Avrupa Birliği Girişimi
Hakkımızda » Projeler
Ressam Değişimi
Anadolu Kültür, Public Journalism Club
Kültür, Ermenistan ve Türkiye toplumları arasında diyaloğun desteklenmesi için izlenebilecek olası yollardan biridir. Daha açık söylemek gerekirse, sanatsal etkinlikler çeviriye veya uzlaştırmaya gereksinim duymadığından ve sanatın evrensel dilini kullanarak mesajlar verdiği ve bağlar kurduğu için toplumlar arasında etkili bir etkileşime yardımcı olabilir.

Bundan hareketle, Kamusal Gazetecilik Kulübü, Anadolu Kültür ile işbirliği içinde, Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesinde sanatın rolüne odaklanan "Ressam Değişimi" projesini başlatmaktadır.

Bu projede, PJC ve Anadolu Kültür, Ermenistan ve Türkiye'den gelecek ressamlar için iki değişim ziyareti düzenleyecektir. Her bir değişim ziyareti sekiz gün sürecektir. Ziyaretler Eylül 2014'te gerçekleştirilecektir.

Her bir değişim etkinliği, kalabalık kamusal alanlardaki açık hava stüdyolarında ortaklaşa "flash-mob" stili resim boyama seanslarını içerecektir.

Açık hava stüdyosu etkinliklerinde yapılan resimler 2015 takvimine konacaktır.

Katılan ressamlar kendi resimlerinden 2-3 tanesini ortak ülkeye götürecek, resimler hem Erivan hem de İstanbul'da projenin başında düzenlenecek ortak bir sergide yer alacaktır. Sırasıyla Ermenistan ve Türkiye'de sanat kolejleri ve sanat salonları, ressamlar tarafından verilmek üzere sanatla ilgili bir dizi çalıştay/ustalık dersine (master class) ev sahipliği yapacaktır.  Bu ziyaretler sırasında, çağdaş sanattaki trendler ve sorunlar ve Ermenistan ve Türkiye'deki sanat ortamı hakkında tartışmalar gerçekleştirilecektir.

Ermenistan ve Türkiye'den beşer ressam açık çağrı usulüyle ve başvurularına bakılarak seçilecektir. Açık çağrı ilanları değişim ziyaretleri öncesinde yayınlanacaktır.

Projeyle ilgili tüm maliyetler (seyahat, vize, konaklama ve yemek) organizatörler tarafından ayarlanacak ve ödenecektir.

Related Materials
Etkinlik Takvimi
NİSAN
2024
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin