Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
Erivan’da Ermenistanlı ve Türkiyeli tiyatrocuların ortak performansı oldu
02.04.2015
Ermenistan |

30 Mart 2015 tarihinde Erivan’da Ermenistan Amerika Üneiversitesi’nin genel binasının büyük salonunda (Erivan, Bağramyan caddesi 40) “Sözler, bedenler ve fikirler serbesttir” adlı performans oldu. Etkileşimli tiyatronun yöntemleri kullanıldı ve seyircilerin, perfomansın geçişi ve sonunu değiştirmek imkanı oldu.

 

Performanstan önce Erivan’da (Ekim 2014) ve Türkiye’de (Mart 2015) etkileşimli tiyatronun becerikleri ve uyuşmazlık çözümü hakkında atölye çalışması oldu. Ermeni ve Türk tiyatro oyuncuları ile Britanya’dan davet edilmiş uzman, AZ tiyatrosunun sanat direktörü Jonathan Chadwick çalışıyordu.

 

Teatral alıştırmalar, tartışmalar ve hikayelerin anlatması yolu ile gençler, Bertold Brecht’in “Evet diyen, Hayır diyen” adlı tiyatro oynunun esasında kendi çalışmalarını tamamlayacaklar. Çalışmalar, kimlikler ve hatıraların değiştirme sürecine teşvik etmeyi ve seyirciyi insancıllaştırma ve özgürlüğe yöneltmeyi hedefliyor.

 

Mesleği seminerler ve perfomanslar “Ermenistanlı ve Türkiyeli gençler arasında kültürlerarası köprü” adlı projenin bir parçasıdır. Proje, “Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci” program çerçevesinde “Forum Tiyatrosu” STÖ ve Türkiye’de işleyen “Ad.dar merkezi” tarafından gerçekleştirilir.

 

Etkinlik, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı” çerçevesinde gerçekleştirilir.

 

Ayrıntılar ek dosyasında bulabiliriz.

Videolar
Etkinlik Takvimi
TEMMUZ
2022
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin