Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
AB tarafından fonlanan Türkiye-Ermenistan Normalleşme Süreci Destek Programı kazanımlarını sundu
03.04.2015
Ermenistan, Türkiye | Anadolu Kültür, Hrant Dink Vakfı, Public Journalism Club, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), Regional Studies Center, Eurasia Partnership Foundation, Yurttaşlık Derneği, Civilitas Foundation

Programın amacı, insanlar arasındaki ilişkileri geliştirerekekonomi ve iş bağlantılarını genişleterek, kültür ve eğitim faaliyetlerini ilerleterek ve her iki toplumda dengeli bilgilere erişimi kolaylaştırarak Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine ve sınırın açılmasına yönelik sivil toplum çalışmalarını ileriye taşımak.

 

Programın özel amacı, iki toplum arasındaki ilişkileri, sivil toplum, gençlik, şirketler, politika yapıcılar, sanatçılar, medya ve akademisyenler arasında sürdürülebilir ve kalıcı bağlantılar kurarak ve belirli ortak girişimleri yürütürken tavır değişimine dair olumlu örnekler sunarak iyileştirmek.

 

Konsorsiyum şu kurumları içeriyor: Ermenistan'dan Civilitas Vakfı (CF), Avrasya Ortaklık Fonu (EPF), Kamusal Gazetecilik Kulübü (PJC), Bölgesel İncelemeler Merkezi (RSC) ve Türkiye'den Anadolu Kültür, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), Helsinki Yurttaşlık Derneği (hCa) ve Hrant Dink Vakfı

 

Programın 2014 yılının Ocak ayında başlatılmasından bu yana, Konsorsiyumun üyeleri karşılıklı anlayışın genişletilmesine katkıda bulunan medya ürünlerinden gençlere, öğretmenlere, sanatçılara ve film yapımcılarına yönelik eğitimlere, çalıştaylara ve değişim programlarına kadar uzanan bir dizi faaliyet gerçekleştirdi. Program kapsamında seyahat desteği ve bursiyerlik fırsatları sunuldu, böylece sınır ötesinde doğrudan temaslar, işbirliği ve kurumsal ortaklıklara katkıda bulunuldu.

 

Programın ana sütunlarından biri kapsayıcılık – diyalog sürecine yeni oyuncuları dahil etmek ve onları desteklemek. Bu amaca yönelik olarak, Konsorsiyum bir Hibe Programı  oluşturdu ve Ermenistan'dan ve Türkiye'den bireyleri ve sivil toplum kuruluşlarını (Konsorsiyum üyeleri dışında) kendi proje fikirlerini sunmaya ve uygulamaya davet etti.

 

Hibe Programına her iki ülkeden de çeşitli konularda 130 başvuru yapıldı; bu durum Ermenistan-Türkiye normalleşme sürecine sivil toplumun ilgisini açık bir biçimde ortaya koymakta. 130 başvuru sahibinden 11'i Hibe Programı kapsamında desteklendi, toplam program bütçesinin %10'u yeni oyunculara tahsis edildi (2.000.000 €'nun 200.000 €'luk bölümü).

 

Program 2015 yılı Haziran ayının sonuna kadar çeşitli faaliyetler ile devam ettirilecek.

 

Raporun amacı, programın şimdiye kadar olan kazanımlarını vurgulayarak, programdaki gelecek faaliyetlere dair bilgiler sağlamak ve daha fazla kişiyi Ermenistan-Türkiye normalleşme sürecinin bir parçası olmaya davet etmek.

 

Programa ve tüm faaliyetlerinin sonuçlarına dair daha ayrıntılı bilgi için, lütfen üç dilli web sitemizi ziyaret edin: www.armenia-turkey.net.

 

Ermenistan-Türkiye Normalleşme Sürecine Sivil Toplumun Kayda Değer İlgisi:

Diyalog Sürecindeki Yeni Oyuncular

 

Konsorsiyum tarafından, yeni oyuncuları normalleşme ve diyalog sürecine dahil etmek üzere geliştirilen Hibe Programı kapsamında toplam program bütçesinin %10'u (2.000.000 €'nun 200.000 €'luk bölümü) tahsis edildi ve her iki ülkeden gelen yeni oyuncular, normalleşme sürecine yönelik kendi fikirlerinin uygulanması amacı ile desteklendi. Avrasya Ortaklık Fonu tarafından Hrant Dink Vakfı ile irtibat halinde hayata geçirilen iki teklif çağrısı 2014 yılının Mayıs ve Eylül aylarında yayınlandı.

 

Çevreden kadına, kalkınmadan sanata, eğitimden iş hayatına kadar çeşitli alanlarda faaliyetler yürüten bireyler ve kurumlar tarafından, toplam olarak 130 başvuru (Türkiye'den 70, Ermenistan'dan 60) yapıldı. Hibe Programı kapsamında Ermenistan ve Türkiye'nin, Yerevan, Gyumri, Vanadzor, Armavir, Sisian ve aynı zamanda İstanbul, Ankara, Afyon, Ağrı, Batman, Diyarbakır, İzmir, Kocaeli, Mersin, Muğla, Sakarya, Siirt, Şanlıurfa ve Tokat gibi farklı illerinden teklifler alındı. 

 

Konsorsiyumun her bir üyesi tarafından görevlendirilen uzmanlardan oluşan Değerlendirme Kurulu 11 başvuruyu (Türkiye'den 5, Ermenistan'dan 6) fonlama amacına yönelik olarak değerlendirdi. Hibe Programının yararlanıcıları olan, Türkiye'den IMC TV, Nar Photos, Earth Association, Ferzan Özyaşar, Okan Üniversitesi ve Ermenistan'dan Forum Tiyatrosu, Urban Foundation adlı vakıf, Gelecek için Gazeteciler, Hukuki Cinsiyet Kültür Derneği LIZA, Kafkas Araştırma Kaynağı Merkezi ve Versus Stüdyo hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın. 

 

Her iki ülkeden çeşitli konularda gelen kayda değer sayıdaki başvuru, sivil toplumun Ermenistan-Türkiye normalleşme sürecine olan ilgisine dair açık bir gösterge niteliğinde.

 

Sınırların Ötesinde İnsanlar: Halk Tabanında Sınırlar Arası Hareketlilik:

 

Türkiye-Ermenistan Seyahat Bursu Hrant Dink Vakfı tarafından, Civilitas Vakfı ile ortaklık içinde, komşu iki ülke arasındaki doğrudan temasları artırmaya ve işbirliğini ilerletmeye yönelik olarak başlatıldı. Seyahat Bursunun amacı, Nisan 2014 ve Mayıs 2015 tarihleri arasında, Türkiye-Ermenistan sınırı arasında en az 200 bireyin hareketliliğini sağlamaktır.

 

Türkiye-Ermenistan Seyahat Bursu 2014 yılının Mart ayında başlatılmasından bu yana, farklı şehirler ve bölgelerden toplam 700 başvuru (Türkiye'den 553 ve Ermenistan'dan 147) almıştır ve şimdiye kadar 189 birey desteklenmiştir. 85 bursiyer halihazırda komşu ülkeye olan ziyaretlerini gerçekleştirmiştir. Halihazırda deneyimlerini ve izlenimlerini paylaşan kişilerin kişisel anlatıları, fotoğrafları ve medyadaki haberleri hakkında daha fazla bilgiyi Beyond Borders (Sınırların Ötesinde) Blog'unda edinebilirsiniz.

 

Seyahat Bursu, insanlar arasında halk tabanı düzeyinde bağlantılar kurulması için hayati bir araç olmuş, kapalı sınırların ötesinde komşu ülkeye seyahat etmelerini, komşularının kültürünü, düşüncelerini ve beklentilerini tanımalarını sağlamış, onları sanattan spora, insan haklarından tarihe kadar farklı ortaklar ve meslektaşlar ile bir araya getirmiş ve onlara kendi işbirliği fikirlerinin fizibilite çalışmaların gerçekleştirmeleri için fırsat sunmuştur.

 

Türkiye-Ermenistan Seyahat Bursu özellikle Türkiye olmak üzere her iki ülkenin farklı bölgelerinde büyük bir ilgi ile karşılanmıştır. Sınırın Türkiye tarafından kapatılmış olduğu ve Türkiye vatandaşlarının komşularına dair farkındalıklarının oldukça düşük olduğu göz önünde tutulacak olursa, bu talep Türkiye'deki sivil toplumun normalleşmeden yana olduğunu ortaya koymaktadır.

 

Kültür ve Sanat: Birlikte Sanat Yapmak

 

Anadolu Kültür tarafından hayata geçirilen Ermenistan-Türkiye Sinema Platformu ve Kadın Ozanlar ve aynı zamanda Kamusal Gazetecilik Kulübü'nün düzenlediği Ressam Değişimi, sadece her iki ülkeden kültür oyuncularını bir araya getirmekle kalmayan, aynı zamanda ortak ürünlerini vitrine çıkarırken daha geniş bir kitleye de ulaşmayı başaran ana kültürel kazanımlar oldular.

 

Ermenistan-Türkiye Sinema Platformu, İstanbul'da ve Yerevan'daki Uluslararası Film Festivalleri kapsamında atölye çalışmaları gerçekleştirdi, gösterimler ve bir ödül töreni düzenledi; iki Kadın Ozan Yerevan, Van ve İstanbul'da ortak konserler verdiler; her iki ülkeden gelen sanatçılar ve ressamlar sanat çalışmalarını sergileyen 2015 Takvimini birlikte yarattılar.

 

Ermenistan-Türkiye Sinema Platformu bu yıl iki dönem halinde 60'tan fazla proje aldı: Nisan ayındaki İstanbul çağrısı ve Temmuz ayındaki Yerevan çağrısı. Platform, Hamburg Optical Art kuruluşunun finansal desteği ile, Eric Nazarian'ın ödüllü projesi Ud Ustası'na ek olarak, aynı zamanda Nigol Bezjian’ın Bugünden Sonra adlı yapımına da ikincilik ödülü verdi. Platformun Yerevan'da, Sevda Usanoğlu tarafından düzenlenen “Bulanık Pastel Tablo” adlı atölye çalışması da ödül kazanan proje olarak ilan edildi.

 

Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde, Devrim Akkaya’nın Platform tarafından desteklenen belgeseli Diyar'ın gala gösterimi gerçekleştirildi ve yapım medyadan ve izleyicilerden büyük ilgi topladı. Derya Durmaz’ın Platform tarafından desteklenen kısa filmi Ziazan dünya çapında dolaşıma girerek festivallerde gösterildi ve insanların kapalı sınırlar hakkında konuşmalarına yönelik bir fırsat sağladı. Her iki film de Yerevan'daki Altın Kayısı Film Festivali'nde gösterildi, toplam olarak 2000'den fazla seyirci ile buluştu ve medyada da haberleştirildi.

 

Kadın Ozanlar projesi ilk konserinde 300 konuğa hitap etti. ‘Van'dan Yerevan'a’ adlı konser 2014 yılı Mayıs ayında Ermenistan'da Yerevan'da gerçekleştirildi. Konser canlı olarak CivilNet.am tarafından yayınlandı. Medyanın ilgisi sayesinde, kadın ozanların ilk toplantısı Ermenistan'daki hedef kitleye iyi bir biçimde sunuldu.

 

Kürt kadın sanatçı Dengbêj Gazîn, dünya çapındaki Kürt toplumu için özel bir yere sahip radyo istasyonu Yerevan Radyosu'nda bir şarkı kaydetti. Yerevan'daki konserin tamamının canlı kaydını izlemek için buraya tıklayın.

 

Ashugh Leyli ve Dengbêj Gazîn performanslarına Van ve İstanbul kentlerinde 2015 Eylül'ünde devam ettiler. Van'da bulunan Ahtamar Adası'ndaki performanslarının ardından Kutsal Haç Ermeni Kilisesi'ndeki ayin gerçekleştirildi ve Van yerel halkının yanı sıra, dünyanın her yanından bu törene katılan ziyaretçilere de ulaşılması sağlandı. Kadın ozanlar Dengbêj Gazîn ve Ashugh Leyli, İstanbul'daki İstanbul Teknik Üniversitesi Salonu'ndaki son konserlerinden sonra, 2015 yılının Nisan ayında Kalan Müzik tarafından yayınlanacak olan şarkılarını kaydettiler.

 

Kamusal Gazetecilik Kulübü ve Anadolu Kültür tarafından ortaklaşa düzenlenen Ressam Değişimi programı her bir ülkeden 2 mentorun eşlik ettiği dört sanatçıyı bir araya getirdi. Sanatçılar, Eylül 2014'te Yerevan'a ve Ekim 2014'te İstanbul'a olan iki ziyaretlerinde kültürel açıdan önemli noktaları ve sanat merkezlerini ziyaret ettiler, 10 ustalık sınıfı düzenlediler ve kamusal alanlarda çizim ve resim dersleri düzenlediler.

 

Yerevan'ın kent merkezinde, genç ressamlar sokak sanatçı tarzında bir tak boyadılar. Bu tak, sınırların kapanması ve toplumların birbirine yaklaşmasına yönelik ortak çağrılarını simgeliyor. Bu ziyaretler süresince yaratılmış olan seçilen resimler derlendi ve 2015 takvimi çerçevesinde bir araya getirildi.

 

Öğretmenler ve Gençler: Karşılıklı Öğrenme

 

Bölgesel İncelemeler Merkezi'nin sağladığı Değişimin Aktörü Olarak Gençleri Güçlendirme eğitim kursunda, çoğaltıcılar olacak olan, her iki ülkeden gelen gençlere yurttaşlık aktivizmi konusunda iç görüler sağlandı.

 

Helsinki Yurttaşlık Derneği tarafından düzenlenen YavaşGamats Yaz Okulu hedef grup tarafından büyük ilgi ile karşılandı: her iki ülkeden, sadece resmi eğitim sistemindeki en büyük eğitimciler grubunu teşkil etmekle kalmayan, aynı zamanda toplumun dönüşüm sürecinde kilit oyuncular olma potansiyelini taşıyan öğretmenler.

 

Helsinki Yurttaşlık Derneği (hCa), 2005 yılında, Türkiye'nin Antakya kentinde gerçekleştirilen,

24 üniversite öğrencisinin bir araya geldiği daha önceki YavaşGamats Yaz Okulu deneyimine dayalı olarak, Ermenistan ve Türkiye'den gelen 40 öğretmenin ve öğrencinin Kocaeli'de 11 ila 17 Ağustos 2014 tarihleri arasında bir araya geldiği bir haftalık YavaşGamats yaz okulunu düzenledi.

 

Öğretmenlerin kendi okullarından ve Milli Eğitim Bakanlığı'ndan izin almaları gerekli kılınmış olsa da, yaz okuluna büyük bir ilgi gösterildi ve Ankara, İzmir, İstanbul, Diyarbakır, Mersin, Yozgat, Kars, Konya, Kocaeli dahil olmak üzere Türkiye'nin farklı bölgelerinden 70 öğretmen ve öğretmen adayı ve Ermenistan'dan 50 öğretmen programa katılmak üzere başvuruda bulundu. Bir haftalık yaz okuluna kişisel dönüşümler ve güven inşa etme süreçleri damgasını vurdu.

 

YavaşGamats Yaz Okulu, katılımcıları ve yararlı kaynaklar hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

 

Değişimin Aktörü Olarak Gençler

Bölgesel İncelemeler Merkezi, Ermenistan-Türkiye Normalleşme Sürecinde bir oyuncu olarak gençliğin dönüştürücü gücüne olan sağlam bir inanca dayalı olarak, Yurttaşlık Forumu adlı STK ile birlikte, ‘‘Kapalı Sınırlar, Açık Zihinler’’ başlıklı bir haftalık eğitim kursları düzenledi. Yerevan'da, 12-19 Mayıs 2014 tarihlerinde gerçekleştirilen ilk eğitim ve İstanbul'da, 13-19Ekim 2014 tarihlerinde gerçekleştirilen ikinci eğitim ile resmi olmayan bir eğitim metodolojisi benimsendi ve her iki ülkeden 40 genç bir araya getirildi.

 

Eğitim kursları süresince, katılımcılar yurttaşlık aktivistleri ile tanışma fırsatını yakaladılar, çatışmaları dönüştürme ve hak savunuculuğu becerileri elde ettiler ve Ermenistan-Türkiye normalleşme sürecine yönelik ortak bir vizyon ve araçlar geliştirdiler.

 

Kültürel Mirasın Korunması: Uzmanların Birlikte Çalışmaları

 

Avrasya Ortaklık Fonu ve Anadolu Kültür Muş kentineTürkiye'nin doğu bölgelerindeki Ermeni kültür mirasını görmek ve Ermeni anıtlarını değerlendirmek üzere ortaklaşa bir ziyaret düzenlediler. Ekim 2014'te, Ermenistan ve Türkiye'den gelen 12 mimar, restorasyon uzmanı, tarihçi, etnograf ve sanat tarihçisinden oluşan bir grup, Norveç Kültürel Miras Araştırmaları Enstitüsü (NIKU) Başkanı ile birlikte, Muş kentini ve yöresine ziyarette bulundular ve manastırlar, kiliseler, kaleler, köprüler, çeşmeler, su değirmenleri ve hamamlar dahil olmak üzere yirmi Ermeni anıtını incelediler.

 

Projenin sonuna gelindiğinde, çalışma ziyaretinin sonuçlarının özetlendiği bir rapor, Ankara'da bulunan Norveç Büyükelçiliği'nin desteği ile yayınlanacak. Raporda politika yapıcılar için yararlı bir kaynak olacak olan, Türkiye'deki Ermeni kültürel mirasının ek olarak korunması ve muhafaza edilmesine yönelik tavsiyeler sağlanacaktır.

 

Ekonomi ve İş Bağlarının Genişletilmesi

 

TEPAV (Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı), ‘‘Ekonomik Fırsat Analizi’’ başlıklı sektörel incelemesinde, her iki ülkelerin KOBİ'leri arasında ekonomik işbirliğine yönelik fırsatları irdeledi. Her iki ülkenin özel sektörleri, özellikle Bilişim Teknolojileri ve turizm sektörlerinin devreye alınmasında büyük rol oynayan çalışmanın bulgularını okumak için buraya tıklayın.

 

TEPAV ve Kamusal Gazetecilik Kulübü, her iki ülkenin Bilişim Teknolojileri girişimcilik ekosistemine odaklanacak şekilde, Ermenistan ve Türkiye'den gelen girişimcileri ve yatırımcıları bir araya getirmek üzere güçlerini birleştirdiler. Tarihte ilk defa, Türkiye'den 30 girişimci ve yatırımcıdan oluşan bir heyet (şimdiye kadarki en büyük heyet) Ermenistan'a Kasım 2014'te bir ziyaret gerçekleştirdi, Ermenistan'daki mevkidaşları ile bağlantılar kurdu ve Yerevan'da 60'ı aşkın bir katılımcının bulunduğu bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirdi.

 

Bu değişimin öne çıkan en kayda değer noktası, InnoWeekend süresince Gyumri'deki Teknopark'ta gerçekleştirilen Ermenistan-Türkiye Startup Hafta Sonu (türünün ilk örneği) oldu. Ermenistan-Türkiye Startup Hafta Sonu süresince, katılımcı girişimciler karma ekipler kurdular ve startup fikirleri geliştirdiler. Türkiye'den yatırımcıların ve Ermenistan'ın önde gelen Bilişim Teknolojileri yatırımcılarının oluşturduğu jüri 3 projeyi ödüllendirdi. Bu etkinlik medyada kapsamlı biçimde haberleştirildi.

 

Girişimciler Değişimi Şubat 2015'te İstanbul ve Antalya'ya gerçekleştirilen bir çalışma ziyareti ile devam ettirildi. Ermenistan'ın Bilişim Teknolojileri sektörünün üst düzey temsilcilerini, yatırımcılarını ve girişimcilerini içeren 12 heyet üyesi İstanbul'daki şirketleri, hızlandırıcıları, kuluçka merkezlerini ve teknoparkları ziyaret ettiler ve Antalya'daki prestijli Startup Türkiye etkinliğine katıldılar.

 

Ermenistanlı heyet üyeleri, 700'den fazla katılımcıya ev sahipliği yapan Startup Türkiye'deki geçirdikleri süre boyunca, Türkiye ve dünya çapından gelen üst düzey teknoloji uzmanları, yatırımcılar ve girişimciler ile bağlantı kurma fırsatlarına sahip oldular.

 

Ermenistan-Türkiye Startup Hafta Sonu hakkındaki bilgiler ve ayrıntıları içeren infografiği görmek için buraya tıklayın.

 

Kurumsal Ortaklıklara Doğru

 

Hrant Dink Vakfı, akademi, sivil toplum, medya, kültür ve sanat, sözlü ve yazılı çeviri/dil öğrenme ve hukuk gibi ek uzmanlık alışverişinin ve kalıcı işbirliğinin büyük ölçüde gerekli olduğu alanlarda, iki ülkeden gelen profesyoneller arasında sınır ötesi bağlantıları ve işbirliğini ileri noktalara taşımaya yönelik olarak Türkiye-Ermenistan Bursiyerlik Programını kurdu.

 

Bursiyerlik Programı ile Ermenistan ve Türkiye'den 18 profesyonele (Ermenistan'dan 12, Türkiye'den 6), komşu ülkede 4 ila 8 ay süre boyunca yaşama, dil öğrenme ve Türkiye'de CNN Türk, Bilgi Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, TESEV, SALT Galata, İstanbul Modern Sanatlar Müzesi, Anadolu Kültür, Yuva Derneği, change.org, Ermenistan'da ise Civilitas Vakfı, Ulusal Bilimler Akademisi Doğu İncelemeleri Enstitüsü, Kafkas Kaynak Araştırma Merkezi, Kadın Kaynak Merkezi, Pink Armenia Gallery 25'te özel bir programı tamamlama fırsatı sunuldu.

 

Yerevan, Gyumri, Vanadzor, İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Van, Kars, İzmir ve Çanakkale kentlerinden gelen toplam 88 kurum (Türkiye'den 63 kurum ve Ermenistan'dan 25 kurum) programa ilgi gösterdi ve komşu ülkeden gelen adaylara özel bursiyerlik fırsatları sunarak programda yer aldı.

 

Bu kuruluşlar arasında, her iki ülkeden önde gelen üniversiteler, araştırma merkezleri, düşünce kuruluşları, gazeteler ve TV kanalları, sivil toplum kuruluşları, sanat merkezleri ve müzeler yer almakta. Bursiyerlik fırsatları sunan 88 kuruluşun listesini görmek için buraya tıklayın.

 

Diplomatik ilişkilerin olmadığı, sınırın kapalı olduğu ve yıllardır hiçbir bağlantı olmadığı göz önüne alındığında, şimdiye dek iki ülkenin üniversiteleri arasında herhangi bir akademik değişim programı gerçekleştirilmedi; iki ülke hakkında profesyonel uzmanlık sahibi olan profesyoneller, gazeteciler, yazılı ve sözlü çevirmenler ve hukukçular arasından büyük bir eksik bulunuyor; bu programın amacı, uzun süreyle kalıcı profesyonel ve kurumsal bağlantıların ilk adımlarını kolaylaştırmaktır. Türkiye'deki çeşitli kuruluşların büyük ilgisi, talebi ve katılımı özellikle dikkate değer nitelikte.

 

Türkiye'yi Anlamak

 

Civilitas Vakfı, Türkiye'yi Anlamak başlıklı etkinlik dizisi ile dengeli bilgilere erişimi kolaylaştırmaya devam etmekte. Vakfın CivilNet.am adlı medya projesi kapsamında, Ermenistan'daki hedef kitlenin komşu ülke Türkiye'deki gelişmeleri daha iyi kavrayabilmesi amacıyla çeşitli haberler tercüme edildi, çok sayıda röportaj gerçekleştirildi ve Türkiye'yi yansıtan özel paketler hazırlandı.

 

Doğrudan Türkiye'den haber yapan muhabirleri ile Civilitas Vakfı, Türkiye'deki yerel ve başkanlık seçimlerinden İstanbul'daki 24Nisan Ermeni Soykırımı anmasına, Türkiye'nin demokratikleşme sürecinden, Türkiye'ye ve oradan yurtlarına seyahat eden Kesab Ermenilerinin öyküleri dahil olmak üzere Suriye'deki savaşa kadar geniş bir yelpazeye yayılan hususları ele almakta.

 

CivilNet.am Nisan 2014'ten bu yana, sadece bu proje kapsamında, başka bir projeden olan ek 350 çıktı ile birlikte 195 medya çıktısı hazırladı; böylelikle CivilNet Türkiye ile ilgili konulara dair ortalama 15 haber üreten uzmanlaşmış bir medya niteliğinde. Bu süre boyunca, CivilNet.am web sitesi 2,5 milyondan fazla kez görüntülendi. CivilNet'in medya ürünleri de Ermenistan'daki çeşitli haber portallarında ve gazetelerde yeniden yayınlandı ve alıntılandı.

 

Röportaj ve haberlerden oluşan paketlerin tamamına erişmek için buraya tıklayın.

 

Medya Desteği: Kalite Analizi

 

Bölgesel İncelemeler Merkezi, Türkiye ile ilgili daha önceki deneyimlerine ve ilişkilerine dayalı olarak, röportajlar ve daha derin analitik içerikler yoluyla Azerbaycan, Gürcistan ve Nagorno Karabakh (Dağlık-Karabağ) gibi bölge kapsamındaki gelişmelerin yanı sıra, İran, Suriye ve Türkiye-ABD ilişkileri gibi daha geniş bir bölgedeki gelişmeler de dahil olmak üzere, geniş bir yelpazeye yayılan husus ile ilgili olarak Türkiye medyasına girdiler sağlamaya devam etti.

 

Türkiye medyası ile olan işbirliği kapsamında, hem İngilizce dilinde yayın yapan çok sayıdaki tanınmış gazeteye hem de Türkçe dilinde yayın yapan önemli ulusal gazetelere yönelik olarak çok özel röportajlar gerçekleştirildi ve analiz ve raporlamaya yönelik destek sağlandı.

 

RSC aynı zamanda, TV haber ekipleri, haber sunucuları ve editörlerine yönelik destek dahil olmak üzere Türkiye televizyonculuk sektörüne odaklanmasını da genişletti. Bölgesel İncelemeler Merkezi, 2014 yılında, Türkiye'deki 13 gazete, 8 TV kanalı ve 2 analitik dergiye 40'tan fazla röportaj ve haber sağladı.

 

RSC tarafından üretilen röportajlara ve analitik haberlere erişmek üzere buraya tıklayın.

 

Sınırları Aşan Gazeteciler

 

Avrasya Ortaklık Fonu'nun Medya Otobüsü Turu ile Türkiye'den 10 gazeteci ve Ermenistan'dan 10 gazeteci, Ekim 2014'te ortak bir gazetecilik gezisine katılmak üzere bir araya getirildi. İki haftalık program süresince, katılımcı gazeteciler yola çıkarak Türkiye'de İstanbul, Izmir, Fethiye, Antalya, Ankara ve Kapadokya'yı ziyaret etti ve ziyaretlerine Ermenistan'da Dilijan, Yerevan, Lake Sevan, Sisian ve Garni'yi seyahat ettiler.

 

Seyahatleri süresince, yerel halk ve STK'ları yakından tanıma fırsatını yakaladılar; uzmanlar, siyasi analistler ve iş sektörünün temsilcileri ile bir araya geldiler; Ermenistan-Türkiye normalleşme sürecini ele almak üzere AB Delegasyonu temsilcileri ile toplantılar yaptılar; öyküleri keşfettiler; ülkelerindeki medya kanallarında ve sosyal ağlarında röportajlar yaptılar ve haberler yayınladılar.

 

Medya Otobüsü Turu'nun katılımcıları tarafından yayınlanan haberleri görmek için buraya tıklayın.

 

Dağa Tırmanmak: Kişisel Yolculukları Paylaşmak

 

Civilitas Vakfı, hem Ermenistan hem de Türkiye'den, tarihi ve siyasi gerilimleri ele alma konusundaki “kişisel yolculuklarını” ve ileriye dönük olarak kendi bakış açılarını ele alan tanınmış, kamuya mal olmuş önemli kişilikler ile bir seyahat programları dizisi düzenliyor.

 

Bu programlar Türkiye ve Ermenistan'ın yanı sıra, Avrupa'nın çeşitli başkentlerinde de, okullar, üniversiteler, radyo istasyonları, tiyatrolar, müzeler gibi çeşitli kamusal mekanlarda gerçekleştiriliyor. Civilitas Vakfı Dağı Tırmanmak başlıklı etkinlik dizisi kapsamında, 11 Aralık 2014 tarihinde, Yerevan'da, Ermeni Soykırımının faillerinden olan dedesi Cemal Paşa yoluyla Ermeni toplumu tarafından tanınan, Türkiye'den gelen önemli gazeteci Hasan Cemal'i konuk etti.

 

Moskova Tiyatrosu'nda gerçekleştirilen etkinliğe, siyasetçiler, yabancı diplomatlar ve öğrenciler dahil olmak üzere 500'den fazla kişi katıldı. Etkinlik CivilNet tarafından canlı olarak yayınlandı ve 2000 izleyici tarafından izlendi.

 

Üç Dilli Web Sitesi: Ermenistan ve Türkiye Arasındaki Portal Eşleştirme Faaliyetleri

 

Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programının, program çerçevesinde gerçekleşen tüm faaliyetlere dair haberlerin ve güncellemelerin, Ermenice, Türkçe ve İngilizce dillerinde sağlandığı dinamik bir web sitesi bulunuyor. Kamusal Gazetecilik Kulübü tarafından tasarlanan ve yönetilen program web sitesi tüm kilit proje faaliyetlerinin konumlarının izlendiği üç dilli bir haritanın yanı sıra, bir görüntü ve video galerisi de içermekte.

 

Google Analytics Raporuna göre, web sitesi Temmuz 2014'te başlatılmasından bu yana 42.000'den fazla ziyaretçi aldı. Web sitesi, programın sonuna gelindiğinde, Ermenistan-Türkiye diyalog girişimlerindeki geçmiş, güncel ve gelecekteki gelişmelere dair genel bir bakışın sunulduğu bir ağ oluşturma aracı olarak hizmet verecek.

 

Program Yaklaşmakta Olan Faaliyetlerle Devam Ediyor

Ermenistan-Türkiye Normalleşme Sürecine Siz de Katılın!

 

Hrant Dink Vakfı tarafından desteklenen Türkiye-Ermenistan Seyahat Hibesi yararlanıcıları ziyaretlerine devam edecekler ve komşu ülkeye dair öyküleri ve izlenimlerini paylaşacaklar.

 

Anadolu Kültür tarafından oluşturulan Ermenistan-Türkiye Sinema Platformu gelecek çalıştayını, İstanbul Uluslararası Film Festivali'ne paralel olarak, 13- 15 Nisan tarihlerinde İstanbul'da düzenleyecek.

 

Hrant Dink Vakfı'nın desteklediği Türkiye-Ermenistan Bursiyerlik Programı Mayıs 2015 sonuna kadar, Ermenistan ve Türkiye'den 18 bursiyeri desteklemeye devam edecek.

 

Hibe Programı alıcısı olan Forum Tiyatrosu adlı STK tiyatro uygulayıcılarına yönelik çalıştayının sonuçlarını Bertolt Brecht’in “Evet Diyen, Hayır Diyen’’ adlı oyununun kamuya açık icraları yolu ile sunuyor. Bu icralar Yerevan'da, NPAK'de 3, 4, 10 ve 11 Nisan 2015 tarihlerinde Ermenistanlı oyuncuların yer aldığı ek oyunlar ile devam edecek.

 

Hibe Programı alıcısı imc tv, her Çarşamba günü CET +1 saat dilimine göre 22:15'te imc tv'de, yüzüncü yıl dönümünde 1915 Ermeni Soykırımı hakkında konuşacak olan Kürt siyasetçiler ve aydınlar ile yürütülen ‘Yüz Yüze’ adlı röportaj serisini yayınlıyor.

 

Hibe Programı alıcısı CRRC-Ermenistan Kafkas Kaynak Araştırma Merkezi Nisan 2015'te Yerevan'da ve Mayıs 2015'te İstanbul'da gerçekleştirilen panel tartışmasında, Ermenistan-Türkiye İlişkilerinin Normalleşmesine yönelik Yollara dair Kamuoyu Araştırması'nın çıktılarını sunacak.

 

Hibe Programı alıcısı Journalists For the Future (Gelecek için Gazeteciler) ‘‘Neighbours by Destiny’’ (Komşuluk Yazgımız) başlıklı belgesel filmini Nisan 2015'te Yerevan'da, Mayıs 2015'te İstanbul'da gerçekleştirilecek çalıştaylarda sunacak.

 

Hibe Programı alıcısı Nar Photos 23 Mayıs ile 5 Haziran 2015 tarihleri arasında, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu'ndaki bir sergide ‘‘Glazed Time’’ (Sırlanan Zaman) başlıklı projeleri kapsamında, ürettikleri fotoğraflarını ve çoklu medya belgesellerini sunacak.

 

Hibe Programı alıcıları Ferzan Özyaşar ve Eylem Şen Mayıs 2015'te İstanbul'da, Musa Dağı Ermenilerini konu alan ‘Sleep of the Oranges’ (Portakalların Uykusu) adlı belgesel filmlerinin gala gösterimini düzenleyecekler.

Etkinlik Takvimi
KASIM
2023
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin