Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
Seyahat Fonu Birinci Dönem Sonuçları
20.05.2014
Ermenistan, Türkiye | Hrant Dink Vakfı
22’si Türkiye’den yedisi Ermenistan’dan toplam 29 kişinin başvuru formlarında belirttikleri seyahat amacı ve programı doğrultusunda, komşu ülkeye yapacakları ziyaretleri Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu ile desteklemekten Hrant Dink Vakfı olarak büyük bir mutluluk duyuyoruz.

Avrupa Birliği desteğiyle hayata geçen Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu, Mart 2014 – Mayıs 2015 tarihleri arasında, toplam 200 kişinin Türkiye-Ermenistan arasında seyahat etmesini hedefliyor. Vakıf, Seyahat Fonu’nu Civilitas Foundation ortaklığında, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve Gümrü merkezli Youth Initiative Center (YIC) işbirliğiyle yürütüyor.

Hrant Dink Vakfı, Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu için ilk dönem başvurularını 10 Mart 2014 tarihinde açtı. Üç hafta gibi kısa bir süre zarfında her iki ülkeden toplam 162 kişi Seyahat Fonu'ndan yararlanarak komşu ülkeye gitmek için başvuru yaptı. Vakfa iletilen bütün başvurular arasından, Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Yönetmeliği'nde belirtilen bütün teknik koşulları karşılayan 41 başvuru, Vakıftan bağımsız olarak çalışan Seçici Kurul'a iletildi. Seçici Kurul, aynı yönetmelikte yer alan seçim kriterleri ve öncelikleri doğrultusunda, kendisine iletilen başvuruları titizlikle değerlendirdi.

22’si Türkiye’den yedisi Ermenistan’dan toplam 29 kişinin başvuru formlarında belirttikleri seyahat amacı ve programı doğrultusunda, komşu ülkeye yapacakları ziyaretleri Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu ile desteklemekten Hrant Dink Vakfı olarak büyük bir mutluluk duyuyoruz.

 1. İstanbul’dan Ümit Kurt, 1915-1922 yılları arasında 'Antep Ermenileri' başlıklı doktora çalışması için araştırma yapmak, arşivlerdeki belge ve kaynaklardan faydalanmak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu'ndan destek alacak.
 2. Ankara’dan Gizem Tongo, 1914-1918 dönemi Ermeni resim sanatı ve ressamlar hakkında araştırma yapmak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu'ndan destek alacak.
 3. Gümrü’den Mkrtich Matevosyan, 2013’te Gümrü’de gerçekleşen '24 Saat Çizgi Roman Maratonu'nda tanıştığı Türkiye’den ortakları ile bağlantılarını güçlendirmek ve 2014 yılında İstanbul’da gerçekleşecek '24 Saat Çizgi Roman Maratonu'na katılmak amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu'ndan destek alacak.
 4. Hatay’dan (Antakya) Ferzan Özyaşar, Musadağ Ermenileri hakkında çekeceği filmle ilgili görüşmeler yapmak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu'ndan destek alacak.
 5. Ankara’dan Turgut Tosun, AEGEE-Ankara (Avrupa Öğrencileri Forumu) üyesi olarak Ermenistan’daki sivil toplum kuruluşları ile buluşup olası işbirliği projelerini tartışmak amacıyla Yerevan ve Gümrü’ye yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu'ndan destek alacak.
 6. İzmir’den Monika Manişak, Akademide Ortaklık ve Destek Derneği (ARMACAD) tarafından düzenlenen Ermeni Çalışmaları Yaz Okulu kapsamında tarih, edebiyat ve kültürel alanlardaki çalışmalara katılmak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu'ndan destek alacak.
 7. Ankara’dan Burcu Çuvaş, AEGEE-Ankara (Avrupa Öğrencileri Forumu) eski üyesi olarak Ermenistan’daki sivil toplum kuruluşları ile buluşup olası işbirliği projelerini tartışmak amacıyla Yerevan ve Gümrü’ye yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu'ndan destek alacak.
 8. Ankara’dan Ramazan Oğuz Tosun, AEGEE-Ankara (Avrupa Öğrencileri Forumu) üyesi olarak Ermenistan’daki sivil toplum kuruluşları ile buluşup olası işbirliği projelerini tartışmak amacıyla Yerevan ve Gümrü’ye yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu'ndan destek alacak.
 9. Yerevan’dan Artur Sukiasyan, el konulmuş Tuzla Çocuk Kampı’nın (Kamp Armen) ve kampta yetişen çocuklarının hikâyesini konu alan belgesel filmini gerçekleştirmek amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu'ndan destek alacak.
 10. İstanbul’dan Elif Akgül, Ermeni Soykırımı'nı Anma Günü olan 24 Nisan öncesi ve sonrasında yapacağı röportajları internet haber portalı Bianet’te yayınlamak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu'ndan destek alacak.
 11. İstanbul’dan Daniel Ohanian, '19. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nda Yaşam' başlıklı çalışması için Mesrop Mashtots Eski El Yazmaları Enstitüsü’nde (Madenataran) araştırma yapmak ve akademik bağlantılar kurmak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu'ndan destek alacak.
 12. Gaziantep’ten Hüseyin Uysal, Ermenistan Amerikan Üniversitesi tarafından her sene düzenlenen Öğrenci Araştırma Konferansı'na katılmak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu'ndan destek alacak.
 13. Ashtarak’dan Anush Khachatryan, ‘Uyuşmazlık Çözümü ve Barış için Kadınlar’ başlıklı serginin Türkiye’deki organizasyonu amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu'ndan destek alacak.
 14. İstanbul’dan Mehmet Fatih Uslu, Batı Ermeni edebiyatının önde gelen yazarlarından Zabel Yesayan hakkında yazacağı biyografik çalışma ile ilgili araştırma yapmak amacıyla yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu'ndan destek alacak.
 15. İstanbul’dan Havva Neşe Özgen, sınır üzerine ortak bir çalışma fikri ile Yerevan Devlet Üniversitesi’nden sosyolog ve akademisyenlerle görüşmeler yapmak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu'ndan destek alacak.
 16. Muğla’dan Elif Köksal, geçmiş yıllarda yayınlanan Türkiye’nin komşuları serisinde Suriye, Lübnan, Yunanistan ve Mısır’dan sonra, komşu ülke Ermenistan’la ilgili izlenimlerini yazacağı kitap çalışması amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu'ndan destek alacak.
 17. Eskişehir’den Cansu Atılgan, iki komşu ülke arasında akademik işbirliği ve değişim programlarının yapılabilmesi için gerekli akademik bağlantıları kurmak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu'ndan destek alacak.
 18. Eskişehir’den Merve Temiz, iki komşu ülke arasında akademik işbirliği ve değişim programlarının yapılabilmesi için gerekli akademik bağlantıları kurmak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu'ndan destek alacak.
 19. İstanbul’dan Burak Köşker, karşılıklı eğitim ve değişim programları geliştirmek ve izlenimlerini blog sayfasından paylaşmak, üzere Ermenistan’daki sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmeler yapmak amacıyla Yerevan ve Gümrü’ye yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu'ndan destek alacak.
 20. Gümrü’den Sargis Hovhannisyan, 4. Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi'ne katılmak amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu'ndan destek alacak.
 21. İçel’den (Mersin) Ayşe Devrim Basterzi, 'sinema' temalı kitap çalışması için Ermenistan’dan film, yönetmen ve proje ortağı bulabilmek amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu'ndan destek alacak.
 22. İçel’den (Mersin) Aslıhan Doğan Topçu, 'sinema' temalı kitap çalışması için Ermenistan’dan film, yönetmen ve proje ortağı bulabilmek amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu'ndan destek alacak.
 23. Eskişehir’den Salih Tora Benzeyen, iki komşu ülke arasında akademik işbirliği ve değişim programlarının yapılabilmesi için gerekli akademik bağlantıları kurmak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu'ndan destek alacak.
 24. Ankara’dan Ezgi Sevgi Can, Ermenistan’daki müzisyenlerle görüşmek, atölyeler düzenlemek ve Ermeni köylerinde geleneksel müzikleri kaydetmek amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu'ndan destek alacak.
 25. Ankara’dan Ela Nuroğlu, Ermenistan’daki müzisyenlerle görüşmek, atölyeler düzenlemek ve Ermeni köylerinde geleneksel müzikleri kaydetmek amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu'ndan destek alacak.
 26. İstanbul’dan Serra Torun, Ermenistan’daki müzisyenlerle görüşmek, atölyeler düzenlemek ve Ermeni köylerinde geleneksel müzikleri kaydetmek amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu'ndan destek alacak.
 27. Yerevan’dan Zaven Shegrikyan, Hrant Dink’in hayatı ve çalışmaları hakkında araştırma yapmak amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu'ndan destek alacak.
 28. Yerevan’dan Nanee Sargsyan, 9. İstanbul Gençlik Forumu'nda üyesi olduğu Avrupa Gençlik Parlamentosu – Ermenistan heyetini temsil etmek amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu'ndan destek alacak.
 29. Yerevan’dan Lusine Yeghiazaryan, 9. İstanbul Gençlik Forumu'nda üyesi olduğu Avrupa Gençlik Parlamentosu – Ermenistan heyetini temsil etmek amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu'ndan destek alacak.

Seyahat Fonu’ndan yararlanan birey, grup ve kuruluşların komşu ülke ile ilgili izlenimleri ve deneyimleri, seyahat sonrası Hrant Dink Vakfı internet sitesi üzerinden paylaşılacak.

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu, önümüzdeki dönemde de Türkiye ve Ermenistan’dan birey, grup ve kuruluşlara komşu ülkeye belirli amaçlarla yapacakları ziyaretleri için destek vermeye devam edecek. Seyahat Fonu'ndan yararlanmak isteyenler için başvurular hep açık olacak. Bununla birlikte, Fondan yararlanacak bireylerin seçimi, aşağıda yer alan Seçim Takvimi'ne uygun bir şekilde yapılacak.

Başvuru için http://form.jotformeu.com/hrantdinkfoundation/travelgrant adresinde yer alan formu doldurunuz.

Başvuru formunu doldurmadan önce, Seyahat Fonu önceliklerinin ve katılım koşullarının yer aldığı Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Yönetmeliği’ni okuyunuz.

Sorularınız için proje koordinatörleri Müge Yamanyılmaz'la ve Anna Yeghoyan’la [email protected] adresinden iletişime geçebilirsiniz.


Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Seçici Kurul Üyeleri


Anahit Minassian 
Dikran Altun 
Feray Salman
Gayane Mkrtchyan 
Neslihan Özgüneş 

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı kapsamında yürütülmektedir.

Etkinlik Takvimi
TEMMUZ
2022
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin