Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
Ressam Değişimi Projesi
04.07.2014
Ermenistan | Anadolu Kültür, Public Journalism Club
Türkiye ve Ermenistan’dan ilgilenen tüm ressamları ve öğrencileri davet ediyoruz
Kamu Gazeteciliği Kulübü (Public Journalism Club “PJC” -Ermenistan) ve Anadolu Kültür Sanat Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi konusunda önemli olduğunu düşünerek iki ülke arasında “Ressam Değişimi Projesi’ni” gerçekleştirmektedir.

Türkiye ve Ermenistan’dan ilgilenen tüm ressamları ve öğrencileri davet ediyoruz

Kamu Gazeteciliği Kulübü (Public Journalism Club “PJC” -Ermenistan) ve Anadolu Kültür Sanat Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi konusunda önemli olduğunu düşünerek iki ülke arasında “Ressam Değişimi Projesi’ni” gerçekleştirmektedir.

 

Proje etkinlikleri

 

“Ressam Değişimi Projesi’i Avrupa Birliği İstikrar Aracı desteği ile “Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı” çerçevesinde gerçekleştirilecek

 

Proje Avrupa Birliği İstikrar Aracı desteği ile “Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı” çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

 

Proje kapsamında Türkiye ve Ermenistan’dan genç ressamlar, öğrenciler ve öğretim görevlileri (mentorlar) için karşılıklı ziyaretler düzenlenecektir. Ziyaretler sırasında sergiler, interaktif  toplantılar, uzmanlık dersleri yer alacak ve  açık hava atölyeleri kurulacaktır.

 

Katılımcılar için Türkiye ve Ermenistan’daki sanat atölyelerine, sergilere ve eğitim kurumlarına ziyaretler düzenlenecektir. Bu ziyaretler sırasında sanat akımları, sanatçıların sorunları ve toplumun etkisi üzerine tartışılabilinecek toplantılar yapılacaktır.

 

Etkinlikler

 

Projeye dahil olana genç ressamlar ve öğrenciler ve öğrenci mentorları işle birlikte Türkiye ve Ermenistan’da halkın da katıldığı etkinliklerde yer alacaklar. Sokak aralarında ve kamusal farklı alanlarda açık hava atölyeleri kurulacak, misafirlerin ve sokaktaki halk eşliğinde ressamlar özgürce çizim yapabileceklerdir.

İstanbul ve Erivan’da bu tip 4 açık hava atölyesi kurulacaktır. Atölyelerden biri İstanbul’a yakın Adalar’da gerçekleştirilirken, diğeri Ermenistan’ın 2. Büyük şehri Gümrü’de yapılacaktır. Gümrü Türkiye sınırında bir şehir olmakla beraber sanata olan düşkünlüğü ile bilinmektedir.

Etkinlikler şehirlerin kalabalık yerlerinde en hareketli saatlerde yapılacaktır. Böylece etkinlik bir çok kişinin dikkatini çekecek ve daha büyük kitlelere ulaşacaktır.

 

Katılımcılar konuk edildikleri ülkelerde ünlü olan ressamlardan “ustalık dersleri” alacak ve oradaki teknikleri daha yakından tanıyacakalardır.

 

Ressamlar farklı teknikler kullanmakta özgürdürler.

 

Etkinlikler Türkiye ve Ermenistan faaliyet gösteren eğitim-sanat kurumları temsilcileri, öğrencileri ve ressamlar davet edilecek,  davetliler açık hava atölyelerine katılım şansına sahip olacaklardır. Basın Yayın organları her türlü etkinliğin daha geniş kitlelere ulaşması amacı ile daha önceden haberdar edilecektir.

 

Açık hava atölyeleri sırasında hazırlanan çalışmalar bu projenin 2015 yılında yayınlanacak takvim-kataloğundan yer alacaktır.

 

Katılımcılar hakkında

 

Katılımcılar, Türkiye ve Ermenistan’da yapılacak başvurular içinde seçilecektir. Her iki ülkeden seçilen 5 kişinin adları ziyaretlerden 3 ay önce açıklanacaktır.

 

Katılmcıların aşağıdaki şartlar aranmaktadır

 

·       1996 tarihinden önce doğmuş olmaları

·       Türkiye ve Ermenistan’da daimi olarak yaşamaları

·       Karşılıklı ziyaret sırasında yapılacak tüm etkinliklere katılım

·       İngilizce diline hakimiyet

 

Başvuru ve süreç

 

Ermenistan’a ilk ziyaret 1-8 Eylül 2014 tarihinde yapılacaktır. Türkiye ziyareti ise aynı yıl, Ekim ayının ilk haftasında yapılacaktır. Her iki ziyaret 8 gün sürecektir.

 

Finansal şartlar

 

Katılımcılar vize, yol masrafı, konaklama ve beslenme giderleri proje tarafından karşılanacaktır.

 

Projeye katılım ve seçim

Katılmak isteyen ressamlar  bu online başvuru formunu doldurabilirler. (link for application)

Son katılım tarihi 25 Haziran 2014. Seçim sonuçları  1 Ağustos 2014’e kadar açıklanacaktır.

 

Projede Türkiye’yi temsil edecek grup da belli oldu

 

 

 

Etkinlik Takvimi
ARALIK
2022
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin