gazetecilik Kulübü (PJC) gazeteciler, sosyal medya uzmanları ve savunucuları, yeni teknolojiler ve medya arasında işbirliği yoluyla bilginin yayılmasını iyileştirmek amacıyla bir araya getirir.
Kuruluşun misyonu, kamusal muhabirleri ve profesyonel gazetecileri, kitle medyasını ve sosyal medyayı, Bilişim Teknolojileri ve sosyal kesim uzmanlarını birbiriyle bağlantılı kılarak, katılımcı ve kamusal gazeteciliği geliştirmek suretiyle Ermenistan'da ifade özgürlüğünü, çeşitliliği ve çoğulculuğu ileri taşımaktır. PJC, son 3 yıllık zaman diliminde, birkaç hedef odaklı yenilikçi, çığır açan projeyi, mynews.am kamusal muhabirlik platformu ve Hackathon{YAN} yenilikçi fikir yarışmasında ortak olarak yansımasını bulan, etkili bir biçimde uygulamaya koyarak, sahadaki olumlu itibarını sağlamlaştırmada başarılı olmuştur.

 

Ermenistan Microsoft İnovasyon Merkezi

Dünya çapında faaliyet gösteren Microsoft İnovasyon Merkezleri ağı, yerel startup topluluğunu genişletmek, inovasyonu güçlendirmek ve rekabetçiliği artırmak üzere, yerel Bilişim Teknolojileri topluluklarına gereken programlar ve hizmetleri sunar. Mayıs 2011'de, Ermemistan Microsoft İnovasyon Merkezi (MIC Ermenistan) kurulmuş ve Microsoft tarafından başlatılan bu küresel inovasyon ve geliştirme çalışmaları ağına katılmıştır. MIC Ermenistan, yerel topluma, piyasada rekabetçi ve başarılı olan yeni startup'ların geliştirilmesini teşvik ederek destek sağlamaya odaklanmaktadır. Ermenistan Bilişim Teknolojileri camiasına ve öğrencilere fikirlerini işe dönüştürmeleri için hizmet ve destek sunarız. 

Etkinlik Takvimi
AĞUSTOS
2022
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin