Avrupa Birliği Girişimi
Hakkımızda » Projeler
Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu
Ermenistan, Türkiye | Hrant Dink Vakfı, Civilitas Foundation
Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu, iki komşu ülke halkı arasında doğrudan temasların artırılması ve her alanda işbirliklerinin teşvik edilmesi amacıyla 200 kişinin seyahatlerini destekliyor.

Hrant Dink Vakfı, iki komşu ülke halkı arasında doğrudan temasların artırılması ve her alanda işbirliklerinin teşvik edilmesi amacıyla Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’nu oluşturdu. 

Avrupa Birliği desteğiyle hayata geçen Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu, Mart 2014 – Mayıs 2015 tarihleri arasında, toplam 200 kişinin Türkiye-Ermenistan arasında seyahat etmesini hedefliyor. Vakıf, Seyahat Fonu’nu Civilitas Foundation ortaklığında, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve Gümrü merkezli Youth Initiative Center (YIC) işbirliğiyle yürütüyor.


 

 

Seyahat Fonu, iki ülkedeki gençler, üniversite öğrencileri, üniversite kulüpleri, sivil toplum kuruluşları,  meslek örgütleri, yerel gençlik girişimleri, lise öğrencileri ve öğretmenleri, akademisyen ve araştırmacılar, gazeteciler, sanatçılar, spor kulüpleri, sporcular, iş dünyası ve yerel yönetimlerin komşu ülkeye belirli amaçlarla yapacakları seyahatlere destek vermeyi amaçlayan bir fon havuzu olarak kurgulandı.

 

Vakıf, Seyahat Fonu ile, Ermenistan ve Türkiye’den sivil toplum, gençlik ve gönüllülük politikaları, insan hakları ve demokrasi, eğitim, çevre, tarih, kültür-sanat, kalkınma, spor, bölgesel işbirliği ve Avrupa entegrasyonu gibi çeşitli temalar çevresinde gerçekleştirilecek işbirliklerine katkı sunmayı amaçlıyor. 

 

 

Seyahat Fonu, komşu ülkede ortak bulma ve ağ kurma faaliyetleri, fizibilite ziyaretleri, sınır ötesi işbirliği projeleri, proje hazırlık toplantıları, değişim programları, eğitim ve dil öğrenme, akademik işbirliği, araştırma ve tez yazımı, sivil toplum kuruluşlarında gönüllülük,  kültür ve sanat alanında ortak üretimler ve yukarıda belirtilen tematik alanlarda toplantı, panel, seminer, konferans, atölye, sergi, konser ve benzeri etkinliklerin organizasyonu ya da bu etkinliklere katılım amaçlı faaliyet türlerini destekleyecek.

 

 

Türkiye ve Ermenistan vatandaşları, Türkiye ve Ermenistan’da ikameti olan bireyler, Türkiye ve Ermenistan merkezli veya bu iki ülkenin birinde faaliyet gösteren kâr amacı gütmeyen grup, inisiyatif ve kuruluşlar Seyahat Fonu’ndan yararlanabilecek.

 

Seyahat Fonu’ndan yararlanan birey, grup ve kuruluşların komşu ülke ile ilgili izlenimleri ve deneyimleri, seyahat sonrası Hrant Dink Vakfı websitesi üzerinden paylaşılacak.

 

 

Seyahat Fonu’ndan yararlanmak için yapılacak başvurular, Türkiye ve Ermenistan’dan 5 üyenin görev yapacağı bağımsız bir Seçici Kurul tarafından değerlendirilecek ve seçim sonuçları www.hrantdink.org’dan duyurulacak.

 

Seyahat Fonu’ndan yararlanmak isteyen bireyler, herhangi bir dönemde başvuru yapabilecek. Bununla birlikte, fondan yararlanacak bireylerin seçimi, aşağıda yer alan seçim takvimine uygun bir şekilde yapılacak. 

 

 

Seçim Takvimi

 

Başvurular için Son Tarihler

Seçici Kurul Karar Tarihleri

Yararlanıcıların

Açıklanacağı Tarih

Hedeflenen Yararlanıcı Sayısı

24 Mart 2014

 

31 Mart 2014

5 Nisan 2014

Türkiye’den 25, Ermenistan’dan 15 yararlanıcı

15 Haziran 2014

25 Haziran 2014

30 Haziran 2014

 

Türkiye’den 25, Ermenistan’dan 15 yararlanıcı

15 Eylül 2014

25 Eylül 2014

30 Eylül 2014

 

Türkiye’den 25, Ermenistan’dan 15 yararlanıcı

15 Aralık 2014

25 Aralık 2014

31 Aralık 2014

 

Türkiye’den 25, Ermenistan’dan 15 yararlanıcı

1 Mart 2015

10 Mart 2015

15 Mart 2015

 

Türkiye’den 25, Ermenistan’dan 15 yararlanıcı

 

 

 

Başvuru için http://form.jotformeu.com/hrantdinkfoundation/travelgrant linkinde yer alan formu doldurunuz.

 

 

Başvuru Formunu doldurmadan önce Seyahat Fonu önceliklerinin ve katılım koşullarının yer aldığı Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Yönetmeliğini okuyunuz:

 

 

Sorularınız için proje koordinatörleri Müge Yamanyılmaz ve Anna Yeghoyan’la [email protected] adresinden iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Seçici Kurul Üyeleri

 

 

Anahit Minassian

 

 

Dikran Altun

 

 

Feray Salman

 

 

Gayane Mkrtchyan

 

 

Neslihan Özgüneş

 

 

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı kapsamında yürütülmektedir. 

 

Related Materials
Etkinlik Takvimi
MART
2024
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin