Avrupa Birliği Girişimi
Etkinlikler
Forum Tiyatrosu Bertolt Brecht'in “Evet Diyen, Hayır Diyen” oyununu etkileşimli olarak sahneye koydu
03.04.2015
Ermenistan |
Bertolt Brecht'in “Evet Diyen, Hayır Diyen” adlı oyununun etkileşimli olarak sahnelenmesi Yerevan'da Ermenistanlı oyuncular tarafından düzenlenecek. Oyun, izleyicilerin etkin oldukları ve oyunu değiştirme, eleştirme ve yeniden tanımlamada rol üstlendikleri bir forum tiyatrosu formatında sahnelenecek.

İcralardan önce, Ermenistan ve Türkiye'den oyuncular, Ekim 2014'te Yerevan'da ve Mart 2015'te İstanbul'daki profesyonel çalıştaylara katıldılar ve Londra AZ Theatre Sanat Yönetmeni Jonathan Chadwick'ten etkileşimli tiyatro becerileri ve çatışma çözümlü yöntemleri konusunda eğitim aldılar.

Çalıştayların amacı, kimlikler ve belleklerdeki değişim sürecini tetiklemek ve izleyicileri insanlaşma ve özgürleşme sürecine doğru yönlendirmekti.

 

27 Mart ve 30 Mart tarihlerinde, Ermenistan ve Türkiye'den oyuncular, sırasıyla İstanbul ve Yerevan'da 2 ortak sahneleme gerçekleştirdiler. Halihazırda, her iki grubun da Nisan 2015'e kadar kendi kentlerinde ayrı olarak 4 gösteriyi sahnelemeye devam etmeleri planlanıyor.

 

Çalıştaylar ve gösteriler Avrupa Birliği tarafından fonlanan “Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı” çerçevesinde, Forum Tiyatrosu adlı STK tarafından Türkiye'deki Ad.dar Merkezi  ile ortaklık içinde uygulanan “Ermenistan ve Türkiye Gençleri Arasında Kültürler Arası Köprü” projesi kapsamında gerçekleştirildi.

 

Etkileşimli gösteriler 3, 4, 10, 11 Nisan tarihlerinde, saat 19:00'da Ermenistan Çağdaş Deneysel Sanat Merkezi'nde (NPAK) (1/3 P. Byuzand str.) gerçekleşecek.

 

Giriş ücretsiz.

 

Ayrıntılı bilgi için lütfen iletişime geçin:

 

Forum Tiyatrosu:+374 93 760 765

Etkinlik Yeri
Etkinlik Takvimi
KASIM
2023
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin