Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
Türkiye ve Ermenistan'dan mimarlar ve sanat tarihi uzmanları Muş çalışma ziyaretinde bir araya geldi
13.11.2014
Türkiye | Anadolu Kültür, Eurasia Partnership Foundation

Ermenistan ve Türkiye’den gelen restoratör mimar, sanat tarihçisi, etnoğrafya uzmanı, tarihçi ve kültürel miras uzmanından oluşan grup Norveç NIKU (Norwegian Institue for Cultural Heritage Research) direktörü ile beraber Muş ilini ziyaret etti.

 

Ziyaret sırasında Ermeni kültürel mirasının ve Ermeniler tarafından yaratılmış eserlerin durumu incelenip belgelendi.

 

Ziyaretin genel amacı Türkiye’nin doğu kısmında bulunan Ermeni eserlerini ortak bir çaba ile çalışılıp korunmaları için ortak tavsiyeler üretmek oldu. İki ülkeden gelen 12 uzman, 20-25 Ekim arası geçirdikleri 6 gün boyunca Muş, Malazgirt, Varto, Norşen ve çevresini gezerek 20 Ermeni eserini çalıştı.

 

Eserler arasında manastırlar, kiliseler (orijinal haliyle günümüze gelmiş ve camiileştirilmiş olanlar), kaleler, köprü ve çeşmeler, hamamlar ve değirmenler yer aldı. 26 Ekim’de İstanbul’da düzenlenen değerlendirme toplantısında ziyarete katılan uzmanların gelecek işbirlikleri üzerine tartışıldı.

 

Toplantıda, uzman katılımcıların yanı sıra, Eurasia Partnership Foundation (Ermenistan), Anadolu Kültür (Türkiye), Kültürel Mirası Koruma Derneği (Türkiye) ve HAYCAR (Hayrat Canlandıran ve Araştıran Mimar ve Mühendisler Derneği-Türkiye) temsilcileri de hazır bulundu.

 

Ziyaret boyunca yapılan çalışma, değerlendirme ve sonuçlar bir raporda toplanacak. Önümüzdeki bir kaç ay içinde okuyucusuyla buluşacak olan rapor, Norveç Büyükelçiliği (Ankara) desteğiyle yayınlanıyor.

 

Muş’a düzenlenen çalışma ziyareti Ermenistan’dan Eurasia Partnership Foundation tarafından Türkiye’den Anadolu Kültür ortaklığında Ermenistan Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı kapsamında düzenlenmiştir. Program, Avrupa Birliği İstikrar Aracı desteği ile, Ermenistan ve Türkiye’den sekiz sivil toplum kuruluşundan oluşan bir Konsorsiyum tarafından gerçekleştirilmektedir.

 

Etkinlik Takvimi
MART
2024
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin