Avrupa Birliği Girişimi
Hakkımızda » Projeler
GENÇLIK BANKASI
Ermenistan | Eurasia Partnership Foundation
Avrupa Ortaklık Fonu (AOF), doğu bölgeleri dahil olmak üzere, tüm Türkiye'de çalışan büyük ölçekli bir gönüllü gençlik örgütü olan Toplum Gönüllüleri (TOG) birlikte, Türkiye'de YouthBank pilot projesini hayata geçirdi.

Avrupa Ortaklık Fonu (AOF), doğu bölgeleri dahil olmak üzere, tüm Türkiye'de çalışan büyük ölçekli bir gönüllü gençlik örgütü olan Toplum Gönüllüleri (TOG) birlikte, SATR projesinin bir parçası olarak, 2010-2012 yılları arasında,  Türkiye'de YouthBank (Gençlik Bankası) pilot projesini hayata geçirdi. Bu bir anlamda AOF’nin YouthBank modeli ile toplumlarda gençlik aktivizmi yaratma konusundaki imzasının, gelişimsel know-how tarzı ile sınırı geçip Ermenistan'dan Türkiye'ye ulaşması demekti. AOF ve TOG Türkiye'de üç YouthBank kurarak,  iki ülkedeki YouthBank üyeleri arasında bir diyalog kurmayı başarabildiler.Türkiye'deki YouthBank ağı 2012-2014 sırasında büyük ölçüde gelişti; bu aynı zamanda Ermenistan’da halihazırda çalışmalarını sürdüren ve Türkiye’de henüz yeni başlayan YouthBank üyelerinin başarılı ilişkilerini takip etmek için iyi bir fırsat yarattı.

 

AOF’ın ve TOG’un deneyimi, YouthBank modelinin gençlere, açıklık ve sınırın diğer tarafındaki akranlarıyla ilişkiler kurmak, ortaklıklarını anlamak,  birbirlerinin kültürleri keşfetmek konularında ne kadar iyi bir fırsat sağladığını kanıtladı ve bunu yaparken, barış ve açık ilişkileri de teşvik etti.

 

AOF bu nedenle, TOG ile Ermenistan ve Türkiye merkezli YouthBanklar arasındaki işbirliğini sürdürmek için gerekli değişim ziyaretleri ve ortak proje uygulamaları çalışmalarını beraberce yapmaya devam edecek.

 

 

Bu etkinlik Ermenistan ve Türkiye'den  sosyal olarak aktif gençlerin toplum liderleri (fikir önderleri) olma konusunda yüreklendirirken, bunun yanı sıra iki ülke arasındaki normalleşme faaliyetleri ile ilgili konularda  çalışmalar  yapan ve  bu süreci destekleyen çevrelerin genişlemesine etki sağlayacaktır. Etkinlik aynı zamanda iki ülkedeki YouthBank üyeleri arasındaki güveni artırmanın yanı sıra, YouthBank üyelerini paylaştığı sınır ötesi ve bölgesel endişelerini aşmaları konusundaki bilgilerinin gelişmesini ve pek tabii ortak güven ortamını  teşvik edecektir.

Etkinlik Takvimi
MART
2024
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin