Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
Kadın Dengbêj ve Âşıklar projesi, Van ve İstanbul konserleriyle devam ediyor
29.08.2014
Türkiye | Anadolu Kültür
Dengbêj Gazîn ve Âşık Leyli, 7 Eylül'de Surp Haç Ermeni Kilisesi’ndeki ayinin ardından Van Aghtamar Adası’nda, 12 Eylül'de ise İstanbul'da birlikte sahne alıyor.

Erivan’dan Van’a...

 

Anadolu Kültür’ün, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı kapsamında gerçekleştirdiği Kadın Dengbêj ve Aşıklar projesi geçtiğimiz Mayıs ayında ilk konseri “Van’dan Erivan’a” ile başladı.

 

Dengbêj Gazîn ve Âşık Leyli’nin ilk konseri, 26 Mayıs akşamı Erivan’daki Oda Müziği Ulusal Merkezi’nde gerçekleşti. CivilNet’ten canlı yayınlanan konser, Ermenistan dışında da daha geniş kitlelere ulaştı. Konserin canlı kaydına buradan ulaşılabilir.

 

Âşıklık ve dengbêjlik gelenekleri, Ermenistan ve Türkiye'de günümüzde de yaşatılan, sözlü tarih niteliği taşıyan halk edebiyatı türleri olarak açıklanabilir. Bu gelenekler resmî tarih tarafından susturulan ve göz ardı edilen ortak hikâyelerin gün yüzüne çıkmasında büyük rol oynamaktadır.

 

İki geleneğin günümüzdeki önemli temsilcilerinden olan Vanlı Dengbêj Gazîn ve Ermenistan’dan Âşık Leyli proje kapsamında gerçekleştirecekleri üç konserden ilkine hazırlanmak için 19 Mayıs’ta Erivan’da ilk kez bir araya geldiler.

 

Dengbêj Gazîn’e kendi kurmuş olduğu Van Kadın Sanatçılar Derneği’nden üç öğrencisi eşlik ederken Âşık Leyli’ye de Ermenistan’dan kadın müzisyenler eşlik etti. Kürtçe ve Ermenice şarkılardan oluşan ortak repertuvarın yanı sıra Dengbêj Gazîn ve Âşık Leyli kendi şarkılarını da seyirciyle buluşturdular.

 

Âşıklık ve dengbêjlik gelenekleri üzerine saha araştırması da yapan ekipte, Ermenistan’dan âşıkbilimci Lusine Nazaryan ve Cambridge Üniversitesi’nden antropolog Marlene Schäfers da bulunuyor.

 

Dengbêj Gazîn ve Âşık Leyli’nin ikinci buluşması 1 Eylül’de Van’da gerçekleşecek. Saha araştırmalarına Van’da devam edecek olan ekip, 7 Eylül 2014’te Van Aghtamar Adası’nda, Surp Haç Ermeni Kilisesi’ndeki ayinin ardından adada, saat 13.00’de ikinci konserini verecek.

 

Yapılan saha çalışmalarından çıkan sonuçlarla dengbêj ve âşıkların anlattıkları hikâyelerin derleneceği bir kitapçıklar birlikte Dengbêj Gazîn ve Âşık Leyli’nin CD’si yayınlanacak.

 

Kalan Müzik’ten çıkacak albümün çalışmaları için İstanbul’a gelecek olan Dengbêj Gazîn ve Âşık Leyli son konserlerini de 12 Eylül Cuma günü, saat 20.30’da, İTÜ Maçka Mustafa Kemal Amfisi’nde verecek.

 

Facebook | Twitter

 

İletişim

 

Tamar Nalcı

[email protected]

 

İrem Argat

[email protected]

 

Videolar
Dengbêj Gazin ve Âşık Leyli Oda Müziği Ulusal Merkezi’nde
Etkinlik Takvimi
NİSAN
2024
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Ressam Değişimi Projesi: 1 Eylül, 2014
basın toplantısı
tanışma
başlangıç
Yerevan gezisi
Yerevan gezisi
Bizi Takip Edin