Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
Ermenistan Türkiye Sinema Platformu ödülü Ud Ustası’na...
20.05.2014
Anadolu Kültür
Onuncu kez bir araya gelen Ermenistan Türkiye Sinema Platformu, Türkiye, Ermenistan ve diasporadan 12 projeyi üç gün boyunca değerlendirdi.

Uluslararası jüri, Eric Nazarian’ın Ud Ustası / The Oud Maker adlı film projesine 10 000 dolar destek verdi. Platformun ikinci ödülü ise Hamburg’dan, Optical Art’tan geldi.

 

Optical Art, Nigol Bezjian’ın Bu Günden Sonra / After This Day adlı projesine 3 000 Euro değerinde master kopya desteği verdi.

 

Jüri ayrıca, 2013 Temmuz toplantısına başvuran Arthur Sukiasyan’ın da Our Atlantis filmi için 10 bin dolar ile desteklenmesine karar verdi.

 

Ödüller, İstanbul Film Festivali’nde düzenlenen bir Happy Hour ile sahiplerini buldu.

 

Ermenistan Türkiye Sinema Platformu, bu yıl başvuran 37 projeden 12’sini, 14-16 Nisan tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşen Film Destek Fonu toplantısına davet etti.

 

12 proje, Hamburg Film Festivali direktörü Albert Wiederspiel, yapımcı-yönetmen Melek Ulagay, akademisyen Melis Behlil, yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun, yapımcı Enis Köstepen, Altın Kayısı Film Festivali Artistik Direktörü Susanna Harutyunyan ve medya yöneticisi Nouneh Sarkissian’dan oluşan uluslararası jüri tarafından değerlendirildi.

 

Eric Nazarian, Ud Ustası / The Oud Maker filmini Türkiyeli bir ekiple, 2014 sonbaharında İstanbul’da ve New York’ta çekecek. Filmin yapım sonrası aşamaları Ermenistan’da sürdürülecek.

 

Nigol Bezjian’ın filmi Bu Günden Sonra / After This Day ise 2014 sonunda Beyrut’ta ve Türkiye’de çekilecek.

 

Bu arada, 33. İstanbul Film Festivali kapsamında, 2012 yılında Platform’dan film yapım desteği alan Devrim Akkaya’nın Diyar adlı belgeseli de 16 Nisan akşamı dünya prömiyerini gerçekleştirdi.

  

 

Ermenistan Türkiye Sinema Platformu 2014 etkinlikleri,Avrupa Birliği tarafından finanse edilen

Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı kapsamında gerçekleşmektedir

 

 

 Ayrıntılı bilgi için:

 İrem Argat

 [email protected]

 www.cinemaplatform.org

 

 

Etkinlik Takvimi
AĞUSTOS
2022
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin