Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
Ressam Değişimi Projesi katılımcılarının Erivan'daki ikinci günü
05.09.2014
Ermenistan | Anadolu Kültür, Public Journalism Club
Ressam Değişimi Projesi'ne katılan ndeki Türkiyeli ve Ermenistanlı sanatçılar için 2 Eylül günü Erivan’da özel bir gezi düzenlendi. Sanatçı Vahram Ağasyan'ın rehberliğinde düzenlenen gezide katılımcılar, şehrin mimarisi, tarihi, kültürel ve endüstriyel özellikleriyle ilgili detaylı bilgi sahibi oldu.

Katılımcılar, Kuzey Caddesi'ni, Kondu'yu, Norasen'i ve Vahagn Mahallesi'ni gezdiler ve Yerevan'ın farklı mimari ve toplumsal katmanlarını görmüş oldular.


Erivan Tarih Müzesi'ne yapılan ziyaret ve gezi, şehrin tarihi, kültürü, adetleri ve halkını anlamaya fırsat verdi ve  ‘Erivan ve Erivanlılar’ konulu açık hava atölyesi için alt zemin oldu.  


Ressam Değişim Projesi katılımcıların günü  “Megerian Carpet”te devam etti. Ardından Mkhitar Sebastatsi Eğitim Kompleksi'nde bulunan Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nun konukları oldu. Projeye Türkiye'den katılan sanatçılar, eğitmen Arman Grigoryan tarafından verilecek olan 'Ermeni Güzel Sanatlarına Genel Bir Bakış' ustalık dersiyle beraber konuyla ilgili detaylı bilgi sahibi olma fırsatını yakaladı. Ustalık dersinden önce Ermenistan Milli Galerisi'ni de ziyaret etmiş olan Türkiyeli katılımcılar, Ermeni sanatının bu zengin mirasıyla tam anlamıyla tanışmış oldu.


Mkhitar Sebastatsi Eğitim Kompleksi Müdürü Aşot Bleyan, katılımcıları selamladı. Ustalık dersini veren ressam Arman Grigoryan, Mkhitar Sebastatsi Eğitim Kompleksi'ndeki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nda, Çağdaş Sanat Enstitüsü'nde ders vermektedir. 80’lerdeki avangard hareketin Ermenistan'daki kurucularındandır ve arkadaşlarıyla beraber 1987 yılında sanat ve akademi çevresinde büyük yankı bulan ve devrim sayılan ‘Üçüncü Kat’ sergisini düzenledi. 1991'de Paris Le Cent Quatre’de ve 1997'de Erivan'daki Ç. Khaçaturyan Galeri düzenlenen 'Kötü Din' başlıklı solo sergileri vardır. Eserleri 1997'deki 47. Venedik Bienali'nde sunuldu” diye konuştu.

Etkinlik Takvimi
ARALIK
2022
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin