Avrupa Birliği Girişimi
Hibe Programı » Desteklenen Projeler
“Versus Studio”. Kapalı sınırlar ve Ermenistan ile Türkiye arasında diyalog
11.04.2015
Belgesel hazırlama projesi, geçmişte ve halen gerçekleştirilen diyalog kurmak girişimleri hakkında iki komşu ülkenin toplumlarının farkılandığını arttırmak yolu ile ilişkilerin normalleşmesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Program yararlanıcısı “Versus Studio”, 1991 yılından bu yana Ermenistan’da ve Türkiye’de olmuş siyasi, ekonomi ve kültürel girişimler hakkında belgesel hazırlayacak.

Belgeselde, yeni bağımsız olmuş Ermenistan ile Türkiye arasında 1991-1992 yıllarında ulaşılan anlaşmalar, 1993 yılında Ermenistan-Türkiye sınırının kapatılması, 1998-2008 yıllarında Ermeni soykırımı sorununun Ermenistan’ın dış politikası gündemine alınması, 2001-2004 yıllarında Ermenistan-Türkiye uzlaşma heyetinin çalışmaları, 2007 yılında Hrant Dink’in cinayeti ve 2008-2010 yıllarında Ermenistan-Türkiye protokolleri ve “football” diplomacy olmak üzere Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin çeşitli aşamaları anlatılacak.

 

Belgeselde, Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü olmak üzere çeşitli uluslararası kurumlarda Ermenistan-Türkiye temasları sunulacak. Program yararlanıcısı, Ermenistan’da geçirilen “Golden Apricot” uluslararası film festivalinde belgeselin sergilenmesi vasıtası ile büyük tanıtım sağlamayı hedefliyor.

 

Proje, Ermenistan ve Türkiye toplumlarına 1990’lı yıllardan bu yana ikili ilişkilerin normalleşmesine yönelik gösterilmiş çabalar hakkında bilgi verecek ve gelecekte bu ilişkilerin tam normalleşmesine teşvik edecek daha verimli girişimler hakkında düşünmek için fırsat olacak.

Etkinlik Takvimi
MART
2024
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin