Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Dördüncü Dönem Sonuçları
19.01.2015
Ermenistan, Türkiye | Hrant Dink Vakfı

Hrant Dink Vakfı, Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’nu iki komşu ülke halkı arasında doğrudan temasların artırılması ve her alanda işbirliklerinin teşvik edilmesi amacıyla oluşturdu.

Avrupa Birliği desteğiyle hayata geçen Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu, Mart 2014 – Mayıs 2015 arasında, en az 200 kişinin Türkiye ve Ermenistan arasında seyahat etmesini hedefliyor. Vakıf, Seyahat Fonu’nu Civilitas Foundation ortaklığında, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve Gümrü merkezli Youth Initiative Center (YIC) işbirliğiyle yürütüyor.

 

Hrant Dink Vakfı, Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu için ilk dönem başvurularını 10 Mart 2014’te açtı. Mart 2014’ten bugüne, üç dönemde 520’yi aşkın başvuru alan Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu, bugüne kadar Türkiye ve Ermenistan’dan 125 kişiyi destekledi ve 85 kişi komşu ülkeye olan ziyaretini gerçekleştirdi. Sizleri, bu ziyaretlere dair kişisel anlatım, izlenim, öykü ve fotoğraflar için kısa bir süre önce açtığımız Sınırları Aşıyoruz Türkiye-Ermenistan internet sitesine davet ediyoruz.


Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu ilk üç dönem seçim sonuçlarına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

 

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Birinci Dönem Sonuçları
Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu İkinci Dönem Sonuçları
Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Üçüncü Dönem Sonuçları

 

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’nun dördüncü döneminde her iki ülkeden toplam 171 başvuru aldık. Vakfa iletilen başvurular arasından, Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Yönetmeliği’nde belirtilen bütün teknik koşulları karşılayan 95 başvuru, Vakıftan bağımsız olarak çalışan Seçici Kurul’a iletildi. Seçici Kurul, aynı yönetmelikte yer alan seçim kriterleri ve öncelikleri doğrultusunda, kendisine iletilen başvuruları titizlikle değerlendirdi.

40’ı Türkiye’den 24’ü Ermenistan’dan, toplam 64 kişinin, başvuru formlarında belirttikleri seyahat amacı ve programı doğrultusunda, komşu ülkeye yapacakları ziyaretleri, Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu ile desteklemekten Hrant Dink Vakfı olarak büyük bir mutluluk duyuyoruz.

2014 sona ererken bütçe olanaklarının yeniden değerlendirilmesi, başvuru sahiplerinin yoğun ilgisi ve başvurularının yüksek nitelikte olması nedeniyle, destekleneceğini duyurduğumuz seyahat sayısının hedeflediğimiz kotadan daha fazla sayıda olmasına ve hedeflediğimiz kotayı aşmaya karar verdik. Bu karar, Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’nun beşinci dönemi için belirlenen kotayı etkilemeyecektir.

 • Yerevan’dan Perouz Taslakian, İstanbul’daki Ermeni kültürel mirasının online olarak ulaşılabilir bir haritasını oluşturmak amacıyla, İstanbul’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • Yerevan’dan Rafayel Manukyan, üyesi olduğu OST-Armenia – Doğu Ülkeleri Kültür Merkezi adına ve ‘Türk ordusunun Türkiye’deki politik gelişmeler üzerindeki etkisi’ konulu tez çalışması için araştırma yapmak amacıyla, İstanbul’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • Yerevan’dan Knar Babayan, Türk-Ermeni çiftleri fotoğrafladığı çalışması için Türkiye’de yaşayan üç çiftin fotoğraflarını çekmek amacıyla, İstanbul ve İzmir’e yapacağı ziyaretler için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • Yerevan’dan Anzhela Hovakimyan, Serge Melik Hovsepian ve Arthur Nazaryan, Forum Theatre Armenia üyeleri olarak, farklı sanat dallarına emek veren sanatçıların bir araya geldiği bir tiyatro çalıştayına katılmak amacıyla, İstanbul’a yapacakları ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • Yerevan’dan Meri Aghakhanyan, ‘Yüzyıllık Yalnızlık’ adlı projesi için, yüz yıl önce yerinden edilen Ermenilerin ayak izlerini takip etmek, tarihi kalıntıları fotoğraflamak ve multimedya çalışması oluşturmak amacıyla, Van’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • Yerevan’dan Hovhannes Tekgyozyan ve Hoshkee Film üyesi Armine Abrahamian, Türkiye’de bu sene basımı yapılacak kitaplarının tanıtımı sürecinde İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’ne katılmak amacıyla, İstanbul’a yapacakları ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • Yerevan ve Gümrü’den Arman Kocharyan, Arik Grigoryan ve Narek Barseghyan, üyesi oldukları Bambir müzik grubu olarak, Türkiyeli gruplarla ortak çalışmalar yapmak ve konserler vermek amacıyla, İstanbul’a yapacakları ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • Yerevan’dan Civil Society Insitute üyesi Artak Kirakosyan ve İmkânları Kısıtlı Çocuk ve Gençler için Toplumsal Bütünleşme Merkezi – Mayri üyesi Zahuri Manoukyan, ‘İki Toplumun Ortak Geleceği’ adlı çalıştay ve seminerlere katılmak amacıyla, İstanbul’a yapacakları ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • Yerevan’dan ‘Meeting Point’ Artist Residency’nin kurucusu Lilit Paravyan, Türkiye’deki sanatçı konut çalışmalarıyla işbirliği geliştirmek amacıyla, İstanbul’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • Vanadzor’dan Artur Sakunts ve Armine Sadikyan, üyesi oldukları Helsinki Yurttaşlar Derneği Vanadzor’u temsilen, Türkiye’deki silahlı kuvvetlerin insan hakları karnesi hakkında araştırma yapmak, benzer meseleleri araştıran kurumlarla işbirliği geliştirmek ve iki ülkede askerileş(tir)menin küçülmesi için ilgili seçenekleri analiz etmek amacıyla, İstanbul’a yapacakları ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • Yerevan’dan, Yerevan Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Lusine Danielyan, 41. Avrupa Kan ve Kemik İliği Nakli Kongresi’ne katılmak ve bilimsel araştırmasını sunmak amacıyla, İstanbul’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • Vanadzor’dan Hrachya Khanaghyan, Ararat’tan Tatevik Aghajanyan ve Yerevan’dan Levon Avagyan, üyesi oldukları ‘We For Democracy’ Humanitarian NGO’yu temsilen, kültürlerarası etkinlikler (bir fotoğraf sergisi ve ‘Barışın Tadı’ adlı kütürel bir etkinlik) düzenlemek ve sivil toplum örgütleriyle bağlantılar kurmak amacıyla, İstanbul’a yapacakları ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • Yerevan’dan Levon Lachikyan, İstanbul hakkında hazırladığı bir kitap için grafik çizimler yapmak ve bu çizimlerin gösterileceği bir serginin hazırlıklarını yürütmek amacıyla, İstanbul’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • Yerevan’dan Tatevik Danielyan ve Vergine Andrikyan, üyesi oldukları International Center for Intercultural Research, Learning and Dialogue’u temsilen, Türkiye’deki meslektaşlarıyla yürütebilecekleri gönüllü çalışmalar hakkında farkındalık yaratmak amacıyla, İstanbul’a yapacakları ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • Ankara’dan, Milliyet gazetesinden Gökçer Tahincioğlu ve Ünal Çam, 1915 olaylarının tanıkları, sivil ve demokratik toplum örgütleriyle daha sonrasında gazeteleri ve ayrı bir kitap çalışmasında yer verecekleri röportajları yapmak amacıyla, Yerevan’a yapacakları ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • Diyarbakır’dan Bedran Tekin ve Kadri Kurt, üyesi oldukları We Photos: The Eastern Photographers of the World’u temsilen, ‘Journalists for the Future’ NGO ile birlikte yürüttükleri ‘Neighbours by Destiny’ adlı projeleri için fotoğraf çekmek ve röportajlar gerçekleştirmek amacıyla, Yerevan’a yapacakları ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • İstanbul’dan Mehmet Polatel, 1915 öncesinde Osmanlı Ermenilerine karşı gerçekleştirilen ve birçok Ermeni mülküne el konmasıyla sonuçlanan kitlesel şiddet eylemlerine katılan farklı grupların, ekonomik ve ideolojik motivasyonlarını incelediği doktora çalışması hakkında araştırmak yapmak amacıyla, Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • İstanbul’dan Ari Şekeryan, Oxford Üniversitesi Doğubilimleri Fakültesi’nde sürdürdüğü ‘soykırım sonrası Ermeni medyası’ konulu doktora çalışması için arşiv araştırması yapmak amacıyla, Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • İstanbul’dan Jennifer Hattam, sınırdaki çevre sorunları üzerine bir rapor hazırlamak, Yerevan’daki çevre örgütleriyle buluşmak ve Shirak bölgesindeki çiftçilerin Kars’taki meslektaşlarıyla ekonomik bir ilişki kurmalarının yollarını konuşmak amacıyla, Yerevan ve Gümrü’ye yapacağı ziyaretler için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • İstanbul’dan, Oxford Üniversitesi Doğubilimleri Enstitüsü, Kürtçe ve Ermenice Çalışmaları Öğretim Üyesi Özlem Galip, ‘1920’den Günümüze Ermenistan’da Kürt Romanı: Edebiyat, Siyaset ve Kimlik’ adlı çalışması için Ermenistan tarafından Sovyetler Birliği’ne sürgüne gönderilmiş Kürt romancılar hakkında araştırma yapmak amacıyla, Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • İstanbul’dan Engin Kılıç, Osmanlı, Türk ve Ermeni ütopist edebiyatında gayrimüslimlerin, özellikle de Ermenilerin tasviri üzerine karşılaştırmalı bir çalışma yürütmek amacıyla, Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • İzmir’den, Ege Ünversitesi Psikoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Feyzan Tuzkaya, iki ülke insanının birbirleri hakkındaki algı ve tutumlarını inceleyecek bir sosyal psikoloji araştırması için hazırlıklar yapmak amacıyla, Yerevan ve Gümrü’ye yapacağı ziyaretler için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • Ankara’dan, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Yüksek Lisans öğrencisi Sinem Kömürcü, ‘Ermeni mitolojisinde kadın figürü’ konulu tez çalışması için araştırma yapmak amacıyla, Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • İstanbul’dan, Dersim Ermenileri Derneği eski başkanı Miran Pirgiç Gültekin, Modus Vivendi Center ile birlikte yürüttükleri Dersim Ermenileri hakkında bir belgesel film festivali organizasyonunun hazırlıklarını yürütmek amacıyla, Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • İstanbul ve Ankara’dan Özgür Avşar ve Fatma Gökçen Avşar, Ermeni babaannesinin ayak izlerini Ermenistan ve Türkiye’de takip eden bir genç kızın hikâyesini anlatan kitap projesi için ve Ermenistan’daki Çocuk Koruma Merkezleri’ndeki çocuklarla çalışma grupları düzenlemek amacıyla, Yerevan’a yapacakları ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • Mardin’den Bilal Bilgiç, Nursel Buğday, Erdal Çelik, Nalan Ünüş ve Cumali Emre Çelik, üyesi oldukları Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nu temsilen, Ermenistan’daki Green Lane NGO ile muhtemel işbirliği geliştirme olanaklarını tartışmak, kendi çalışmalarını anlatmak ve bu sivil toplum örgütleri hakkında bilgi edinmek amacıyla, Yerevan’a yapacakları ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • İstanbul’dan, Zan Sosyal Siyasal ve İktisadi Araştırmalar Enstitüsü (Zan Vakfı) üyeleri Namık Kemal Dinç ve Ayhan Işık ve Pakrat Estukyan, Ermeni Soykırımı sonrasındaki Kürt-Ermeni ilişkileri hakkında araştırma yapmak ve Yerevan Devlet Üniversitesi Ermenice Çalışmaları Enstitüsü’nden akademisyenlerle buluşmak amacıyla, Yerevan’a yapacakları ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • Eskişehir’den, Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri Sezer Aksoy ve Cem Ulucan, Media Initiatives Center’ın desteğiyle hazırlanan kısa film ‘Postman’ üzerinde çalışmak amacıyla, Yerevan’a yapacakları ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • Yalova’dan, Yalova Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü öğrencileri Yıldız Gümüştekin ve Osman Yanık, sosyal hizmet projeleri ve modelleri hakkında araştırma yapmak ve olası ortak çalışmaları tartışmak için sosyal hizmet alanında çalışan kurumlarla buluşmak amacıyla, Yerevan’a yapacakları ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • Ankara’dan Hamza Algül ve İstanbul’dan Meryem Betül Taşdemir, üyesi oldukları DÖDEF – Demokratik Öğrenci Dernekleri Federasyonu’nu temsilen, Türkiye ve Ermenistan’da yaşayan gençlerin sorunları hakkında fikir alışverişinde bulunmak ve Ermeni Soykırımı’nın yüzüncü yılı etkinliklerini takip etmek amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • İstanbul’dan, Bitlis Haber Ajansı’ndan gazeteci Üzeyir Kaplan, Bitlisli Ermenilerin hikâyelerini Bitlis Haber Ajansı ve LÎLOZA fanzinde yayınlanacak yazılarla anlatmak amacıyla, Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • Ankara’dan, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi öğrencisi Mehmet Salih Tatlı, Ermenistan’da yaşayan Ezidileri anlatan bir sözlü tarih ve belgesel film projesini hayata geçirmek amacıyla, Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • İstanbul’dan Muhterem Semiz ve Yılmaz Doğukan Özlü, üyesi oldukları Türk Kültür Vakfı adına olası değişim programları ve iki komşu ülkenin ortaklaşa yapabileceği çalışmaları tartışmak için farklı sivil toplum örgütleriyle buluşmak amacıyla, Yerevan’a yapacakları ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • İstanbul’dan Çetin Erol, Kürt tiyatrosunun tarihi ve Ermeni tiyatrosuyla ilişkileri hakkında bir öncül araştırma gerçekleştirmek amacıyla, Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • İstanbul’dan Ömer Delikgöz, ‘Osmanlı dönemi Ermeni edebiyatında ulus inşası’ konulu tezi hakkında araştırma yapmak ve akademisyenlerle buluşmak amacıyla, Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • İstanbul’dan, Yeni Asya gazetesinde gazeteci olan Ekrem Özden, iki ülke arasında dostluk ve barışın geliştirilmesine hizmet edecek röportajlar yapmak ve hikâyeler toparlamak amacıyla, Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • Diyarbakır’dan Ahmet Çeşme, üyesi olduğu Nar Photos adına ‘Dersim 38 Katliamının Tanıkları’ adlı fotoğraf projesi için Ermenistan’daki Dersim Ermenileriyle buluşmak ve röportajlar yapmak amacıyla, Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • Ankara’dan Hacettepe Üniversitesi Yardımcı Doçent Doktor Gülsüm Depeli ve Van’dan Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Görevlisi Selda Tuncer, kadın hakları konusunda faaliyet yürüten derneklerle buluşmak; kadın hakları mücadelesini, kadına karşı şiddeti ve cinsiyet eşitsizliğini önleme yöntemlerini tartışmak ve belgesel filmleri için amacıyla, Yerevan’a yapacakları ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • Ankara’dan, Gezenti dergisi editörü Alp Aslan, dergisine Ermenistan’daki gözlemleri hakkında yazmak ve iki ülke arasında gerçekleştirilebilecek olası çalışmaları tartışmak amacıyla, Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • İstanbul’dan, Bosphorus Brewing Company’den bira yapımcısı Hüseyin Öztürk, Ermenistan’daki bira fabrikalarıyla görüşmek, kendi tecrübelerini paylaşmak, Ermenistan’daki sektör hakkında bilgi almak ve olası işbirliği projelerini tartışmak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan yararlanan birey, grup ve kuruluşların komşu ülke ile ilgili izlenim ve deneyimleri, seyahat sonrası Sınırları Aşıyoruz Türkiye-Ermenistan - www.armtr-beyondborders.org internet sitesi üzerinden paylaşılacak.

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu, önümüzdeki dönemde de Türkiye ve Ermenistan’dan birey, grup ve kuruluşlara, komşu ülkeye belirli amaçlarla yapacakları ziyaretleri desteklemeye devam edecek. Seyahat Fonu’ndan yararlanmak isteyenler için başvurular hep açık olacak. Bununla birlikte, fondan yararlanacak bireylerin seçimi, Seçim Takvimi’ne uygun bir şekilde yapılacak. Beşinci dönem için son başvuru tarihi ise 1 Mart 2015.

 

Başvuru için formu doldurunuz.


Başvuru formunu doldurmadan önce, Seyahat Fonu önceliklerinin ve katılım koşullarının yer aldığı Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Yönetmeliği’ni okuyunuz.

Sorularınız için proje koordinatörleri Müge Yamanyılmaz ve Anna Yeghoyan ile[email protected] adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Seçici Kurul Üyeleri
Anahit Minasyan
Dikran Altun
Feray Salman
Gayane Mkrtchyan
Neslihan Özgüneş

Etkinlik Takvimi
ARALIK
2022
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin