Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
Otobüsü” Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi için bir araç
24.10.2014
Ermenistan | Eurasia Partnership Foundation

Avrasya Ortaklık Fonu, Müdür Yardımcısı ve Projenin yöneticisi Vazgen Karapetyan “Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı” çerçevesinde gerçekleştirilen 3. “Medya Otobüsü”  projesi hakkında bilgi verirken halihazırda 30-40 gazeteci grubunun bir basın networkü oluşturduğuna dikkat çekti. “3. “Medya Otobüsü” Türkiye’nin batısına gerçekleştirdiği ziyaretlerden sonra Erivan’da. Vazgen Karapetyan “Proje bittikten sonra diliyorum, gazetecilerin iletişimi hem mesleki hem de arkadaşlık çerçevelerinde sürer” şeklinde konuştu.

 

Meri Musinyan ziyaret sırasında karşılaştığı Türkiye’nin kendisini çok şaşırttığını ve ilgisini çektiğini söylüyor. Musinyan’a göre  katılımcıların “Medya Otobüsü’nden” indikten sonra düşündükleri, öncesinden çok daha gerçekçiydi.

 

Henüz resmi ilişkiler tahsis edilemediğine göre, bizim için insanların nasıl düşündüğü ve kendimizin ne tip ilişkiler kurabileceği çok önemli” diyen Musinyan kendi dinleyicilerine bu proje süresince kurulan bağdan bahsedeceğinin altını çizdi.

 

Today’s Zaman’dan gazeteci Osman Ünalan Türkiye’deki insanlar Ermenistan hakkında ne tip haberler okumak istiyorlar sorusu üzerine  “Bizim okurumuz genelde makaleler okumak istiyor, ama Ermenistan konusu sadece Başbakan ya da Cumhurbaşkanı Ermeniler hakkında birşey dediğinde gündeme geliyor, dolayısı ile gündem belirliyor bu makalelerin sayısını...” dedi.

 

Meri Musinyan “Ben siyasetçiler sınırları ne zaman açarlar bilmiyorum fakat bizim özgür ve açıksözlü insanlar olduğumuz sürece kafalarımızdaki sınırlardan emin, biz zihinlerimizde bu duvarları yıkıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Hüseyin Hayatsever’e göre siyasetçiler Türkiye-Ermenistan  ilişkileri ile ilgili adım atmadığı sürece gazetecilerin yapabileceği çok az şey var. “Amacım gazetecilerin rolünü ne azımsamak ne de abartmak. Yapabileceğimiz çok şey var, en önce nefret dilinden uzaklaşmamız lazım” şeklinde konuştu.

 

Osman Ünalan Türkiye ve Ermenistan gazetecilere ve sivil toplum örgütlerine olumsuz düşüncelerden uzak kalmanın iki toplum arasındaki sorunları çözmek için en önemli adım olduğundan bahsetti.

 

Hüseyin Hayatsever bölgede birçok acı olduğunu bu acıları sonlandırmak için onların yerine  insani değerler konulması gerektiğinden bahsetti.

Etkinlik Takvimi
NİSAN
2024
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin