Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
Van’dan Erivan’a...
26.05.2014
Anadolu Kültür
Anadolu Kültür’ün, Avrupa Birliği destekli Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı kapsamında gerçekleştirdiği Kadın Dengbêj ve Aşıklar projesi başladı.

Dengbêj Gazin ve Âşık Leyli’nin ilk konseri, 26 Mayıs akşamı saat 19.00’da (GMT+3) Erivan’daki Oda Müziği Ulusal Merkezi’nde. Konser, Ermenistan dışında da daha geniş kitlelere ulaşabilmek için CivilNet’ten canlı yayınlanacak.

 

Aşık ve dengbêj gelenekleri, sırasıyla Ermenistan ve Türkiye'de günümüzde de yaşatılan ve korunan sözlü tarih niteliği taşıyan halk edebiyatı türleri olarak kavramsallaştırılabilir.

 

İlk ortaya çıktıkları dönemlerdeki etkilerinden söz etmek mümkün olmasa da resmi tarih tarafından susturulan ve göz ardı edilen ortak hikayelerin gün yüzüne çıkmasında büyük rol oynamaktadır.

 

İki geleneğin günümüzdeki önemli temsilcilerinden olan Van’lı Dengbêj Gazin ve Erivan’lı Âşık Leyli proje kapsamında gerçekleştirecekleri üç konserden ilkinin hazırlıklarına başlamak üzere 19 Mayıs’ta Erivan’da ilk kez bir araya geldiler.

 

Dengbêj Gazin’e kendi kurmuş olduğu Van Kadın Sanatçılar Derneği’nden üç öğrencisi eşlik ederken Âşık Leyli’ye de Ermenistan’dan müzisyenler eşlik ediyor.

 

Kürtçe ve Ermenice şarkılardan oluşan ortak repertuarın yanı sıra Dengbêj Gazin ve Âşık Leyli kendi şarkılarını da seslendiriyor olacak. Projenin müzik direktörlüğünü Ermenistan’dan Van Project müzik grubunun kurucusu Norayr Kartashyan üstleniyor.

 

Konserlerin yanı sıra, aşıklık geleneği üzerine saha araştırması da yapan gruba Ermenistan’dan aşık bilimci Lusine Nazaryan ve Cambridge Üniversitesi’nden antropolog Marlene Schäfers da kendi çalışmalarıyla katkı sunuyor.

 

26 Mayıs’ta Oda Müziği Ulusal Merkezi’nde ilk konserlerini verecek olan Dengbêj Gazin ve Âşık Leyli’nin ikinci buluşması Ağustos sonunda İstanbul’da gerçekleşecek.

 

Projenin son halkası ise, 7 Eylül 2014’te Van Ahtamar Adası’ndaki Surp Haç Ermeni Kilisesi’nde yapılacak ayinden önce gerçekleşecek. Grup, Van bölgesinde saha araştırmasına devam edecek.

 

Yapılan saha çalışmalarından çıkan sonuçlarla dengbej ve aşıkların anlattıkları hikayelerin bir araya toplanacağı bir kitapla birlikte Dengbêj Gazin ve Âşık Leyli’nin CD’si de yayınlanacak.

 

 

Kadın Dengbêj ve Aşıklar, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı kapsamında gerçekleşmektedir.

 

 

İletişim

Tamar Nalcı

[email protected]

 

Irem Argat

[email protected]

 

Videolar
Dengbêj Gazin ve Âşık Leyli Oda Müziği Ulusal Merkezi’nde
Etkinlik Takvimi
AĞUSTOS
2022
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin