Avrupa Birliği Girişimi
Hakkımızda » Projeler
Girişimciler Değişim Programı
Ermenistan, Türkiye | Public Journalism Club, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV)
Ermenistan’dan Public Journalism Club ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı TEPAV, "Girişimciler Değişim Programı'' düzenliyor.

Proje, Ermenistan ve Türkiye'den Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) alanında çalışan girişimciler, yazılımcılar, tasarımcılar, pazarlamacılar, ürün yöneticileri ve start-up kurmak isteyen bireylerin etkileşimine olanak verecek ve aralarında yeni işbirlikleri kurmaları için fırsat yaratacak.

 

Ermenistan’dan Union of Information Technology Enterprises adlı kuruluşun direktörü Karen Vardanyan'ın da belirttiği gibi, "Girişimciliğin desteklenmesi, ülkelerimizin gelişimi için kilit öneme sahip; bu alanda her türlü gelişme gerek devlet gerekse şirketler tarafından stratejik olarak desteklenmeli. Yeni işletmelerin kurulması için elverişli bir ortam yaratmak, gençlere kendilerini tanıtma fırsatı sağlamak ve gençlerin her zaman bu gelişmelerin merkezinde olmasını teşvik etmek  gerekiyor.

 

Startup Weekend gibi yeni kurulmuş şirketleri desteklemeye yönelik etkinlikler, bu şirketlerin gelişimine katkıda bulunan önemli platformlar. Bu platformlar sayesinde, gençler kendi akranlarıyla etkileşime girebiliyor, kendileri gibi düşünen insanlar bulabiliyor, sektörde belli bir yer edinmiş girişimcilerin deneyimleri, başarı hikayeleri ve tavsiyelerinden yararlanabiliyor.’’

 

Değişim programı kapsamında, Ermenistan ve Türkiye'de gerçekleşecek ziyaretler, iş geliştirme toplantıları ve girişimciler için yuvarlak masa görüşmeleri de dahil bir dizi etkinlik düzenlenecek. Program kapsamındaki etkinlikler, her iki ülkede bilişim alanındaki girişimcilik eko sistemine odaklanacak.

 

Her iki ülkeden programa katılacak girişimciler, bilişim alanında önde gelen inovasyon merkezleri ve mühendislik laboratuvarlarını ziyaret edecek ve bilişim alanında başı çeken önemli simalarla bir araya gelecek.

 

Değişim programının birinci ayağı,  Ermenistan'ın Yerevan ve Gümrü şehirlerinde 6 Kasım - 10 Kasım 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek. 

 

Değişim programına katılım için yapılan açık çağrıya başvuru yapan yatırım fonları temsilcileri, girişimciler, programcılar, tasarımcılar ve bilişim sektörünün diğer temsilcileri arasından Türkiye’den seçilecek 20 kişi ve beraberinde Startup Weekend etkinliğinde kolaylaştırıcılık yapacak olan uzmanlar, Ermenistan’ı ziyaret ederek bir dizi iş geliştirme görüşmeleri ve yuvarlak masa toplantılarına katılacaklar.

 

Ermenistan ve Türkiye'den açık çağrı yoluyla seçilecek bilişim sektörü temsilcileri,  7-9 Kasım 2014 tarihlerinde Yerevan ve Gümrü'de gerçekleştirilmesi planlanan Startup Weekend'e katılacak.

 

Hafta sonu boyunca sürecek olan ve katılımcılara uygulamaya dayalı tecrübe sunacak olan bu etkinlikte, girişimciler ve girişimci adayları bir araya gelerek fikirlerini paylaşacak, ekipler oluşturacak, iş önerileri ile ilgili projeler başlatabilecek, ürün geliştirebilecek, prototip örneklerini sergileyebilecek ve projelerin uygulanabilir olup olmadığını öğrenme fırsatı bulacak. Her iki ülkeden üyelerin oluşturacağı profesyonel bir jüri, başarılı projeleri belirleyecek.

 

Startup Weekend kapsamında ayrıca, Silikon Vadisi ve diğer önemli girişimcilik merkezlerinden girişimci ve yatırımcılar, katılımcılara ustalık dersleri (master class) verecek.

 

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'ndan Ussal Şahbaz, bu etkinliğin "Türk yatırımcılar açısından komşu pazarlardaki yatırım fırsatlarını keşfetmek, girişimciler içinse yeni ortaklıklar kurmak için büyük bir fırsat" olduğunu vurguluyor.

 

Startup Weekend, Hackathon[YAN] 2014 etkinliği ile eşzamanlı olarak gerçekleştirilecek.  Yenilikçi fikir ve projelerin yarıştığı Hackathon[YAN], Public Journalism Club (PJC) ve Ermenistan Microsoft İnovasyon Merkezi (MIC Ermenistan) tarafından başlatılan ve 2011 yılından beri Ermenistan'da gerçekleşen önemli bir forum.

 

mLab ECA Bölgesel Mobil Uygulama Laboratuvarı işbirliği ile  PJC ve MIC Ermenistan tarafından organize edilecek Hackathon[YAN] 2014, hem bölgesel hem de uluslararası bir  bölgesel ve uluslararası bir kapsama sahip. 

 

Startup Weekend, Hackathon[YAN] 2014 ve değişim programı kapsamındaki diğer ekinlikler, bilişim sektöründen katılımcılara ağlarını genişletmek, yeni bağlantılar kurmak ve projelerine yatırım bulmak için ayrıcalıklı bir fırsat sunacak.

 

Değişim programının ikinci aşamasında, Aralık 2014 içinde Ermenistan’dan seçilecek 10 girişimciden oluşan bir grup Türkiye'yi ziyaret edecek.  Grup, Insiders tarafından düzenlenen yuvarlak masa toplantısına katılacak;  Türkiye’nin önde gelen bilişim şirketleri, inovasyon merkezleri ve mühendislik laboratuvarlarını ziyaret edecek. 

Related Materials
Fotoğraf
Video
Etkinlik Takvimi
MART
2024
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin