Avrupa Birliği Girişimi
Hakkımızda » Projeler
Dengbêj ve Aşık Kadınlar
Ermenistan, Türkiye | Anadolu Kültür
Bu proje, Van’dan bir kadın dengbêj’in ve Erivan’dan bir kadın âşığın bir araya gelerek iki ülkede varolan müzik geleneğini keşfetmelerini ve hikâylerini birbirlerine anlatmalarını amaçlıyor.

Bir müzik geleneği olarak âşıklık, Türkiye ve Ermenistan’da hâlâ sürdürülen, bir tür sözlü tarih olarak kabul edilebilecek bir halk edebiyatı.

 

Eskiden olduğu kadar icra edilmese de, resmi tarih tarafından göz ardı edilen ya da susturulan insanların ortak geçmişini gösteren dengbêj ve âşıkların hikâyeleri nesilden nesile aktarılmış ve iki toplumda da devam etmiştir.

 

Bu proje kadın dengbêj ve âşıkların birbirlerini ziyaret etmelerini, iki ülkede de varolan müzik geleneklerini keşfetmelerini, ortak bir repertuvar üzerinde çalışmalarını, konserlerler vermelerini ve ortak bir CD yayınlamalarını sağlayacak.

 

Ayrıca, dengbêj ve aşıkların anlattıkları hikâyeler bir kitapta toplanacak. Proje, Türkiye’de Van’a, Ermenistan’da ise Erivan’a odaklanacaktır. Erivan, Türkiyelilerin ve Ermenilerin ortak geçmişinin toplanabileceği Ermenistan’ın merkez şehriyken, Van Türklerin, Kürtlerin ve Ermenilerin kültürlerinin bir arada yaşanmış olduğu, Türkiye’nin ortak hafızası için önemli bir şehirdir.

Related Materials
Etkinlik Takvimi
NİSAN
2024
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin