Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
Türkiye-Ermenistan Burs Programı üçüncü dönem başvurularını bekliyor!
08.11.2016
Türkiye | Hrant Dink Vakfı

Türkiye’den 43, Ermenistan’dan 31 farklı Ev Sahibi Kuruluş, 
komşu ülkeden gelecek profesyonellere ev sahipliği yapacak. 

 

Hrant Dink Vakfı, Türkiye-Ermenistan Burs Programı’nı, 2014 yılında, Avrupa Birliğitarafından finanse edilen Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programıkapsamında, komşu ülkeden profesyonellerin sınır ötesi işbirliği ağları kurmalarını teşvik etmek amacıyla oluşturdu.

Burs Programı 2014-2015 döneminde, 91 başvuru arasından Ermenistan’dan 12, Türkiye’den 6 profesyonelin İstanbul, Yerevan ve Gümrü’deki faaliyetlerini destekledi. Bursiyerler, ev sahibi kuruluşları ve çalışmaların sonuçları hakkında bilgi almak için
tıklayınız.

Burs Programı’nın 2016-2017 döneminde ise, Ermenistan ve Türkiye’den gelen 31 başvuru arasından seçilen, toplam 11 profesyonel programa katılmaya hak kazandı. Bursiyerler, Kasım 2016-Haziran 2017 döneminde komşu ülkeye gelerek programlarına başlayacak.

Burs Programı 2017 yılındaki üçüncü döneminde, Ermenistan ve Türkiye'den toplam 7 profesyonele, dört ila altı ay boyunca komşu ülkede yaşama ve belirli bir Ev Sahibi Kuruluş bünyesinde özel bir işbirliği programına katılma imkânı sağlamaya devam edecek. Türkiye’den 43, Ermenistan’dan 31 farklı Ev Sahibi Kuruluş, komşu ülkeden gelecek profesyonelleri ağırlayacak. Ev Sahibi Kuruluşların önerdiği program teklifleri dışında, kendi proje fikirlerini komşu ülkede hayata geçirmek isteyen adaylar da başvurularını sunabilecek.

Program, iki komşu ülke arasında uzmanlık paylaşımı ve kalıcı işbirliğine en çok ihtiyaç duyulan akademi, sivil toplum, basın, iletişim, kültür-sanat, mimarlık, tasarım, mutfak sanatları, çeviri-dil eğitimi ve hukuk alanlardaki faaliyetleri destekleyecek.

Kimler Başvurabilir?
• Üniversite öğrencileri, akademisyen ve bağımsız araştırmacılar
• Sivil toplum çalışanları
• Gazeteciler, muhabir ve foto-muhabirler
• Fotoğrafçılar, sanatçılar, tasarımcılar, mimarlar, aşçılar
• Yazarlar, çevirmenler
• Hukuk ve halkla ilişkiler uzmanları
• Kendi proje fikirlerini hayata geçirmek isteyen bütün adaylar.

 

2017 döneminde Türkiye-Ermenistan Burs Programı’na katılan Ev Sahibi Kuruluşlar hakkında detaylı bilgi için tıklayınız. 

Türkiye ve Ermenistan vatandaşlarının yanı sıra, Türkiye ve Ermenistan’da ikamet eden üçüncü ülke vatandaşı adaylar da Burs Programı’na başvurabilirler. Burs Programı’na katılmak isteyen adaylar, İngilizce başvuru formunu en geç 21 Kasım 2016 tarihine kadar doldurup, iki adet referans mektubu ve özgeçmişleri ile birlikte [email protected] adresine göndererek başvuru yapabilir.

Başvuru formunu doldurmadan önce, programın amaç ve katılım koşullarının yer aldığı Türkiye-Ermenistan Burs Programı Yönetmeliği’ni lütfen okuyunuz.

Program için gelen başvurular Hrant Dink Vakfı tarafından ilgili Ev Sahibi Kuruluşlara iletilecek olup, bu kuruluşlar programa katılmaya hak kazanan kişileri kendi tercihleri doğrultusunda belirleyecek. Avrupa Birliği desteği ile hayata geçirilen programın mevcut bütçesi 7 profesyonelin katılımına imkân veriyor.

Üçüncü dönem başvuru sürecinde, 7’den fazla adayın tercih ettikleri Ev Sahibi Kuruluşla eşleşmesi durumunda, nihai bursiyerleri belirlemek amacıyla, Türkiye ve Ermenistan’dan üç üyenin görev yapacağı bağımsız bir Seçici Kurul devreye girecek. Seçici Kurul üyeleri kendi deneyim ve görüşleri ışığında bireysel olarak görev yapacak olup, yapacakları değerlendirmeler bağlı oldukları kurum ve kuruluşların görüşlerini yansıtan bir seçim olarak değerlendirilmemelidir.

Program hakkında daha detaylı bilgi ve sorularınız için proje koordinatörleri Zeynep Sungur, Armenuhi Nikoghosyan ve Anna Yeghoyan ile [email protected] adresinden iletişime geçebilirsiniz.

 

Türkiye-Ermenistan Burs Programı Seçici Kurul Üyeleri
İbrahim Betil
Sema Kılıçer
Zara Lavchyan

Türkiye-Ermenistan Burs Programı Avrupa Birliği tarafından finanse edilen 
Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı kapsamında yürütülmektedir

Etkinlik Takvimi
MART
2024
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin