Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
Ermeni ve Türk girişimcileri için “Sınırları olmıyan teknolojiler” projesi başladı
27.03.2015
Ermenistan | Public Journalism Club

Dün Erivan’da “Sınırları olmıyan teknolojiler” projesinin dört günlük kursu başladı. Kursa Ermenistanlı ve Türkiyeli 15 genç, erken-aşama girişimci katılacak.

 

Üçü Türkiye’den (İstanbul, Ankara) ve üçü Ermenistan’dan (Erivan, Gümrü) olmak üzere 6 takım projeye katılacak. Dört günlük kurs zarfında startup takımları iş başarıları ve iş modeli sorunları, marketing, MVP planlama ve prototip kurma ve önemli diğer konular hakkında çeşitli dersler ve praktik alıştırmalara katılacak.

 

İletişim ve enformasyon teknolojileri alanının temsilcileri, kendi fikirlerini geliştirmek için bu dört gün zarfında mentor ve kursu geçiren uzmanlar ile çalışacaklar.

 

Dört günlük kursun açılışına Ermenistan’da ABD büyükelçisi yardımcısı Clark Price da katıldı ve Kasım ayında “Ermenistan-Türkiye startup weekend”in büyük başarı ile geçirilmiş olduğunun altını çizdi.

 

Price “Tekoloji alanı en büyük perspektifleri olan alandır. Bu girişim çerçevesinde katılımcılar dostluk ilişkileri kuruyorlar, yeni projeler hazırlıyorlar, yeni kişiler ile tanışıyorlar, finansman teslim alıyorlar ve nihai sonuçları sunuyorlar. Bu her şey projenin en büyük başarısıdır” diye katılımcıları selamladı.

 

Dört günlük kursun açılışına katılan Ermenistan’da Avrupa Birliği temsilciliği siyasi konular sorumlusu Andrey Didenko da “Bu proje çerçevesinde iletişim ve enformasyon teknolojileri alanını temsil eden Ermenistanlı ve Türkiyeli katılımcıların birlikte çalışacakları, kendi yeteneklerini geliştirecekleri ve daha sağlam işbirlik yapacaklarına inanıyoruz” diye katılımcıları selamladı.

Didenko, Kasım ayında geçirilmiş ve iletişim ve enformasyon teknolojileri alanının 70’ten fazla uzmanı bir araya getirmiş “Girişimcilerin karşılıklı ziyaretler” projesinin etkisinin kendi beklentilerinden daha büyük olduğunu ilave etti. 

 

“Sınırları olmıyan teknolojiler” projesi, “InnoWeekend” bölgesel girişimi çerçevesinde geçirilen ve “Girişimcilerin karşılıklı ziyaretler” projesinin bir parçası olan “Ermenistan-Türkiye startup weekend”in ertesi ayağıdır. Bu proje, “Ermenistan-Türkiye startup weekend”in başarılı olmasının sayesinde gerçekleştirildi.

 

“Sınırları olmıyan teknolojiler” projesinde dersleri geçiren uzman Emin Okutan (Türkiye), gelecek dört gün zarfında geçirilen dersler hakkında konuşurken hazırlanan projelerin insanlığa ne yarar vereceği hakkında düşünmenin gerekliğini kaydetti.

Projenin ortak düzenleyicisi Kamu Gazeteciliği Külübü /Public Journalism Club/ Ermenistan-Türkiye projelerinin yönetmeni Ester Hakobyan, iki ülkenin iletişim ve enformasyon teknolojileri alanlarının temsilcilerinin işbirliği ve bölgede barış ve istikrarlı durumu kurmak olanağı olmak üzere projenin iki önemli tarafın olduğunu söyledi.

 

Açılış töreni zarfında projenin ortak düzenleyicisi “Microsoft yenilik merkezi” startup acceleration projesi yönetmeni Artaşes Vardanyan, bu takımların kendi fikirlerini gerçekleşmekten ve hazır ürün vermekten sonra yeni iş yerleri kuracaklarının altını çizdi.

 

“Sınırları olmıyan teknolojiler” projesi, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştıma Vakfı ile işbirliğinde Microsoft yenilik merkezi ve Kamu gazeteciliği külübü tarafından gerçekleştirilir. Proje, Ermenistan’da ABD Büyükelçiliği ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilir. 

Etkinlik Takvimi
AĞUSTOS
2022
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin